Ministerstvo hospodárstva neustúpi, plánu ropovodu sa nevzdá
- 17:10 26.03.2014
- BRATISLAVA
Ministerstvo hospodárstva bude naďalej podporovať projekt výstavby ropovodného prepojenia medzi Bratislavou a rakúskym Schwechatom. "Podporujeme tento projekt. Strategickosť projektu v súvislosti so situáciou na Ukrajine vzrástla. Práce na projekte by bolo treba urýchliť," povedal na rokovaní parlamentného hospodárskeho výboru minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Podľa neho by sa mohol celý projekt zrealizovať do piatich rokov.
Šéf firmy Bratislava-Schwechat Pipeline, ktorá má na starosti celý projekt, Robert Nemcsics poslancom povedal, že ropovod môže viesť iba cez mesto Bratislava. Podľa neho totiž takzvaný Karpatský koridor nie je výhodný ani z ekonomického, ani z ekologického hľadiska. "Neuvažujeme o Karpatskom koridore najmä z ekonomického hľadiska. Bolo by to o sto kilometrov ropovodu viac oproti mestskému koridoru. Nie je výhodný ani z hľadiska ekologického. Sú tam omnoho väčšie riziká ako v prípade mestského koridoru," povedal Nemcsics.
Trasa cez mesto
Na vhodnej trase cez intravilán mesta sa majú dohodnúť pracovné skupiny. "Diskusie v pracovných skupinách by sme chceli uzavrieť do pol roka," uviedol Malatinský. Vláda by mala rozhodovať o ropovode niekedy koncom tohto roka. Na vzniku odborných komisií sa dohodlo ministerstvo hospodárstva v spolupráci so spoločnosťou Bratislava-Schwechat Pipeline so zástupcami Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy.
Pracovné skupiny sa vytvoria aj v spolupráci s niektorými organizáciami v pôsobnosti hlavného mesta. Jednou z nich je aj Bratislavská vodárenská spoločnosť. Aj zástupcovia aktivistov z OZ Nie ropovodu sa budú môcť zúčastňovať rokovaní komisií.
Chcú to urýchliť
Poslanci parlamentného výboru s projektom súhlasia. A to tak opoziční ako aj vládni. Poslanec za stranu Smer-SD Dušan Muňko na rokovaní výboru upozornil, že realizácia projektu by sa mala vzhľadom na situáciu na Ukrajine urýchliť. Navrhol preto, aby sa celý projekt realizoval na základe zákona o významných investíciách, čím by sa urýchlil. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský však zatiaľ túto možnosť nechce využiť a preferuje štandardné prerokovanie celého procesu.
Realizáciu projektu majú na starosti slovenský prepravca ropy, spoločnosť Transpetrol, a rakúska firma OMV. Ropovod by mal stáť 75 až 125 mil. eur. Dĺžka ropovodného prepojenia by mala predstavovať od 81 kilometrov do 152 kilometrov. Podľa ministra T. Malatinského je projekt samofinancovateľný. Návratnosť investície sa počíta na sedem až desať rokov.
Fico uviedol, pred čím bol varovať Európsku komisiu v Bruseli
Plyn, ktorý má Rusko Slovensku dodať, nám aj doručí, uviedol premiér.
Vedenie spoločnosti Apple odporúča nerušiť programy na podporu diverzity
Predstavenstvo spoločnosti Apple odporučilo investorom hlasovať proti návrhu časti akcionárov na zrušenie jej programov v oblasti diverzity, rovnosti a inklúzie (DEI).
Blanár: Eurokomisia musí začať robiť politiku, ktorá v EÚ obnoví hospodársky rast
Nová Európska komisia si musí vyhrnúť rukávy a začať robiť politiku, ktorá v Európskej únii obnoví hospodársky rast tak, aby bola konkurencieschopná.
Pellegrini vysvetlil, prečo nechce ísť na Ukrajinu
Cesta prezidenta SR Petra Pellegriniho na Ukrajinu v aktuálnej situácii podľa jeho slov neprichádza do úvahy.
České e-shopy sa sťažujú na praktiky zahraničných trhovísk
Podiel e-shopov a online trhovísk z tretích krajín na európskych trhoch sa výrazne zväčšil.