Regulačný zákon znova najviac porušili elektroenergetici
- 10:59 23.01.2014
- BRATISLAVA
Energetické spoločnosti vlani najviac porušili zákon tým, že nedodržali určený spôsob cenovej regulácie. Svojim odberateľom tak musia vrátiť vyše jedného milióna eur.
Firmy pôsobiace v elektroenergetike obhájili prvenstvo v porušovaní zákona o regulácii v sieťových odvetví.
Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Miroslav Lupták, pri minuloročných kontrolách zistil regulátor v sektore elektroenergetiky 97 porušení zákona.
Teplári sa zhoršili
Elektroenergetici sa však oproti predchádzajúcemu roku mierne polepšili. V roku 2012 totiž u nich zistil regulačný úrad 113 porušení zákona.
Regulátor v minulom roku svojimi kontrolami taktiež zistil porušenia regulačného zákona v spoločnostiach pôsobiacich v teplárenstve, a to 63. Rok predtým to pritom bolo len 25 porušení.
Vodári pochybili len raz
Zhoršili sa aj firmy pôsobiace v plynárenstve. Regulátor u nich vlani zistil 21 porušení regulačného zákona, rok predtým to pritom bolo len deväť porušení. Jedno porušenie zákona zistil v minulom roku úrad aj vo vodárenstve. Rok predtým pritom u vodárenských firiem zistil regulátor až 13 porušení zákona.
"Regulované subjekty najčastejšie porušili regulačný zákon v tom, že nedodržali určený spôsob cenovej regulácie a neuskutočnili dodávku tovaru a služieb v súlade so schválenými alebo určenými cenami," uviedol Lupták. Odberateľom tak musia regulované subjekty vrátiť vyše jedného milióna eur. Ide o veľký medziročný nárast, keďže za rok 2012 mali energetické firmy vrátiť svojim odberateľom necelých 60 tisíc eur.
Regulačný úrad udelil energetickým podnikom za porušovanie zákona pokuty v celkovej hodnote 1,1 milióna eur. Najväčšiu pokutu vo výške jedného milióna eur dostal alternatívny dodávateľ energií, spoločnosť Energetické centrum. Regulátor vykonal vlani kontroly v 65 subjektoch.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý vznikol 1. augusta 2001, plní funkciu regulátora cien v elektroenergetike, plynárenstve, zásobovaní teplom a vo vodnom hospodárstve. Jeho úlohou je regulovať ceny v prostredí, kde chýba konkurencia a výrobcovia a dodávatelia energetických komodít by mohli zneužívať svoje dominantné postavenie svojvoľným určovaním cien.
Prioritou regulačnej politiky úradu je ochraňovať spotrebiteľa a vytvárať pre neho spravodlivé podmienky odberu energie. ÚRSO preto sprísňuje podmienky kalkulácie oprávnených nákladov a zisku, vykonáva kontroly regulovaných subjektov a v prípade porušovania predpisov uplatňuje voči nim sankcie.
Ruské firmy využívajú bitcoiny: Nová legislatíva bojuje proti sankciám
Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny.
Turecká centrálna banka znižuje úrokovú sadzbu: Prvá redukcia po dvoch rokoch
Turecká centrálna banka znížila vo štvrtok kľúčovú úrokovú sadzbu o 250 bázických bodov. Znamená to prvú redukciu za takmer dva roky, pričom rozsah zníženia bol výraznejší, než sa čakalo.
NDS: Tunel Višňové bude hotový vo februári 2026
Národná diaľničná spoločnosť dokončila rokovania v súvislosti s termínom sprejazdnenia tunela Višňové.
Deepfake videá a falošné reklamy: Ako investičné podvody ohrozujú Slovákov
Počet zachytených digitálnych hrozieb na Slovensku vzrástol v druhej polovici roka 2024 o deväť percent v porovnaní s prvým polrokom.
Napriek sankciám luxusný tovar zo Západu plní ruské obchody
Napriek množstvu sankcií uvalených na Rusko a vysokému počtu firiem, ktoré krajinu po útoku na Ukrajinu opustili, bohatí obyvatelia Moskvy si v prípade západných značiek majú stále z čoho vyberať.