Odsúdený Rwanďan páchal genocídu napriek tomu, že ochrnul
- 15:58 15.03.2014
- PARÍŽ

Súd v Paríži poslal v piatok na 25 rokov do väzenia bývalého rwandského vojaka Pascala Simbikangwu, ktorý je prvým človekom stíhaným vo Francúzsku za podiel na genocíde v africkej krajine.
Po necelých šiestich týždňoch sa tak skončil proces označovaný aktivistami za prelomový, keďže francúzske orgány boli predtým dlho kritizované pre svoju nečinnosť.
Zločiny proti ľudskosti
Bývalého vojaka a tretieho najvýznamnejšieho predstaviteľa rwandskej spravodajskej služby zadržali v roku 2008 na francúzskom ostrove Mayotte a okrem genocídy sa zodpovedal i z podielu na ďalších zločinoch proti ľudskosti spáchaných v Rwande, ktorej vtedajšia vláda s Parížom spolupracovala. Obžalovaný pripútaný na invalidnom vozíku obvinenia popieral, pričom sa označoval za obeť "honu na čarodejnice" zinscenovaného protivníkmi.
Francúzsko v minulosti opakovane odmietlo vydať osoby podozrivé z genocídy do Rwandy pre obavy, že by prišli o právo na spravodlivý súd, viacerí z nich však skončili v rukách Medzinárodného trestného tribunálu pre Rwandu v Tanzánii.
Genocída napriek ochrnutiu
V roku 2010 Paríž zriadil nový útvar pre vyšetrovanie prípadov genocídy a zločinov proti ľudskosti, v ktorých vystupujú osoby zadržané vo Francúzsku. Simbikangwa narodený v roku 1959 bol podozrivý z členstva v neformálnom spolku extrémistov plánujúcich a uskutočňujúcich genocídu.
Na vyvražďovaní v roku 1994 sa mal podieľať napriek tomu, že po autonehode v roku 1986 je ochrnutý. Podnetom pre konanie vo Francúzsku je žaloba podaná miestnym združením rwandských
Počas genocídy v Rwande prišlo v priebehu niekoľkých mesiacov o život približne 800-tisíc ľudí, prevažne z radov menšinových Tutsiov. Vtedajšie udalosti sú preto považované za najhoršie masové vyvražďovanie od konca druhej svetovej vojny.

Covid nemusel vzniknúť v Číne. Toto tvrdí nová správa
Čína v stredu zverejnila dokument, v ktorom naznačila, že koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 mohol vzniknúť v Spojených štátoch.

Nepál sa chystá obmedziť počet povolení pre výstup na Mount Everest
Nepál by mal vydávať povolenia pre výstup na Mount Everest len horolezcom, ktorí zdolali aspoň jeden zo sedemtisícových vrcholov v tejto himalájskej krajine.

Trump tvrdí, že Putin chce mier na Ukrajine
Americký prezident Donald Trump v utorok uviedol, že si myslí, že jeho ruský náprotivok Vladimir Putin si želá mier na Ukrajine.

Trump telefonoval s Carneym, zablahoželal mu k volebnému víťazstvu
Americký prezident Donald Trump v utorok zablahoželal kanadskému premiérovi Markovi Carneymu k víťazstvu jeho Liberálnej strany v predčasných parlamentných voľbách, oznámila kancelária kanadského premiéra.

Pakistan tvrdí, že má dôveryhodné dôkazy o hroziacom indickom vojenskom útoku
Pakistanský minister informácií Attaulláh Tarar vyhlásil, že Islamabad má „dôveryhodné spravodajské informácie“ o tom, že India plánuje vojenský útok v súvislosti s nedávnym útokom v spornom regióne Kašmír.