Smer zablokoval schôdzu k emisiám, bola by vraj len o špine

Vládny Smer-SD zablokoval mimoriadnu schôdzu o predaji emisií počas vlády Roberta Fica v rokoch 2006 - 2010, keď hneď v úvode nezahlasoval za jej program.
"Je to trápny a nezodpovedný pokus opozície takto zneužiť pôdu NR SR. Takáto schôdza parlamentu jednoducho nemôže byť, lebo je o ničom. Bola by iba o špine," povedal v utorok premiér Robert Fico.
Robert Fico tvrdí, že strana Smer-SD nemala nič s kauzou emisie a nikto z predstaviteľov strany nebol v roku 2008 zapojený do predaja emisných kvót. Poslancom vládnej strany aj preto odporučil, aby sa nenechali vtiahnuť do "opozičnej kampane". Opozícia chce totiž podľa neho spojiť prezidentského kandidáta s emisnou kauzou, hoci Smer s ňou nič nemá.
Zverejneniu by sa vraj potešili
Fico pripomenul, že opozícia v návrhu na zvolanie schôdze obvinila vládu, že tají zoznam ľudí, ktorí boli vo finančnom vzťahu s Interblue Group po tom, ako exminister životného prostredia Ján Chrbet (SNS) podpísal zmluvu o predaji emisných kvót. "Vláda SR žiadnym podobným zoznamom nedisponuje a nič netají. Je na orgánoch činných v trestnom konaní, do akej miery budú v súlade s trestným poriadkom informovať verejnosť o priebehu vyšetrovania," dodal Fico.
Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) povedal, že vyšetrovateľ a prokuratúra stanoví, čo je možné zverejniť, aby to nepoškodilo vyšetrovanie. "Ja verím, že v tomto prípade bude možné, aby v spolupráci so špeciálnou prokuratúrou neboli veci používané na politický súboj," povedal minister.
Ak by došlo povolenie zverejniť informácie, ktoré by neohrozili vyšetrovanie a bankové tajomstvo, tak sa tomu podľa Kaliňáka iba potešia. Orgánom činným v trestnom konaní nemôže diktovať, čo majú robiť a čo majú zverejniť z vyšetrovania. "Tam bolo obrovské množstvo zahraničnej pomoci, ktorá bola vykonaná, ak tento sumár bude schopný, či už prokurátor, alebo vyšetrovateľ so súhlasom prokurátora, dať dokopy a zverejniť - všetci s tým budeme určite spokojní," dodal Kaliňák.
Zoznam spoločností
Podľa Fica je na tomto príbehu smiešne, že časť médií a opozícia disponujú neoficiálnym zoznamom obchodných spoločností, ktoré po predaji emisných kvót mali so spoločnosťou Interblue Group finančné vzťahy. Podľa Fica neoficiálny dokument predložil denník Sme Robertovi Kaliňákovi, keď s ním robil v máji 2010 rozhovor a "veľmi jasne a zainteresovane" hovoril o dokumente aj predseda KDH Ján Figeľ v televíznej diskusnej relácii – obe udalosti boli pred parlamentnými voľbami.
"Z tohto dokumentu nevyplýva nič, čo by akokoľvek spájalo Smer-SD s predajom emisných limitov," vyhlásil Fico. Dodal, že aj orgány činné v trestnom konaní požiadali o preverenie spomínaných informácií. Dostali odpoveď, že predovšetkým v rokoch 2010 a 2011, teda za vlády Ivety Radičovej, sa oficiálne v spolupráci so zahraničnými orgánmi preverovali finančné vzťahy medzi Interblue Group a firmami, ktoré s ňou po predaji emisií obchodovali. "Ani z tohto oficiálneho prešetrovania sa nepreukázalo žiadne prepojenie Smeru-SD a predaja emisií," dodal
Hoci k predaju emisií došlo za prvej Ficovej vlády, premiér stále kauzu spája výlučne so stranou SNS, ktorá vtedy ovládala rezort životného prostredia. "Ako predseda vlády som v roku 2009 a 2010 odvolal dvoch ministrov životného prostredia – nominantov Slovenskej národnej strany pre neschopnosť odpovedať na otázky súvisiace s týmto predajom," pripomenul Fico. Na konci vtedajšieho volebného obdobia ministerstvo životného prostredia zobral z portfólia SNS. Fico tvrdí, že vyšetrovanie kauzy malo vždy podporu jeho vlády a bude ju mať aj naďalej.
Frešo pripisuje vinu Ficovi
Naopak, líder SDKÚ-DS Pavol Frešo sa v úvode schôdze dožadoval účasti vlády v parlamente, keďže premiér Robert Fico je osobne zodpovedný za nevýhodný predaj emisií, pri ktorom Slovensko prišlo o 50 miliónov eur. Keď v minulosti vtedajší minister Ján Chrbet (SNS) navrhol vláde zmluvu zrušiť, Fico ho odvolal, zmluvu nezrušil a obchod pokračoval ďalej. Od novinárov a opozície chcel Fico dôkazy, že Slovensko predalo emisie pod cenu.
Predseda NR SR Pavol Paška zvolal mimoriadnu schôdzu NR SR na utorok o 9:00 po tom, čo o to požiadala skupina opozičných poslancov najmä z KDH, SDKÚ-DS a Most-Híd. Opozičné strany podali návrh na zvolanie schôdze NR SR v piatok minulý týždeň. Trojica opozičných strán je znepokojená, že vláda tají menný zoznam osôb, ktoré sa údajne obohatili na kauze emisie, teda nevýhodnom predaji emisií spoločnosti Interblue Group v roku 2008.
Podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša občania majú právo vedieť, kto sa obohatil na úkor daňových poplatníkov. Opozícia žiada predsedu vlády Roberta Fica, aby predložil Národnej rade SR správu o vyšetrovaní kauzy emisie vrátane menného zoznamu osôb, ktoré si rozdelili 47 miliónov eur z tohto pre Slovensko nevýhodného predaja.

Šutaj Eštok: ÚS odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu NS SR
Ústavný súd SR v pondelok odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

Žilinka sa v prípade Bombica zastal postupu Najvyššieho súdu
Z pohľadu prokurátora oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. nepodľahol tlaku a postupoval nestranne.

V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu
Rok 2024 priniesol rekordný počet dní s možným výskytom saharského prachu nad územím Slovenska, minimálne od roku 2015.

Polícia a NBÚ varujú pred falošnými QR kódmi
Mestská polícia v Bratislave upozorňuje na falošné QR kódy nalepené na parkomatoch PAAS. Vodičov preto vyzýva na opatrnosť.

Obvineného Bombica vzali do väzby
Najvyšší súd SR vzal Daniela B., ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby.