EÚ zostala voči volaniam Ukrajiny hluchá, tvrdí Viskupič
Európska únia (EÚ) zostala hluchá voči volaniu Ukrajiny, voči tomu, čo chcel Ukrajinec Majdanom povedať. Povedal to dnes v relácii RTVS O 5 minút 12 člen parlamentného výboru pre európske záležitosti Jozef Viskupič (OĽaNO).
Nevyriešené politické problémy
Situácia na Ukrajine je v takom štádiu, že hrozí jej rozpad, máme blízko k vojne, pretože nie sú vyriešené politické problémy, uviedol analytik a šéf Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba. "Čaká nás dlhý proces rokovaní, riešenia nie sú. No aj napriek tomu asociačná dohoda nie je dôvodom toho, čo sa tam teraz deje.
Súvisiace:
Rusi obkľúčili základne na Kryme, situácia sa zhoršuje
Minister Lajčák sa zúčastní na mimoriadnom zasadaní o Kryme
Ľudia však pri jej nepodpísaní stratili vieru v to, že sa niečo zmení k lepšiemu," informoval s tým, že v každom prípade chýbal zásah Európskej únie. Podľa neho hrozí invázia, je to niečo mimoriadne, niečo, čo sme dlho nemali, pretože žiadna z kríz nešla takýmto smerom. "Táto kríza zmení aj samotné Rusko," doplnil Alexander Duleba.
Rozbuškou na Ukrajine môže byť podľa jeho slov začiatok strieľania, ukrajinská armáda už len čaká na pokyn. Rokovanie ukrajinského parlamentu má podľa Dulebu rozhodnúť, či podnikne krajina kroky proti ozbrojencom na jej území a vytesní ich. "Pevne verím, že toto rozhodnutie nespraví. Ukrajina má dôvody na to, aby nebola tá, ktorá spraví prvý krok k tomu, aby sa situácia riešila násilne," poznamenal.
Vojna izolovaná nebude
Duleba pevne verí, že Ukrajinci budú mať chladné hlavy a nebudú odpovedať silou. Ak by však nakoniec prišlo k vojne, obáva sa, že vojna nebude izolovaná len na Kryme, situácia sa zradikalizuje aj v iných oblastiach. Ak by sme boli podľa neho svedkami lokálnej vojny na Ukrajine, ktorá by neprerástla do vojny medzi Ukrajinou a Ruskom, hlavným politickým cieľom v tomto prípade by bolo len zvyšovanie napätia na Ukrajine. "Rusi si potrebujú dokázať, že vedia zvrátiť vývoj na Ukrajine," povedal.
Ako dodal, dnes sa v Moskve začínajú demonštrácie, jednak na podporu Ukrajiny, ale aj proti nej. Situácia v Rusku je komplikovaná a zhoršuje limit racionálneho rozhodovania na ruskej strane. "Dúfam, že sa ukrajinská strana nenechá vyprovokovať," doplnil šéf Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Bezpečnosť je podľa jeho slov primárnym zdrojom, no obáva sa, že obe strany nie sú schopné svoj vzťah zvládnuť. Preto je potrebný zásah medzinárodného spoločenstva.
Slovenská diplomacia je pozadu
Európska únia by mala k celej situácii pristupovať sebavedomejšie, myslí si to podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec. "Chýba mi stanovisko slovenskej vlády k celej situácii, je potrebné jasne povedať a jasne konať," poznamenal. Slovenská diplomacia je podľa neho v tomto o krok pozadu, ak nie o viac. Slovenská vláda ako keby stále váhala, podľa Štefanca treba, aby zdôraznila, že je na strane medzinárodného práva a že treba chrániť územnú celistvosť Ukrajiny. "Treba použiť všetky mierové a diplomatické prostriedky, aby sme konfliktu zabránili, pretože by to mohlo mať nedozerné následky," povedal v relácii Štefanec. Zároveň vyzval slovenskú vládu, aby sa postavila proti použitiu sily a chránila územnú celistvosť Ukrajiny.
Súvisiace:
Situácia sa vyostruje, Putin môže na Ukrajinu vyslať armádu
Bezpečnostná rada SR je pre Ukrajinu v pohotovosti
Rusko by za intervenciu na Ukrajine zaplatilo, varuje Obama
Ukrajinu ovládli zločinci, zbavil sa zodpovednosti Janukovyč
Za vlády Janukovyča zmizli z rozpočtu miliardy dolárov
Únia opäť pokúša s dohodou, ktorá bola rozbuškou na Ukrajine
Podľa podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča sa zo strany únie spravilo maximum. Situácia sa tam menila každú hodinu, každý deň, hľadal sa spoločný prienik všetkých ministrov zahraničných vecí, kontakty boli intenzívne, uviedol. "Nerozumiem však, prečo prvým zákonom novej vlády bol zákon o obmedzení využívania ruštiny. Aj to vyvoláva kroky Ruskej federácie," povedal. Treba si však podľa neho uvedomiť, za akých podmienok, keď ľudí na námestí strieľali ostrými nábojmi, sa hľadalo riešenie. "Pokiaľ ide o postup voči Ukrajine, na jednej strane musím povedať, že došlo k situácii, keď po viac ako roku intenzívnych rokovaní došlo k odmietnutiu podpísať asociačnú dohodu na poslednú chvíľu. Dnes to vyzerá, ako hľadanie rôznych zámienok na jej nepodpísanie," uviedol.
Zároveň dodal, že EÚ vždy prišla s riešením. "No dnes už asi vieme, z akých príčin ju nepodpísali," dodal podpredseda EK. Dnešné zasadnutie Severoatlantickej rady NATO a zajtrajšie zasadnutie ministrov zahraničných vecí únie podľa Maroša Šefčoviča ukáže, ako budú situáciu ďalej riešiť.
Zverejnili nahrávky z poľovníckej chaty: Príbuzné policajtov ich zverejnili ako „vianočný darček“
Kompletné nahrávky z poľovníckej chaty v Čifároch sa v predvianočnom čase opäť dostali na verejnosť.
Polícia v pohotovosti: Bankomat v Bešeňovej zničila explózia
Polícia vyšetruje prípad stredajšej rannej explózie bankomatu v obci Bešeňová v okrese Ružomberok.
Nepodceňte silu zvyku: Psychologička radí, ako prekonať ‘čertíka’ v hlave
Ak ľudia bilancujú starý rok a vidia ho negatívne, mali by zmeniť uhol pohľadu a pozrieť sa na veci napríklad spôsobom, čo všetko sa za ten rok naučili, aj z nepríjemných zážitkov.
Narodenie Pána: Jeden z najväčších sviatkov kresťanstva
Slávnosť Narodenia Pána, ktorá je popri Veľkej noci a Turícach najväčším cirkevným sviatkom, slávi v stredu väčšina kresťanov na Slovensku i vo svete.
Peter Pellegrini: Ďakujem tým, ktorí prinášajú Vianoce tým najzraniteľnejším
So želaním šťastných a pokojných vianočných sviatkov zavítal na Štedrý deň do banskobystrického Centra pre deti a rodiny prezident SR Peter Pellegrini.