• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.12.2024Meniny má Adela
Bratislava

Na zákernú rakovinu zomrie viac ľudí ako na AIDS s maláriou

  • 8:24 04.02.2014
  • BRATISLAVA
Na zákernú rakovinu zomrie viac ľudí ako na AIDS s maláriou

Svet si v utorok pripomína Svetový deň proti rakovine, zákernej chorobe, ktorá si berie životy nevinných ľudí.

Svet si v utorok 4. februára pripomenie Medzinárodný deň proti rakovine, ktorý búra mýty a predsudky o tomto ochorení. K aktivitám a celosvetovej iniciatíve Únie pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC) sa aj tento rok pripojí slovenská Liga proti rakovine, informovala PR manažérka ligy Blažena Sendrovičová. 

Symbolom boja proti rakovine prsníka sa stala ružová stužka.

Liga proti rakovine bude spolu s ďalšími 155 krajinami pripomínať význam boja proti onkologickým ochoreniam. Cieľom celosvetovej iniciatívy je zachrániť milióny ľudských životov prostredníctvom zvýšenia povedomia o možnostiach predchádzať rakovine a odstránením predsudkov, mýtov, ktoré sa s týmto ochorením spájajú.

Na základe úspešného minuloročného posolstva sa aj tohtoročný Svetový deň proti rakovine zameriava na 5. bod Svetovej deklarácie, vydanej UICC: Odstránenie škodlivých mýtov a mylných predstáv o rakovine. "Zvýšenie povedomia a kontinuálne vzdelávanie v oblasti onkologických ochorení môže totiž viesť k pozitívnym zmenám nielen v živote pacientov, ale aj celej spoločnosti," poznamenala Sendrovičová. 

Odstránenie mýtov a predsudkov

Tohtoročný Svetový deň proti rakovine sa zameriava na odstránenie štyroch kľúčových mýtov - o rakovine sa nepotrebujeme rozprávať, neexistujú žiadne príznaky a symptómy rakoviny, proti rakovine nič nezmôžem, nemám nárok na onkologickú starostlivosť. Pravda je pritom podľa Sendrovičovej úplne iná. "Aj keď sa o rakovine ťažko rozpráva, a to najmä v niektorých kultúrach a podmienkach, hovoriť o ochorení otvorene môže dopomôcť k zlepšeniu zdravotného stavu pacienta a má to tiež pozitívny vplyv na vnímanie choroby zdravou komunitou," vysvetlila. 

Pre mnoho typov rakoviny, ako sú napríklad rakovina prsníka, hrubého čreva, ústnej dutiny a ďalších existuje množstvo varovných signálov či symptómov. "Pozitíva, ktoré vyplývajú z včasnej diagnostiky nádorového ochorenia, sú nesporné,"uviedla. Podľa nej je veľa vecí, ktoré by sa mohli urobiť na poli osvety a prevencie na individuálnej či spoločenskej úrovni, pretože podmienky, v ktorých ľudia žijú a pracujú, do veľkej miery vplývajú na ich zdravie a kvalitu života. 

"So správnou stratégiou môžeme zabrániť tretine najčastejších onkologických ochorení," dodala. Na osvedčenú a účinnú onkologickú liečbu a služby má právo každý človek. "Žiaľ, je faktom, že sú veľké rozdiely v starostlivosti o pacientov v rozvinutých a rozvojových krajinách, kde často chýbajú aj tie základné lieky," uviedla PR manažérka Ligy proti rakovine. 

Nebezpečnejšia ako AIDS

V súvislosti so Svetovým dňom proti rakovine treba podľa jej slov uviesť, že v globálnom meradle umiera viac ľudí na onkologické ochorenia ako na AIDS, maláriu a tuberkulózu spolu. Každý rok sa 14,1 milióna ľudí dozvie, že má rakovinu a 8,2 milióna ľudí na toto ochorenie zomrie. Výskumy pritom upozorňujú, že až tretine úmrtí sa dá zabrániť včasným vzdelávaním, a to hlavne u tých onkologických diagnóz, ktorým môžeme správnou životosprávou a vylúčením škodlivých faktorov predísť. K všeobecne známym negatívam patrí tabak, alkohol, nevyvážená a nezdravá strava či nedostatok pohybovej aktivity, niektoré vírusy a infekcie, slnko a UV žiarenie. 

Vzdelávanie a šírenie osvety medzi mladými ľuďmi je jednou z kľúčových aktivít Ligy proti rakovine. Pred 16 rokmi vznikol edukačný projekt Onkologická výchova v školách. Jeho poslaním je informovať mladých ľudí o potrebe prevencie onkologických ochorení, upozorňovať na dôležitosť zdravého životného štýlu, správnej výživy, ale tiež príprava mladých pre praktický život, do ktorého patrí aj komunikácia s ľuďmi, ktorí sú onkologickým ochorením postihnutí. 

Ďalšou aktivitou sú prednášky pre školy a spolupráca so študentmi medicíny. Komunikuje sa o zdravom životnom štýle a faktoroch, ktoré ho ovplyvňujú, výžive a pohybe, nepriaznivých účinkoch fajčenia na zdravie, dôsledkoch nadmerného vystavovania sa slnečnému žiareniu a v neposlednom rade aj o poruchách príjmu potravy. Liga proti rakovine sa tak prostredníctvom uvedených aktivít zameriava na prevenciu nielen 4. februára, ale počas celého roka. A to prostredníctvom poradenstva na Linke pomoci, vydávaním edukačných materiálov zameraných na konkrétne ochorenia a prevenciu a v neposlednom rade aj každoročne realizovaných edukačných a preventívnych kampaní, ktoré upozorňujú na známe rizikové faktory. 

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou

12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou

9:38 20.12.2024Zdravie

Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.

Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil

Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil

19:33 19.12.2024Zdravie

Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.

Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval

Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval

18:14 16.12.2024Zdravie

Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.

Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov

Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov

17:33 14.12.2024Zdravie

Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.

Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením

Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením

7:09 14.12.2024Zdravie

Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.