Rezort dopravy chce o mýte ďalej rokovať s autodopravcami

Ministerstvo dopravy bude pokračovať v rokovaní s autodopravcami o ich výhradách k zmenám v mýtnom systéme budúci týždeň. "Z požiadaviek, ktoré autodopravcovia predostreli, sa o väčšine dá ďalej diskutovať a hľadať riešenie vyhovujúce všetkým stranám," informoval v pondelok agentúru SITA rezortný hovorca Martin Kóňa. Predstavitelia ministerstva dopravy začali v piatok sériu rokovaní o dopadoch zmien v mýte so zástupcami Únie autodopravcov Slovenska (UNAS).
Zmeny v mýte zvýšili podľa dopravcov náklady o 40 percent
Únia autodopravcov kritizuje zmeny v mýtnom systéme
Motoristov čakajú od nového roka viaceré zmeny v mýte
Cesty s výberom mýta sú od novembra rozšírené o deväť úsekov
Ministerstvo dopravy tvrdí, že zmeny v mýtnom systéme sú kompromisom vyplývajúcim z niekoľko mesiacov trvajúcich rokovaní zástupcov rezortu dopravy, vyšších územných celkov a oboch združení autodopravcov UNAS a ČESMAD Slovakia, ktorí so zmenami súhlasili. UNAS má však od konca vlaňajška nové vedenie.
"Cieľom ministerstva je chrániť život a majetok vidieckeho obyvateľstva, a dostať nákladnú dopravu tam, kam patrí, teda na diaľnice a cesty vyšších kategórií, ktoré sú na ťažké nákladné vozidlá konštrukčne prispôsobené," uviedol Kóňa. "Zároveň je v našom záujme vyjsť v ústrety samotným autodopravcom, a preto sme od začiatku roka zaviedli systém ekologických sadzieb a množstevných zliav za prejazdené kilometre. Ako sme už viackrát uviedli, sme pripravení po dohode s autodopravcami tieto nožnice naďalej roztvárať," dodal Kóňa.
UNAS vzniesol spolu sedemnásť požiadaviek, týkajúcich sa zväčša fungovania mýtneho systému. Žiadajú napríklad zníženie rozsahu spoplatnenosti ciest mýtom, ktorý dosahuje okolo 3 280 kilometrov. Z toho sa mýto platí na 415 kilometroch diaľnic, na 244 kilometroch rýchlostných ciest a 2 621 kilometroch ciest I. triedy. V tomto roku sa platenie mýta rozšírilo o 225 kilometrov na cestách I. triedy a takmer tisíc kilometrov aj za prejazdy intravilánov miest a obcí. UNAS chce preto zrušenie spoplatnenia intravilánov, ale aj monitoringu pohybu nákladných vozidiel na cestách II. a III. triedy, na ktorých je zatiaľ nulová sadzba mýta.
K požiadavkám UNAS-u patrí zrušenie zákazu jazdy kamiónom nad 12 ton na cestách II. a III. triedy, okrem diaľkovej a tranzitnej dopravy, zníženie sadzieb mýta formou zliav či vyňatie z platenia spoplatnených úsekov v rekonštrukcii. Autodopravcovia chcú aj to, aby užívatelia mýtnej palubnej jednotky mohli čerpať mýto do mínusu a zakázali sa napríklad fakturácie pokút za prechod do mínusu, ak nesúvisia s mýtom. Nepáči sa im ani nový sadzobník pokút, ktorý je podľa nich vysoký. Navyše žiadajú zníženie dane z motorových vozidiel na európsky priemer, o tom však v súčasnosti ešte rozhodujú samosprávne kraje.

Tesla predala vo Francúzsku v 1. kvartáli najmenej áut za štyri roky
Predaj áut amerického výrobcu elektrických vozidiel Tesla pokračoval v marci v poklese, už tretí mesiac po sebe, pričom za celý kvartál zaznamenal najnižšiu úroveň za posledné štyri roky.

Ferrari reaguje na Trumpove clá, v USA zvýši ceny
Taliansky výrobca luxusných športových áut Ferrari plánuje zvýšiť ceny niektorých svojich vozidiel v USA.

Nemeckých spotrebiteľov odrádzajú od kúpy elektromobilov vysoké ceny
Vysoké ceny sú hlavným dôvodom, prečo sa nemeckí spotrebitelia zdráhajú prejsť na elektrické vozidlá.

Ak Tesla postaví závod v Indii, bude to podľa Trumpa voči USA neférové
Ak spoločnosť Tesla postaví továreň v Indii, aby sa vyhla miestnym clám, bude to voči Spojeným štátom "neférové", vyhlásil americký prezident Donald Trump.

Nissan a Honda ukončili rokovania o fúzii, firmy sa dohodli na inom modeli spolupráce
Japonské automobilky Nissan a Honda ukončili rokovania o fúzii, ktoré viedli od decembra minulého roka. Rozhodnutie potvrdili vo štvrtok obe zúčastnené strany.