Američania idú hľadať zmiznuté lietadlo do Indického oceánu
- 22:00 13.03.2014
- WASHINGTON
Americkí vyšetrovatelia tvrdia, že od soboty nezvestné lietadlo malajzijskej spoločnosti sa zrútilo do vôd Indického oceánu.
Podľa informácií amerických médií tomu nasvedčujú údaje americkej armády. Tá preto presúva loď USS Kidd do konkrétnej oblasti. Trvať to však podľa zdrojov z Pentagonu bude ďalších 24 hodín. Podľa Američanov existujú náznaky, že lietadlo po zmiznutí z radarov letelo ďalších päť hodín.
Súvisiace:
Záhada zmiznutého lietadla: Na falošný pas cestoval Iránec
Zmiznuté lietadlo je záhadou, intenzívne pátranie pokračuje
Stratené lietadlo v Ázii: Tímy zrejme našli okno z Boeingu
Stratilo sa lietadlo s viac než dvesto ľuďmi na palube
Boeing s 239 osobami na palube letiaci z Kuala Lumpuru do Pekingu zmizol z radarov v sobotu nadránom asi hodinu po štarte, keď sa mal nachádzať nad Thajským zálivom. Osud letu číslo MH370 však ani po šesťdňovej medzinárodnej pátracej operácii nie je známy.
Na základe údajov automaticky vyslaných z motorov lietadla americkí experti tvrdia, že stroj mohol preletieť až 3500 kilometrov. Letecká spoločnosť Malaysia Airlines však uviedla, že motory prestali vysielať signály po strate kontaktu.
Zmiznutie lietadla Boeing 777-200ER zostáva záhadou napriek tomu, že na pátraní sa zúčastňuje 42 lodí a 39 lietadiel z 12 krajín. Nedostatok informácií a rozporuplné údaje však vedú k neistote, kde presne lietadlo hľadať.
Nezvestný stroj malajzijskej leteckej spoločnosti mohol skončiť tisíce kilometrov od miesta, kde zmizol z radarov. Tvrdí to bývalý pilot spoločnosti British Airways, ktorý v súvislosti so záhadou zmiznutia lietadla poskytol rozhovor britskej vysielacej stanici BBC.
Podľa slov Alastaira Rosenscheina sa niekoľkodňové bezúspešné hľadanie dá odôvodniť zrútením stroja na miestach, kde ho zatiaľ nehľadajú. Podľa jeho slov to môže byť Indický oceán, konkrétne priestor medzi Austráliou a Madagaskarom. Dostať sa tam mohol vďaka autopilotovi, ktorý prevzal vedenie stroja po náhlom poklese tlaku v pilotnej kabíne, tvrdí expilot.
Podľa Rosenscheinovej teórie autopilot pokračoval v kurze nastavenom pilotmi krátko pred ich upadnutím do bezvedomia v dôsledku nepredvídateľnej udalosti. Okamžitou reakciou na pokles tlaku je snaha pilotov o nasadenie kyslíkových masiek, následne prudké klesnutie a odklon od letového kurzu.
Bez masiek však v priebehu niekoľkých sekúnd upadli do bezvedomia. Predpokladá sa, že piloti ešte stihli zapnúť autopilota v snahe vrátiť sa do Kuala Lumpur. Ten však mohol stroj dopraviť tisíce kilometrov v smere, v ktorom bol aktivovaný. Zrútil by sa tak až v momente vyčerpania paliva, teda v strede Indického oceánu. To by podľa neho bolo tou najhoršou možnosťou, keďže táto oblasť je podľa Rosenscheina obrovská.
Kazachstan: Záchranári našli telá všetkých obetí havárie lietadla
Telá všetkých 38 obetí po stredajšej havárii lietadla Azerbajdžanských aerolínií neďaleko mesta Aktau v Kazachstane sa podarilo nájsť, sedem z nich už úrady identifikovali.
Juhokórejská opozícia podala návrh na impeachment proti úradujúcemu prezidentovi
Juhokórejská opozícia vo štvrtok oznámila, že podala návrh na impeachment proti úradujúcemu prezidentovi Han Tok-suovi po jeho odmietnutí vymenovať sudcov ústavného súdu.
Balkán sužuje snehová víchrica: Stovky tisíc domácností bez elektriny
Viac než 200.000 domácností v Bosne a Hercegovine zostalo v stredu už druhý deň bez dodávok elektriny v dôsledku snehovej víchrice, ktorá spôsobila dopravný chaos v niektorých častiach Balkánu.
Dvadsať rokov od ničivého cunami: Svet si pripomína 220.000 obetí
Zvukom sirén si vo štvrtok v indonézskom meste Banda Aceh pripomenuli pamiatku viac než 220.000 obetí na životoch, ktoré si pred 20 rokmi vyžiadali ničivé prívalové vlny cunami v Indickom oceáne.
Politický rozkol vo vianočných posolstvách amerických lídrov
Americký prezident Joe Biden a jeho novozvolený nástupca Donald Trump vydali v stredu ostro kontrastujúce vianočné posolstvá.