Europoslanci chcú prešetriť kontroverznú maďarskú ústavu
- 14:53 12.03.2013
- BRUSEL
Novelou maďarskej ústavy, ktorú v pondelok schválil parlament v Budapešti, sa chcú zaoberať aj členovia zákonodarného zboru Európskej únie.
"Nastal čas, aby sme konečne uvideli, čo je Orbánov režim zač - presadzuje vôľu väčšiny pred menšinou a robí tak v rozpore s hodnotami Európskej únie," cituje Verhofstadta maďarský spravodajský portál Politics.hu. Narážal pritom na fakt, že novelu schválili členovia vládnej koalície premiéra Viktora Orbána, keďže opozícia hlasovanie bojkotovala.
Zmeny v maďarskej legislatíve odsúdil aj predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, člen socialistickej frakcie. "Je mi ľúto, čo dnes (v pondelok) prijal maďarský parlament," vyhlásil.
"Naliehal som na premiéra Viktora Orbána, aby ešte pred hlasovaním požiadal o názor Benátsku komisiu Rady Európy. Som sklamaný z toho, že sa tak nestalo," uviedol. Benátska komisia je poradným orgánom Rady Európy, ktorá je zložená z expertov na ústavné právo. Vytvorili ju po páde komunizmu v Európe v roku 1990 s cieľom pomôcť vtedajším transformujúcim sa krajinám zaviesť demokratickú ústavnú legislatívu.
Za kontroverznú novelu maďarskej ústavy v pondelok hlasovalo 265 poslancov, proti bolo len 11 zákonodarcov, keďže opozícia pred hlasovaním opustila rokovaciu sálu. Európska komisia iba niekoľko hodín predtým Maďarsko vyzvala, aby dodržiavalo demokratické zásady. Hovorkyňa výkonného orgánu EÚ Pia Ahrenkildeová v pondelok pripomenula, že Brusel je pripravený použiť "všetky nástroje" na to, aby členské štáty dodržiavali dohodnuté normy. Premiér Orbán však šéfa EK Josého Manuela Barrosa ubezpečil, že novela ústavy bude v súlade s legislatívou EÚ.
Zmeny sa dotýkajú napríklad právomocí ústavného súdu, ktorý už nebude môcť rušiť platnosť jednotlivých zákonov v prípade, že ich v parlamente podporia dve tretiny poslancov. Je to už o štvrtá novela maďarskej ústavy, ktorá sa v krajine nazýva Základný zákon. Ústava pritom platí len od 1. januára 2012 a nahradila tú predošlú, ktorá pochádzala ešte z obdobia socializmu.
Okrem ústavného súdu sa zmeny dotknú aj právomocí prezidenta, ktorý nebude disponovať právom veta. Výnimkou budú len prípady týkajúce sa procedurálnych nezrovnalostí. Politická reklama sa tiež bude môcť oficiálne vysielať len v štátnych médiách a študenti poberajúci štátne príspevky budú musieť po skončení školy zostať v Maďarsku.
Ľudskoprávna organizácia žiada kroky proti Maďarsku
Organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch (HRW) po kontroverzných zmenách ústavy v Maďarsku vyzvala Európsku úniu, aby proti krajine podnikla rázne kroky. V pondelok schválená novela totiž podľa jej údajov nenecháva nikoho na pochybách, že „maďarská vláda pohŕda štátoprávnosťou “, kritizovala v utorok HRW Budapešť. Ako uviedla, odhodlanie tamojšej vlády obísť ústavný súd a podkopať ústavu pre vlastné politické ciele podčiarkuje nevyhnutnosť zosúladenej odpovede EÚ. Podľa HRW zmeny ústavy okliešťujú mandát ústavného súdu, pripúšťajú kriminalizáciu bezdomovcov, diskriminujú nezosobášené a homosexuálne páry a obmedzujú slobodu vierovyznania.
Maďarský parlament v pondelok schválil spornú novelu ústavy, ktorá vyvoláva znepokojenie doma i v zahraničí. Európska únia, ale aj Spojené štáty sa totiž obávajú, že zmeny neúmerne posilnia postavenie premiéra Viktora Orbána. Opozícia na protest ešte pred hlasovaním opustila rokovaciu sálu. Niektoré mimovládne organizácie hovoria aj o tom, že novela ústavy zavádza v Maďarsku autoritatívne prvky. Európska komisia iba niekoľko hodín predtým Maďarsko vyzvala, aby dodržiavalo demokratické zásady.
Zmeny sa dotýkajú napríklad právomocí ústavného súdu, ktorý už nebude môcť rušiť platnosť jednotlivých zákonov v prípade, že ich v parlamente podporia dve tretiny poslancov. Ide už o štvrtú novelu maďarskej ústavy, ktorá sa v krajine nazýva Základný zákon. Ústava pritom platí len od 1. januára 2012 a nahradila tú predošlú, ktorá pochádzala ešte z obdobia socializmu. Okrem ústavného súdu sa zmeny dotknú aj právomocí prezidenta, ktorý nebude disponovať právom veta. Výnimkou budú len prípady týkajúce sa procedurálnych nezrovnalostí. Politická reklama sa tiež bude môcť oficiálne vysielať len v štátnych médiách a študenti poberajúci štátne príspevky budú musieť po skončení školy zostať v Maďarsku.
Netanjahu tvrdí, že chce rozšíriť abrahámovské dohody
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok uviedol, že izraelská vojna v Pásme Gazy poskytla príležitosti na podpísanie nových mierových dohôd s arabskými krajinami a možnosť výrazných zmien na Blízkom východe.
Putin na oslavách Dňa víťazstva rád uvidí Fica i ďalších predstaviteľov
Ruský prezident Vladimir Putin v máji budúceho roka na oslavách Dňa víťazstva v druhej svetovej vojne rád privíta slovenského premiéra Roberta Fica a všetkých, ktorí chápu význam tejto udalosti.
Fico a Putin sa zhodli na potrebe obnovenia vzájomne prospešných vzťahov
Premiér SR Robert Fico a ruský prezident Vladimir Putin sa počas nedeľňajšieho stretnutia v Moskve zhodli na dôležitosti obnovenia vzájomne prospešných bilaterálnych vzťahov.
Zelenskyj reagoval na Ficovu návštevu Moskvy
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok kritizoval slovenského premiéra.
Šéf NATO: Zelenského kritika na adresu Scholza nie je spravodlivá
Mark Rutte považuje niekedy ostrú kritiku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na adresu nemeckého kancelára Olafa Scholza za neopodstatnenú.