• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 24.12.2024Meniny má Adam a Eva
Bratislava

Svet si pripomína zverstvo holokaustu a milióny obetí

  • 6:37 27.01.2014
  • BRATISLAVA
Svet si pripomína zverstvo holokaustu a milióny obetí

Pred 69. rokmi oslobodila Červená armáda koncentračný tábor Osvienčim, kde v neľudských podmienkach umierali Židia, politickí väzni či Rómovia. Na genocíde sa podieľal aj Slovenský štát.

V koncentračnom tábore Osvienčim, ktorého oslobodenie si svet pripomína v pondelok ako Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, zahynuli aj desaťtisíce ľudí zo Slovenska.

Vyhladzovací tábor Osvienčim sa stal symbolom holokaustu O život v ňom prišlo približne 1,5 milióna ľudí, prevažne Židov, ale i politických väzňov, vojnových zajatcov a Rómov. Koncentračné tábory boli súčasťou "konečného riešenia židovskej otázky", systematickej genocídy, ktorú naplánoval nacistický vodca Adolf Hitler.

Osvienčim, kde pracovalo približne 6000 príslušníkov SS, oslobodila sovietska Červená armáda 27. januára 1945. V roku 2005 vyhlásilo Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov tento deň za Medzinárodný deň pamiatky na obete holokaustu.

"V prvej etape deportácií v roku 1942 zo Slovenska do Osvienčimu odišlo 19 transportov, v ktorých bolo niečo viac ako 19-tisíc ľudí," povedal agentúre SITA historik Ivan Kamenec. Hrôzy najväčšieho koncentračného tábora prežilo len asi 600 z nich.

Pochody smrti

Počas vojny zahynulo v rámci procesu holokaustu asi 70-tisíc Židov zo Slovenska. "Toto číslo sa týka iba územia vtedajšej Slovenskej republiky. Asi 35-tisíc zavraždených Židov bolo odtransportovaných z južných území Slovenska, ktoré po I. Viedenskej arbitráži anektovalo horthyovské Maďarsko," vysvetlil Kamenec.

Väčšina obetí bola podľa jeho slov povraždená v nacistických vyhladzovacích táboroch alebo na tzv. pochodoch smrti - teda pri násilnej evakuácii táborov krátko pred koncom vojny. "Asi 1200 až 1300 Židov zavraždili nacistické jednotky na Slovensku, keď okupovali slovenské územie na jeseň 1944, respektíve v prvých mesiacoch roku 1945," dodal historik.

Transporty zo Slovenska

Do Osvienčimu odišlo v prvej etape asi 19-tisíc ľudí. Ďalších 38 transportov smerovalo podľa Kamenca ďalej na východ - do Majdanku, Opole, Belzecu a Sobiboru.

Práve v Sobibore zahynulo podľa Kamenca najviac Židov z vtedajšej SR. Počas druhej etapy deportácií na jeseň 1944, resp. na jar 1945 bolo deportovaných asi 13-tisíc osôb.

Päť transportov s asi šesťtisíc ľuďmi od konca septembra do polovice novembra 1944 skončilo v Osvienčime.

Ďalšie transporty zo Slovenska už smerovali do Terezína, respektíve do táborov na území tretej ríše. "Do Osvienčimu smerovali aj všetky transporty z okupovaných území južného Slovenska na jar a v lete 1944," doplnil historik.

Dôsledky holokaustu

Presné počty zachránených či už z Osvienčimu alebo z iných táborov Kamenec povedať nevie. Kým z prvej etapy deportácií sa vrátilo okolo 600 osôb, z druhej etapy deportácií to bolo podľa neho omnoho viac

"Najmä preto, že od druhej polovice novembra 1944 Osvienčim už neprijímal nových väzňov a vtedy tam prestali aj hromadné vraždy v plynových komorách. Väzni však ďalej zomierali hladom, chorobami, mučením a na pochodoch smrti," poznamenal.

Dôsledky holokaustu majú podľa Kamenca svoju faktografickú i morálnu stránku. "Na Slovensku bola prakticky likvidovaná jedna významná menšinová komunita, ktorá tvorila dôležitú súčasť tunajšieho hospodárskeho, kultúrneho a spoločenského života. Holokaust vážne narušil právne a morálne vedomie spoločnosti, ktorú dodnes traumatizuje," hovorí.

Reflexia holokaustu je totiž podľa jeho slov vedome či nevedome generačne prenosná tak na strane obetí, ako aj na strane väčšinového obyvateľstva. "Vyrovnávanie sa s týmto fenoménom je často bolestné, ale potrebné. Bez jeho poznávania sa spoločnosť tejto traumy nezbaví," ukončil.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovensko kúpi od Izraela systém protivzdušnej obrany Barak MX za 560 miliónov eur

Slovensko kúpi od Izraela systém protivzdušnej obrany Barak MX za 560 miliónov eur

VČERA - 21:33Domáce

Izrael súhlasil, že Slovensku predá moderný systém protivzdušnej obrany Barak MX za približne 560 miliónov eur, oznámilo v pondelok izraelské ministerstvo obrany.

Počasie na Štedrý deň: Meteorológovia varujú pred nebezpečným javom

Počasie na Štedrý deň: Meteorológovia varujú pred nebezpečným javom

VČERA - 19:19Domáce

Snehových zrážok na Štedrý deň podľa SHMÚ veľa nebude.

V Bratislave proti návšteve premiéra v Moskve protestujú stovky ľudí

V Bratislave proti návšteve premiéra v Moskve protestujú stovky ľudí

VČERA - 16:55Domáce

V hlavnom meste SR proti nedeľnej návšteve predsedu vlády SR Roberta Fica v Moskve protestujú v pondelok pred Úradom vlády SR stovky ľudí.

SHMÚ varuje pred počasím, výstrahy platia aj na Štedrý deň

SHMÚ varuje pred počasím, výstrahy platia aj na Štedrý deň

VČERA - 15:43Domáce

SHMÚ varuje pred snehovými jazykmi a víchricou.