Hospodárska kriminalita v SR od roku 2011 vzrástla o 60 percent
- 13:01 06.03.2014
- BRATISLAVA

Ako informovali zástupcovia spoločnosti na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave, najčastejšími kategóriami hospodárskej kriminality sú sprenevera majetku a korupcia spolu s úplatkami.
Na snímke vľavo líder Fornezných služieb PwC Michal Kohoutek a vpravo senior manažér, Forenzné technológie PwC Pavel Jankech počas tlačovej konferencie o globálnom prieskume hospodárskej kriminality na Slovensku 6. marca 2014 v Bratislave.
Počet prípadov hospodárskej kriminality na Slovensku od roku 2011 vzrástol o 60 %. Pri svojom podnikaní sa s ňou za uplynulých 24 mesiacov stretlo celkove 34 % spoločností v porovnaní s 21 % pred troma rokmi. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý na jeseň 2013 už po štvrtýkrát uskutočnila poradenská spoločnosť PwC na vzorke 76 slovenských firiem.
Ako informovali zástupcovia spoločnosti na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave, najčastejšími kategóriami hospodárskej kriminality sú sprenevera majetku a korupcia spolu s úplatkami. V aktuálnom ročníku k nim pribudli podvod v nákupnom procese s výskytom na úrovni 31 % či hypotekárny podvod s 19 %. Sprenevera majetku zaznamenala oproti predchádzajúcemu prieskumu výrazný pokles z 94 % na 54 %. Jednou z novších foriem je aj počítačová kriminalita s 12 %, jej skutočný výskyt je však podľa PwC pravdepodobne oveľa vyšší.
Z prieskumu ďalej vyplynulo, že v 58 % prípadov stál za zločinom externý páchateľ. Väčšinou nimi boli zákazníci, s ktorými 67 % spoločností následne ukončilo obchodný vzťah. Najčastejšími reakciami na odhalený interný podvod boli prepustenie (100 %) a občiansko-právne konanie (38 %). "Slovenské spoločnosti vykazujú malú mieru tolerancie ako voči interným, tak externým páchateľom," priblížil líder Forenzných služieb PwC Michal Kohoutek.
Hospodárska kriminalita je pre firmy nákladná
Na viac než 100.000 USD (72.823 eur) ohodnotilo priame finančné straty v dôsledku podvodu 58 % respondentov. Stratu vyššiu ako 5 miliónov USD (3,6 milióna eur) uviedlo 8 % spoločností zo Slovenska, ktoré sa stali obeťou takejto kriminality
"Hospodárska kriminalita je pre firmy veľmi nákladná. Sú tu však aj nepriame straty ako poškodenie dobrého mena, narušenie obchodných vzťahov, strata dôvery vo vedenie spoločnosti či vplyv na morálku zamestnancov, ktoré môžu byť ešte oveľa závažnejšie," zdôraznil Kohoutek.
Najviac podvodov (27 %) bolo odhalených prostredníctvom systému riadenia rizík. V porovnaní s krajinami strednej a východnej Európy (KSVE) i celosvetovo zaostáva SR podľa prieskumu vo využívaní dátových analýz a rotácie personálu. Až 14 % podvodov na Slovensku odhalili náhodou.

Na svetovej výstave Expo 2025 sa odprezentovali aj slovenskí vinári
Na svetovej výstave Expo 2025 v japonskej Osake sa v uplynulých dňoch prezentovali slovenskí vinári.

Danko: Z témy transakčnej dane SNS neustúpi, s opozíciou sa nekoordinuje
Konečným cieľom je jej úplné zrušenie, aktuálne však chce presadiť aspoň jej zrušenie pre živnostníkov a podnikateľov s obratom do 100.000 eur.

Čína musí „prekonať“ problémy s čipmi AI, vyhlásil prezident Si Ťin-pching
Čína musí „prekonať“ ťažkosti spojené s vývojom základných technológií umelej inteligencie vrátane špičkových čipov.

Všetko na svete je zmeniteľné, aj transakčná daň, uviedol Raši
Predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) si myslí, že existuje priestor na zmeny v transakčnej dani, ktoré by pomohli niektorým skupinám podnikateľov.

Premiér: Transakčná daň je nezrušiteľná, bez nej nie je možná konsolidácia
Transakčná daň je nezrušiteľná, pretože prináša taký objem peňazí, bez ktorého nie je možná konsolidácia.