Cestujúci pozor, na letiskách sú nové pravidlá pre tekutiny
- 11:02 30.01.2014
- BRATISLAVA
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vstupuje od piatka 31. januára na základe nariadenia Európskej komisie do prvej fázy plánu rušenia obmedzení v preprave tekutín, aerosólov a gélov.
"Súčasťou prvej fázy je od konca januára nový spôsob detekčnej kontroly tekutín zakúpených v duty free obchodoch a dojčenskej stravy prostredníctvom nového detekčného zariadenia, ktoré si v týchto dňoch zabezpečilo aj bratislavské letisko," informovala vo štvrtok hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková.
Trojfázový plán Európskej komisie má v závere viesť k úplnému zrušeniu obmedzení v preprave tekutín na palubách lietadiel v roku 2016. Európske letiská teda budú detekčnými zariadeniami kontrolovať tekutiny, aerosóly a gély, ktoré si pasažieri zakúpia v duty free zóne alebo na palube lietadla pri prestupe na iný let na inom letisku.
"Tekutiny zakúpené v duty free zóne alebo na palube lietadla musia byť umiestnené v zapečatenom priehľadnom vrecku s červeným okrajom (tzv. STEB), do ktorého boli umiestnené v čase predaja spolu s pokladničným dokladom o kúpe a viditeľným označením letiska alebo leteckej spoločnosti, kde boli zakúpené. Táto zmena sa týka len cestujúcich, ktorí majú nadväzujúci prestupný let na inom letisku," uviedla Ševčíková.
Zmena nastane aj v spôsobe detekčnej kontroly tekutej dojčenskej stravy a tekutých liekov, ktoré si aj v súčasnosti možno vziať na palubu v objeme väčšom ako 100 mililitrov (ml). Aj dojčenská strava a tekuté medicínske lieky budú po novom kontrolované detekčnými technológiami.
"Doteraz museli mamičky dojčenskú stravu na detekčnej kontrole ochutnať alebo vyskúšať na pokožke," priblížila zmenu Ševčíková. Aj naďalej však platí, že v príručnej batožine možno prepravovať tekutiny, pasty a gély, vrátane medu, bryndze, šampónov, sprchových gélov, len v samostatných nádobách s objemom maximálne 100 ml umiestnené v priehľadnom, na bode kontroly uzavretom a opätovne uzatvárateľnom plastovom vrecku s kapacitou do 1 litra.
Táto elektronika by vôbec nemala byť pripojená k internetu
Niektoré druhy techniky sú náchylnejšie na útok hekerov. Vyhadzovať by ste ich však nemali.
Katar hrozí EÚ zastavením dodávok LNG
Katar prestane dodávať plyn do Európskej únie, ak členské štáty budú prísne presadzovať novú legislatívu proti nútenej práci a poškodzovaniu životného prostredia.
Analytik: Slovenské vlády dlhodobo vnímajú podnikateľský sektor ako zdroj daní
Slovenské podnikateľské prostredie čelí viacerým výzvam, jednou z nich je fakt, že slovenské vlády sa dlhodobo pozerajú na tento sektor ako na zdroj daní, nie ako na zdroj bohatstva krajiny.
APAS: Slovensko uspelo tento rok v automobilovej výrobe, zaostávala však vo vzdelávaní
Slovensko bolo tento rok lídrom v automobilovej výrobe a rovnako vyniklo aj pri získavaní zahraničných investícií. Na druhej strane však zaostávalo v oblasti vzdelávania, inovácií a investícií do startupov.
Zo slovenského a českého trhu sťahujú sušené figy
Zákazníci by potravinu nemali konzumovať.