NAŽIVO: Slováci volia prezidenta, vyberajú zo 14 kandidátov
Prvé čiastkové výsledky hlasovania o novom slovenskom prezidentovi by mohli byť známe už pred polnocou.
Článok bol aktualizovaný o 18:08 hod.
V sobotu o 7:00 sa začali štvrté priame voľby prezidenta Slovenskej republiky. Rozhodnúť o novej hlave štátu na najbližších päť rokov môže približne 4,3 milióna oprávnených voličov. Hlasovať sa dá do 22:00 v 5958 volebných miestnostiach (okrskoch) na celom Slovensku. Aj v obciach, v ktorých starosta rozhodne o skoršom otvorení volebných miestností, sa musí hlasovať do 22:00.
Súvisiace:
Slovenský prezident má jeden z najvyšších platov v regióne
Voľby za mrežami, prezidenta vyberajú aj väzni a obvinení
Na Luníku IX vietor rozfukuje smeti, ľuďom sa voliť nechce
Sledujte s nami priebeh volieb slovenského prezidenta:
*Vysokú účasť na hlasovaní v sobotňajšom 1. kole voľby prezidenta SR zaznamenali počas výjazdov do volebných miestností v Bratislave a v jej okolí členovia Ústrednej volebnej komisie.
*Ficovi rodáci z obce Hrušovany k urnám masovo nechodili, účasť je zatiaľ priemerná.
*Smutná udalosť poznačila voľby na východe. V obci Jedlinka priamo vo volebnej miestnosti skolaboval 92-ročný starček. O jeho život bojovali záchranári, no nepomohli mu.
*Motyčky zrejme rekordnú stopercentnú účasť spred piatich rokov neobhája, voličov je menej. Ľudia sú z politiky sklamaní.
*Poslanci za SaS Martin Poliačik a Lucia Nicholsonová dohliadali na hlasy v Jarovniciach, kde zasadli v okrsných volebných komisiách. Dohliadali, aby nedošlo ku kupovaniu rómskych hlasov.
*Rázovité kysucké obce Korňa a Klokočov hlásia zatiaľ len približne 13-percentnú volebnú účasť. Starostovia oboch dedín sa zhodujú, že za doposiaľ nízku účasť môže aj vytrvalý dážď.
*V Ružinove sa riešili viaceré pripomienky. Patrili k nim obálky na hlasovacie lístky, ktoré sa nedajú dobre zalepiť či rozosielanie oznámení o konaní volieb i roky zosnulým obyvateľom.
*Slovenského prezidenta volia aj Slováci, ktorí žijú za hranicami. Viacerí z nich preto pricestovali domov.
*Zatiaľ pokojný priebeh majú prezidentské voľby v obci Letanovce. Dopoludnia bol však záujem o voľby nízky.
*Prešovskí študenti volia na internáte Prešovskej univerzity, doobedu prišli hlasovať aj mníšky, ktoré študujú na Teologickej fakulte.
*Záujem o prezidentské voľby v okrskoch v bratislavskej Devínskej Novej Vsi je v sobotu pomerne vysoký. Voličťi si od rána podávali kľučky.
*Na Štrbskom plese volia najmä turisti a lyžiari. Priniesli si voličské preukazy.
*Bratislavskí bezdomovci sa k urnám masovo nechystajú. Ich účasť zrejme nebude vysoká.
*Premiér a kandidát na prezidenta Robert Fico bol voliť spolu so svojou manželkou Svetlanou vo Veľkých Dvoranoch v Topoľčianskom okrese. Prezidentské voľby spojil s návštevou svojej mamy, ktorá v tejto obci býva.
*Prezident Ivan Gašparovič vie, čo bude robiť po skončení svojho mandátu. Povedal to krátko po tom, ako okolo 11:00 prišiel odvoliť spolu s manželkou Silviou vo volebnom okrsku na Základnej škole na Jelačičovej ulici v Bratislave.
*Občiansky kandidát Ján Čarnogurský svoj hlas spolu s manželkou Martou doobeda vhodil do urny v bratislavskej mestskej časti Dúbravka.
*Skutočne netradičné hlasovanie majú obyvatelia roztrúsených osád v katastri obce Drietoma.Volebnú miestnosť majú v kolibe.
*Kandidát na prezidenta Radoslav Procházka spolu s manželkou odvolil v Banskej Bystricikrátko po pol desiatej. Spravil tak, aby dal najavo, že Slovensko nie je len Bratislava.
* Záujem o voľby na Luníku IX. je mizerný. Vo volebných miestnostiach je pusto, prišlo len zopár ľudí.
* Po desiatej svoj hlas do volebnej urny vhodil aj kandidát na prezidenta Andrej Kiska. Ten hlasoval v Poprade spolu so svojou rodinou.
* Seniori, žijúci v domovoch dôchodcov, si svojho prezidenta volia tiež. Za ležiacimi príde komisia s prenosnou urnou.
*Odvolil aj nezávislý kandidát Milan Kňažko, ktorý prišiel do volebnej miestnosti spolu so svojou manželkou.
*K volebným urnám už stihol prísť aj prezidentský kandidát Pavol Hrušovský spolu so svojou manželkou.
*Volí sa aj za mrežami. Za prezidenta hlasujú aj väzni a obvinení.
* Prezidenta chcú voliť aj pacienti v nemocniciach. V Univerzitnej nemocnici v Bratislave bude hlasovať 130 hospitalizovaných.
* Ako prví odvolili v obci Lazany v okrese Prievidza. Hlasovacie miestnosti sa tam otvorili už o šiestej hodine.
