Briti sa trápia nad vlajkou, vrásky im robí Škótsko
- 15:46 03.03.2014
- LONDÝN
Otázkou britskej vlajky známej pod menom Union Jack sa teraz zaoberá verejnosť.
Osemnásteho septembra rozhodnú Škóti v referende o svojej samostatnosti. Zatiaľ, čo sa už dlhší čas hovorí o politických a ekonomických následkoch odtrhnutia sa od Británie, teraz sa dostala na povrch aj otázka britskej vlajky známej pod menom Union Jack.
Mnohí experti tvrdia, že po odchode Škótska vlajku nebude treba meniť, keďže jej výzor nie je nikde uzákonený, uvádza v pondelok rakúsky denník Der Standard.
Union Jack existuje vo svojej terajšej podobe od roku 1801, je to vlajka prezentujúca Anglicko, Írsko a Škótsko, Wales na vlajke nikdy nebol zastúpený. Na vlajke je anglický červený kríž na bielom podklade, škótsky biely kríž na modrom podklade a írsky červený kríž.
Keďže aj v samostatnom Škótsku bude na čele štátu kráľovná, je možné, že vlajka zostane nezmenená. Buckinghamský palác o veci nevie rozhodnúť a preto problém posunul na ministerstvo kultúry, ktoré sa zasa podľa BBC obrátilo na úrad premiéra. Keďže však výmena vlajky by stála veľkú sumu peňazí, je možné, že všetko zostane po starom.
Demonštranti v Tel Avive žiadali prepustenie rukojemníkov
Viac ako tisíc ľudí v uliciach Tel Avivu v sobotu žiadalo prepustenie rukojemníkov zadržiavaných palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy.
Havária na letisku: Lietadlo vybočilo z dráhy a narazilo do múru
Nehodu lietadla na letisku neprežilo vyše sto ľudí.
Fidan a Blinken diskutovali o potrebe spolupráce s novou sýrskou vládou
Turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan v sobotu v telefonáte so svojím americkým náprotivkom Antonym Blinkenom diskutoval o potrebe spolupracovať s novou sýrskou vládou.
Súd odsúdil troch ľudí na doživotie za smrť osemročného dievčaťa
Turecký súd v sobotu odsúdil troch ľudí na doživotie v súvislosti so smrťou osemročného dievčaťa v juhovýchodnej provincii Dijarbakir.
Lukašenko udelil milosť ďalším 20 väzňom
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko udelil milosť ďalším 20 ľuďom, ktorých ľudskoprávni aktivisti označujú za politických väzňov.