• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 30.4.2025Meniny má Anastázia
20°Bratislava

Český prezident Zeman prirovnal Krym ku Kosovu

  • 13:34 08.03.2014
  • PRAHA
Český prezident Zeman prirovnal Krym ku Kosovu

Český prezident Miloš Zeman vyjadril v piatok svoj kritický názor na dianie v Ukrajine a s tým spojenú reakciu Európy a USA. Podľa slov nástupcu Václava Klausa by EÚ mala opatrne narábať s ponukou niekoľkomiliardovej pomoci určenej pre postsovietsku krajinu.


Zeman sa totiž nazdáva, že peniaze by teraz skončili v "čiernych dierach a vreckách tamojších oligarchov". Vyzval preto na tvrdé a jasne stanovené podmienky.

Expremiér zároveň situáciu na ukrajinskom autonómnom regióne Krym prirovnal k bývalej srbskej provincii Kosovo, ktorého vyhlásenie nezávislosti spred šiestich rokov výrazne pobúrilo Rusov. Zeman zopakoval, že bol proti tomu, aby Praha uznala jeho jednostranne vyhlásenú samostatnosť.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

"Existuje tu historický precedens odtrhnutia časti suverénneho štátu navzdory Bezpečnostnej rade OSN. Ten precedens sa volá Kosovo. Verejne som vystupoval proti odtrhnutiu Kosova, kritizoval som, že ČR uznala jeho nezávislosť.. Bolo by pokrytecké tvrdiť, že nezávislosť Kosova je v poriadku a nezávislosť Krymu je nemožná. Musíme každému merať rovnakým metrom," citoval portál ČT24 Klausovho nástupcu. Samotný exprezident konanie Západu na Ukrajine taktiež tvrdo skritizoval a konanie ruského prezidenta Vladimira Putina označil za "pochopiteľné a úplne racionálne".

Koncom februára ukrajinský parlament odvolal proruského prezidenta Viktora Janukovyča, čo viedlo k zhoršeniu vzťahov medzi Kyjevom a Moskvou. Napätie eskalovalo vojenskou okupáciou Krymu. Krymská vláda vo štvrtok oznámila, že obyvatelia proruského regiónu 16. marca v referende rozhodnú o tom, či polostrov ostane súčasťou Ukrajiny, alebo sa pripojí k Rusku. Parlament autonómnej republiky zároveň požiadal Putina, aby sa oblasť mohla pripojiť k Ruskej federácii. Tá však popiera, že vojaci kontrolujúci vojenské a administratívne budovy na proruskom polostrove sú príslušníkmi jej armády.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump tvrdí, že Putin chce mier na Ukrajine

Trump tvrdí, že Putin chce mier na Ukrajine

DNES - 7:36Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v utorok uviedol, že si myslí, že jeho ruský náprotivok Vladimir Putin si želá mier na Ukrajine.

Trump telefonoval s Carneym, zablahoželal mu k volebnému víťazstvu

Trump telefonoval s Carneym, zablahoželal mu k volebnému víťazstvu

DNES - 6:20Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v utorok zablahoželal kanadskému premiérovi Markovi Carneymu k víťazstvu jeho Liberálnej strany v predčasných parlamentných voľbách, oznámila kancelária kanadského premiéra.

Pakistan tvrdí, že má dôveryhodné dôkazy o hroziacom indickom vojenskom útoku

Pakistan tvrdí, že má dôveryhodné dôkazy o hroziacom indickom vojenskom útoku

DNES - 6:15Zahraničné

Pakistanský minister informácií Attaulláh Tarar vyhlásil, že Islamabad má „dôveryhodné spravodajské informácie“ o tom, že India plánuje vojenský útok v súvislosti s nedávnym útokom v spornom regióne Kašmír.

Rubio vyzval Moskvu a Kyjev na konkrétne návrhy na prímerie na Ukrajine

Rubio vyzval Moskvu a Kyjev na konkrétne návrhy na prímerie na Ukrajine

DNES - 6:07Zahraničné

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v utorok vyhlásil, že je načase, aby Moskva a Kyjev predložili konkrétne návrhy na ukončenie vojny na Ukrajine.

Amazon vraj nebude pri tovare ukazovať, o koľko Trumpove clá zdvihli cenu

Amazon vraj nebude pri tovare ukazovať, o koľko Trumpove clá zdvihli cenu

VČERA - 21:51Zahraničné

Americká technologická spoločnosť Amazon v utorok poprela správu, že sa chystá zverejňovať, o koľko sa ceny jej tovaru zvýšili v dôsledku colnej politiky prezidenta Donalda Trumpa.