Rusko pre sankcie zvýši export ropy a plynu do Ázie
- 14:08 25.03.2014
- MOSKVA

Čína sa už dohodla s Ruskom, že v nasledujúcich rokoch od tejto krajiny kúpi energetické suroviny za vyše 350 miliárd USD (243,10 miliardy eur).
Krymská kríza pravdepodobne zmení politiku Ruska v otázke exportu ropy a urýchli jeho snahy o zvýšenie vývozu do Číny. Európa tak bude odkázaná na drahší dovoz komodity a v prípade USA sa zvýši ich závislosť od importu ropy z Blízkeho východu, konštatuje agentúra Bloomberg.
Čína sa už dohodla s Ruskom, že v nasledujúcich rokoch od tejto krajiny kúpi energetické suroviny za vyše 350 miliárd USD (243,10 miliardy eur). A ich vzájomné väzby sa pravdepodobne ešte prehĺbia vzhľadom na sankcie, ktoré Európska únia (EÚ) a USA uvalili na Rusko za inváziu na ukrajinský polostrov Krym a jeho pripojenie k svojmu územiu.
Zmenu politiky ruského exportu tak pocíti najmä Európa, ktorá dováža až 30 % zemného plynu práve z tejto krajiny a momentálne nemá za ruské dodávky žiadnu náhradu. Aj Spojené štáty musia napriek rozmachu ťažby z bridlíc dovážať zhruba 40 % ropy pre svoju spotrebu zo zahraničia. A to ich robí zraniteľnými voči vývoju situácie na globálnych trhoch.
Prípadná alternatíva k ruským dodávkam je pritom problematická, a to ako z finančného, tak z ekologického a geologického hľadiska. Ťažba z kanadských ropných pieskov totiž predstavuje oveľa väčšiu záťaž pre životné prostredie ako ťažba z tradičných ropných polí. A poľské náleziská bridlicového plynu zatiaľ nie sú preskúmané natoľko, aby sa dalo presnejšie odhadnúť, koľko surovín ukrývajú.
Najväčšie náleziská ropy, ktoré sa v uplynulom desaťročí podarilo objaviť, sa nachádzajú hlboko v pobrežných vodách Brazílie a západnej Afriky.
Analytici sa preto domnievajú, že Rusko sa v dôsledku sankcií pokúsi predať svoje suroviny v Ázii a tamojšie trhy neodolajú zľavám, ktoré im Moskva ponúkne. To zasiahne najmä európske štáty, ktoré tak môžu očakávať nárast cien plynu, keď budú hľadať alternatívu za ruské dodávky.
Čína podľa vlastných slov od samého začiatku zaujala ku kríze na Ukrajine "objektívny prístup". Táto ázijská krajina, ktorá je najväčším svetovým spotrebiteľom energií, sa zdržala hlasovania v Bezpečnostnej rade OSN v prípade rezolúcie o nelegálnosti krymského referenda. Rusko túto rezolúciu, samozrejme, vetovalo.
Čína vo februári doviezla z Ruska rekordných 2,72 milióna kubických metrov (m3) ropy, čo predstavuje trojnásobný nárast v porovnaní s predchádzajúcou dekádou. Moskva sa teraz podieľa 12 % na čínskom importe ropy.
Rusko je najväčším vývozcom čierneho zlata na svete, hodnota jeho ročného exportu ropy a plynu dosahuje zhruba 160 miliárd USD. Európske štáty združené v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) dovážajú z Ruska asi 32 % ropy a plynu pre svoju spotrebu.
Ak Moskva zvýši export cez potrubia smerom do Ázie, dovoz surovín tankermi do európskych prístavov sa predraží. A USA budú musieť zvýšiť import komodity z Blízkeho východu.
Na ilustráciu, vlani Spojené štáty doviezli z Ruska 167,5 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) ropy a ropných produktov.

Letecké spoločnosti evidujú slabší dopyt cez letnú sezónu pre obavy z recesie
Neistá ekonomická situácia vo svete v dôsledku colnej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa si vyberá svoju daň aj od leteckých spoločností na oboch stranách Atlantiku.

Shrinkfláciu možno v poslednom čase vidieť u celej škály produktov
Zmenšovanie výrobku a ponechanie rovnakej ceny. Aj to sú obľúbené praktiky obchodníkov, na ktoré je možné naraziť čoraz častejšie.

SNS oceňuje prísľub premiéra, že je ochotný debatovať o zmene v transakčnej dani
Koaličná SNS oceňuje prísľub predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), že je ochotný a otvorený diskutovať o zmene v transakčnej dani.

Trump vyzbieral na svoju inauguráciu rekordných 239 miliónov USD
Trump vyzbieral na svoju januárovú inauguráciu rekordných 239 miliónov dolárov, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní so sumou, ktorú získal pred svojím prvým uvedením do úradu v roku 2017.

Agentúra S&P potvrdila Slovensku rating A+, zhoršila výhľad na negatívny
Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) potvrdila Slovensku v piatok rating na úrovni A+, zhoršila však jeho výhľad zo stabilného na negatívny.