Vláda nemusela zvyšovať dane a odvody, ukazuje sa podľa KDH
Po roku a pol vládnutia Smeru-SD sa podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka ukazuje, že vláda nemusela zvyšovať dane a odvody. Ako povedal v sobotu pre agentúru SITA, stačilo od začiatku bojovať s podvodníkmi na DPH a vyššie príjmy by zaplátali rozpočtovú dieru.
Nová povinnosť pre podnikateľov
Podnikatelia, ktorí sú mesačnými platiteľmi DPH, totiž majú do 25. februára novú povinnosť, podať kontrolný výkaz DPH. Ide o nový formulár, do ktorého musia vypísať údaje zo svojich faktúr.
Daňovým úradom má umožniť porovnanie údajov z formulárov zistiť, či dodávateľ a odberateľ náhodou nepozmenili čísla vo svojom účtovníctve oproti číslam na faktúrach a nepripravili tak štát o príjmy z DPH. Podľa ministra financií to má byť jeden z kľúčových nástrojov na boj proti daňovým podvodom.
Neodlíšia chyby od podvodov
Na zistenie fakturačných podvodov pritom podľa Moravčíka úplne stačilo, aby firmy posielali súhrnné údaje za jednotlivých obchodných partnerov. Daňové úrady by tak ľahko zistili, že firma A tvrdí, že nakúpila spolu tovar od firmy B za 100-tisíc eur, ale firma B sa tvári, že je predala spolu len za 80-tisíc eur. Na základe toho by mohla ísť do oboch firiem daňová kontrola a tá by zistila, kto podvádzal. "Výkazy so sumárnymi číslami by boli pritom podstatne jednoduchšie a firmy by zaťažovali len minimálne," upozornil podpredseda KDH. Podobný formulár podnikatelia podávajú už v súčasnosti v prípade cezhraničných transakcií, čiže by podľa neho postačovalo, aby sa tento existujúci formulár rozšíril o tuzemské údaje.
Štát sa má podľa Moravčíka snažiť zaťažovať zamestnávateľov čo najmenej, aby sa mohli venovať podnikaniu a zamestnávaniu a nie vypisovaniu komplikovaných formulárov. "Vláda však neberie ohľad na bremená, ktoré hádže na zamestnávateľov, a ktorými ničí pracovné miesta. Namiesto normálnej práce tak budú zamestnávatelia musieť vypisovať množstvo čísel a znakov z každej faktúry osobitne, dokonca aj z dobropisov," zdôraznil. Veľmi ľahko sa pritom podľa neho stane, že sa niekde pomýlia. Problém môže spôsobiť aj to, že do niektorých účtovných programov sa nedá nahrať označenie faktúry, ktoré obsahuje písmená alebo znaky. "Výsledkom bude, že finančná správa nebude vedieť spárovať všetky faktúry a odlíšiť chyby od podvodov," dodal.
Kalamita na Slovensku: Výstrahy pretrvávajú, v týchto úsekoch platí kalamitná situácia
Na cestách treba naďalej počítať s ťažkosťami, na východe vyhlásili I. stupeň kalamitnej situácie.
Od pondelka bude v 24 okresoch obnovená prevádzka na odboroch katastra
Od pondelka bude obnovená prevádzka na odboroch katastra v 24 okresoch. Služby budú poskytovať len za okresy vo svojej pôsobnosti.
SHMÚ: V týchto krajoch stále platí 2.stupeň výstrahy pred snežením
Meteorológovia varujú pred snehovými závejmi a jazykmi.
Verejný ochranca práv sa chce vo februári obrátiť na ÚS pre posúdenie ústavnosti novely infozákona
Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský chce vo februári podať návrh na Ústavný súd SR pre posúdenie ústavnosti novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
ÚVZ varuje: Toto vám hrozí, ak nebudete v miestnosti udržiavať optimálnu mieru vlhkosti
V interiéroch treba udržiavať optimálnu mieru vlhkosti.