Výsledky už pred polnocou
V sobotňajšom prvom kole volieb prezidenta SR môže zo 14 kandidátov po prvýkrát hlavu štátu vyberať približne 336 500 mladých. Taký je podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR počet občanov Slovenskej republiky, ktorí v období od prezidentských volieb v roku 2009 dosiahli 18 rokov potrebných na účasť na hlasovaní.
Z nich vôbec po prvý raz v živote môže svoje voličské právo využiť približne 18-tisíc prvovoličov, teda občania, ktorí od konania volieb do VÚC v novembri 2013 do volieb hlavy štátu dosiahli 18 rokov. Voliť prezidenta SR môže každý občan SR, ktorý do volieb dovŕšil 18 rokov a nachádza sa na území Slovenska. Zo zahraničia sa voliť nedá.
Prvé čiastkové výsledky hlasovania o budúcom prezidentovi z prvých okrskov by mohli byť známe približne pol až trištvrte hodiny po uzatvorení volebných miestností, teda v sobotu pred 23:00. Štatistický úrad priebežné výsledky z hlasovania zverejní na doménach Volbysr.sk a Statistics.sk. Postupne sa tu objavia údaje zo všetkých 5958 volebných okrskov a 49 volebných obvodov.
Polícia bude v pozore
Definitívne výsledky publikuje ŠÚ SR na spomínaných webstránkach ihneď po ich schválení Ústrednou volebnou komisiou (ÚVK) v nedeľu 16. marca. Výsledky volieb sa podľa predsedníčky ŠÚ SR Ľudmily Benkovičovej dajú očakávať, keď budú zosumarizované a zachytené výsledky zo všetkých zápisníc. V predošlých voľbách prezidenta v roku 2009 posledná zápisnica okrskovej volebnej komisie prišla o 01:30, posledný volebný obvod bol bratislavský a výsledky tu boli známe o 02:18.
Pokojný priebeh volieb, ochranu volebných miestností a sídiel volebných komisií zabezpečuje polícia. Osobitnú pozornosť venuje prípadom kupovania hlasov či iného ovplyvňovania voličov a marenia priebehu volieb. Ide o trestné činy, za ktoré hrozí väzenie. Polícia vyzvala občanov, aby svoje poznatky o činnostiach, ktoré môžu narušiť priebeh volieb, okamžite oznámili na najbližší útvar policajného zboru, prípadne na bezplatné telefónne číslo 158.
Až do zatvorenia volebných miestností platí informačné moratórium. Moratórium znamená zákaz zverejňovať alebo vysielať v rozhlase, televízii a v hromadných informačných prostriedkoch informácie o kandidátoch v ich prospech alebo v neprospech slovom, písmom, zvukom alebo obrazom. Moratórium sa nevzťahuje na bilbordy vyvesené počas kampane, nové pribudnúť nemôžu.
Všetko o voľbách nájdete --->> TU.
Naďalej platí moratórium
Posledné výsledky prieskumov verejnej mienky sa mohli zverejniť v stredu. Zákon zároveň zakazuje uverejňovať výsledky prieskumov hlasovania počas samotného hlasovania. Priebežné informácie o hlasovaní môže poskytnúť len ÚVK. Počas voľby zákon zakazuje v budovách, kde sú volebné miestnosti, a v ich bezprostrednom okolí presviedčanie za voľbu alebo proti voľbe niektorého z kandidátov.
Rady a odpovede na otázky súvisiace s prvým kolom volieb prezidenta ponúka voličom volebná infolinka ministerstva vnútra na bratislavských telefónnych číslach: 02/ 4859 2312 a 02/ 4859 2313.
Na otázky o právach a povinnostiach voličov ako aj na organizáciu volieb im odpovedia zamestnanci ministerstva aj v sobotu až do 22:00. Volebná infolinka je určená výhradne pre voličov a neposkytujú na nej informácie právnickým osobám, médiám, politickým stranám či obciam.
Ak v sobotňajšom prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov, druhé kolo bude o dva týždne, teda v sobotu 29. marca. O post hlavy štátu sa pôvodne uchádzalo rekordných 15 kandidátov. Prvá priama voľba prezidenta sa konala v máji 1999 a občania si v nej zvolili Rudolfa Schustera. V druhej v apríli 2004 a tretej v apríli 2009 vyhral Ivan Gašparovič. Jeho funkčné obdobie sa končí 15. júna 2014, keď inaugurujú nového prezidenta.
Kandidáti na nového slovenského prezidenta:
* Gyula Bárdos,
* Jozef Behýl,
* Ján Čarnogurský,
* Robert Fico,
* Viliam Fischer,
* Pavol Hrušovský,
* Ján Jurišta,
* Andrej Kiska,
* Milan Kňažko,
* Stanislav Martinčko,
* Milan Melník,
* Helena Mezenská,
* Peter Osuský,
* Radoslav Procházka a
* Jozef Šimko.
Na východe Slovenska nepremávajú vlaky
Pre poruchu trakčného vedenia nepremávajú na východe vlaky.
Majerský: KDH neplánuje s Kresťanskou úniou uzatvárať "pakt", no dvere k nám sú otvorené
Opozičné KDH neplánuje so stranou Kresťanská únia uzatvárať koalíciu či "pakt" vzhľadom na blízkosť v konzervatívnych témach.
Medzinárodný rýchlik zrazil a usmrtil osobu v koľajisku
Viaceré vlaky museli odrieknuť.
Muža na ulici bodli do krku, na mieste zasahovali záchranári
K mužovi vyslali záchranárov.
Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline
Slovenský horolezec v piatok popoludní neprežil pád vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách.