Slovenské atómky trhli rekord, svet nám ich môže závidieť
Slovenské jadrové elektrárne dosiahli v minulom roku svetový rekord. Dva jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach a dva v Mochovciach boli totiž v minulom roku nasadené do výroby na tak dlhý čas, ako žiadna iná atómová elektráreň vo svete.
Cenný výsledok
Slovenské elektrárne, ktoré prevádzkujú všetky štyri jadrové reaktory na Slovensku, vidia za rekordným nasadením jadrových reaktorov optimalizáciu odstávok v elektrárňach, udržanie spoľahlivosti zariadení a zvýšenie spoľahlivosti ľudského činiteľa.
"Výsledok je o to cennejší, že ho sprevádza viditeľné zlepšenie jadrovej bezpečnosti. Vlaňajšok bol bez automatického odstavenia reaktora, bez porušenia limít a podmienok, bez udalostí so závažnosťou podľa stupnice INES vyššou ako 0," konštatoval Holubec.
Výroba rástla
Slovenské elektrárne vyrobili v minulom roku 22,84 terawatthodín (TWh) elektrickej energie. V porovnaní s rokom 2012 to predstavuje nárast o vyše dve percentá. Najviac, až 15,72 TWh elektrickej energie, vyrobili v jadrových elektrárňach Mochovce a V2 Jaslovské Bohunice.
Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární. Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.
Muža na ulici bodli do krku, na mieste zasahovali záchranári
K mužovi vyslali záchranárov.
Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline
Slovenský horolezec v piatok popoludní neprežil pád vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách.
Pre viaceré okresy po celý víkend platí výstraha
Výstraha prvého stupňa platí predbežne do pondelka.
Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja
Štvorica poslancov z klubu Hlas-SD nevystupuje ako Hlas rozumu, tvrdí Samueľ Migaľ.
Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok navrhol prevod zodpovednosti za kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry zo súkromných spoločností alebo iných štátnych inštitúcií na Ministerstvo vnútra SR.