• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 11.1.2025Meniny má Malvína
Bratislava

Čo je Scientológia? Náboženstvo či nebezpečná sekta?

  • 17:00 19.03.2014
  • BRATISLAVA
Čo je Scientológia? Náboženstvo či nebezpečná sekta?

Prezidentská kampaň sa dostala o niečo ďalej a jednou z hlavných tém sa stala Scientológia. Prečo? A čo to vlastne Scientológia je?

Tom Cruise je jeden z najznámejších ľudí hlásiacich sa k scientológom.

Už pred prvým kolom prezidentskej voľby sa vynárali rôzne informácie o tom, že prezidentský kandidát Andrej Kiska má vraj kontakty na scientológov. Pred druhým kolom prezidentských volieb sa tieto informácie čoraz viac dostávajú do popredia. Scientológia a jej spájanie s prezidentským kandidátom sa tak stáva jednou z tém prezidentských volieb.

Bez toho, aby sme obhajovali niektorého z prezidentských kandidátov, vráťme sa k scientológii a bližšie sa pozrime na toto hnutie.

Založená bola v roku 1954

Scientológiu, ako určitý druh filozofie vytvoril v roku 1954 americký autor sci-fi L. Ron Hubbard. Ten ju charakterizoval ako "aplikovanú náboženskú filozofiu" a základ nového náboženstva.

Filozofia scientológie podľa rôznych zdrojov hlása, že človek pozostáva z troch časti - má telo, myseľ a je nesmrteľný "thetan" (podľa gréckeho písmena theta, používaného pre vyjadrenie myšlienky - malo by symbolizovať nekonečné myšlienky). Thetani žijú podľa scientológov už trilióny rokov a rodia sa znovu do iných tiel.

Členom scientológie sa môže stať aj príslušník inej viery. Organizácia scientológie je hierarchická, na jej čele je vedenie v Los Angeles, pod ním sú kontinentálne organizácie a pod nimi lokálne cirkvi.

Celý rad kontroverzií

Počas rokov sa Scientológia dostala do viacerých konfliktov s ústavou niekoľkých krajín (USA, Kanada, Spojené kráľovstvo či Nemecko).

Scientológia je dá podľa viacerých zdrojov jedným z najkonfliktnejších hnutí. V histórii podávalo hnutie množstvo žalôb na vlády, organizácie či právnické osoby. Podľa mnohých súdov, žurnalistov a štátnych orgánov sa scientológovia snažia umlčať svojich kritikov a využívajú svojich členov.

Jednou z kontroverzií je aj "zásada izolácie". Pri nej sú jej členovia vyzývaní k prerušeniu kontaktu s priateľmi alebo členmi rodiny, ktorí sa stavajú proti scientológii. Na internete sa snažili scientológovia pomocou rôznych právnych spôsobov nútiť webové vyhľadávače, aby nezobrazovali žiadnu webovú stránku, ktorá kritizuje Scientológiu.

Scientológia na Slovensku

V našej krajine začali scientológovia oficiálne pôsobiť od roku 1995. Majú viac ako 2000 členov a sú registrovaní ako občianske združenie. Na slovensku nemôžu byť registrovaní ako nová cirkev - na registráciu je potrebných 20 000 členov.

Zo susedných krajín je to ale inak v Maďarsku, kde je Scientológia uznaná ako cirkev a je tu aj jej centrum pre strednú Európu.

Čo si myslia v parlamente

Webový portál Noviny.sk sa pýtal niektorých poslancov, čo si myslia o scientológii. Podľa Igora Matoviča ide o "veľmi nebezpečnú sektu".

"Dokážu vytvárať tlak na svojich členov, ktorí následne ako keby strácajú svoju slobodnú vôľu rozhodovania sa a niekedy aj voči svojim najbližším," hovorí Daniel Krajcer. Ako nebezpečnú ju označuje aj poslanec Jozef Mikloško.

Scientológovia reagujú aj na vyjadrenia premiéra

Pre web Info.sk sa vyjadrila Krisztina Tamas-Feth zo Scientologickej Cirkvi pre strednú a východnú Európu. "Nie je nezvyčajné, že počas politických volieb sú rozosielané falošné správy. Skutočnosť je, že pán Andrej Kiska nie je v spojení s centrami Dianetiky a Scientológie. Scientologické Organizácie sa nezapájajú do politiky," hovorí.

"Tvrdenie, že Scientologická cirkev je zakázaná v Európe, nie je pravdivé. Scientológia sa od svojho vzniku neustále rozrastá a jej organizácie pôsobia v celej Európe vrátane Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Španielska, Nemecka, Francúzska, Ruska. Vo Veľkej Británii získala nedávno náboženské uznanie. Po celom svete má Scientológia viac ako 11.000 cirkví, misií a skupín v 184 krajinách a materiály Dianetiky a Scientológie boli vydané v 17 jazykoch," dodáva Krisztina Tamas-Feth.

Politická hra pre voľbami?

O kontaktoch prezidentského kandidáta Andreja Kisku so scientológmi hovoril úradujúci premiér Robert Fico. Ten označil scientologickú cirkev ako "bezpečnostné riziko".

Otázne je, do akej miery je Scientológia na Slovensku bezpečnostným rizikom a či v tomto prípade nejde iba odradenie ľudí od voľby Andreja Kisku v druhom kole prezidentských volieb. Kiska reagoval na slová premiéra v TOMTO článku.

Na zmienku tiež stojí to, že súčasná vláda Roberta Fica podľa mimoparlamentnej strany OKS podporila dotáciami spoločnosť scientológa. Pravdou však ostáva, že pred druhým kolom volieb by sa kandidáti mali vyjadrovať aj k iným veciam, ako si predstavujú ako hlava štátu svoju funkciu.

Zdroj: Info.sk, zahr., Wikipedia, Noviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Husté sneženie komplikuje dopravu, na týchto cestách je kašovitý sneh

Husté sneženie komplikuje dopravu, na týchto cestách je kašovitý sneh

DNES - 15:59Domáce

Horský priechod Donovaly uzatvorili pre nákladnú dopravu nad desať metrov.

Pellegrini kritizoval vládu, toto odkázal Ficovi

Pellegrini kritizoval vládu, toto odkázal Ficovi

DNES - 14:16Domáce

Prezident odporúča vláde, aby sa vrátila k tomu základnému.

Výbuch kotla si vyžiadal zranenie 84-ročnej ženy

Výbuch kotla si vyžiadal zranenie 84-ročnej ženy

DNES - 14:13Domáce

Seniorku previezli do nemocnice.

Košičan obvinený z ozbrojovania a účasti na terorizme smeruje do väzby

Košičan obvinený z ozbrojovania a účasti na terorizme smeruje do väzby

DNES - 13:43Domáce

V sobotu o tom informovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Katarína Kudjáková.

Fico vysvetlil dovolenku vo Vietname, žiada ospravedlnenie

Fico vysvetlil dovolenku vo Vietname, žiada ospravedlnenie

DNES - 12:39Domáce

Premiér potvrdil, že bol nedávno na dovolenke vo Vietname.