NAŽIVO: Prezidentské voľby, sledujte ich s nami
Prvé čiastkové výsledky hlasovania o budúcom prezidentovi bude tradične zverejňovať štatistický úrad na webstránkach. Prvé výsledky volieb by sa mohli objaviť pred polnocou.
Aktualizované 18:00 hod.
V sobotu 29. marca o 7:00 sa začali štvrté priame voľby prezidenta Slovenskej republiky. Približne 4,3 milióna oprávnených voličov môže do 22:00 v 5958 volebných miestnostiach (okrskoch) hlasovať o novej hlave štátu.
Hlasovanie v druhom kole prezidentských volieb sa po celom Slovensku začalo o siedmej hodine, výnimkou je obec Lazany v okrese Prievidza. Tam volebnú miestnosť otvorili rovnako ako pri prvom kole už o šiestej.
Zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Eva Chmelová potvrdila, že otvorených je všetkých 5958 volebných miestností. "Všetky okrsky sú umiestnené v tých priestoroch, v ktorých boli aj v prvom kole, nedošlo k žiadnym zmenám," povedala.
Priebeh druhého kola prezidentských volieb:
*V Bambuskách sa hlasy nekupovali, prišli voliť len dvaja. V martinskej rómskej osade sa zatiaľ zvážanie voličov autobusmi nekonalo.
*Vo volebnom okrsku na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách krátko po 16:00 mali už vyše 555 % účasť v druhom kole prezidentských volieb.
*Záujem o druhé kolo prezidentských volieb je v Poprade vyšší ako v prvom kole, kedy sa ľudia rozhodovali medzi 14 kandidátmi. Časť voličov v Poprade ovplyvní fakt, že kandiduje ich rodák.
*Globálna environmentálna akcia Hodina Zeme, počas ktorej sa na hodinu symbolicky vypína verejné osvetlenie, nesmie narušiť druhé kolo prezidentských volieb, upozorňuje Ústredná volebná komisia.
*Pacienti tiež volili prezidenta, hlasovali do prenosnej urny. Hlasovalo sa aj v bratislavskej bezbariérovej kaviarni.
*V Jarovniciach bola mizerná účasť. Rómske voličky sa vyjadrili, že chcú amnestiu pre manželov, ktorí kradli.
*V obci Repište, kde sa druhé kolo prezidentských volieb koná spolu s miestnym referendom o obecnom erbe, je zatiaľ účasť na voľbách vyššia než na referende.
*Mladí nie sú ľahostajní, volí sa aj na univerzite v Trenčíne. Dva volebné okrsky sú aj na akademickej pôde.
*Prezidentský kandidát Robert Fico volil spolu so svojou manželkou a so synom vo Veľkých Dvoranoch v Topoľčianskom okrese. Novinárom prezradil, čo bude obedovať a ako strávi večer.
*Volebné miestnosti na vidieku majú silnú konkurenciu v záhradkách, niekde aj v jarnom upratovaní. Záhradkári však pôjdu voliť večer.
*Dosluhujúci prezident Ivan Gašparovič odvolil krátko po 11:00 hodine v Bratislave v sprievode svojej manželky Silvie. Očakáva tesný výsledok.
* Ani v druhom kole prezidentských volieb sa Rómovia v košickej mestskej časti Luník IX húfne nehrnuli k urnám. Volebná účasť tu v prvom kole dosiahla len 1,57 percenta.
*Krátko po 10:00 prišiel do volebnej miestnosti v Poprade aj jeden z dvojice prezidentských kandidátov Andrej Kiska v sprievode otca a dcéry. Ľudí vyzval, aby šli voliť.
*Strana Smer-SD podáva na Ústrednú volebnú komisiu (ÚVK) podnet pre porušenie volebného zákona. Pred volebnou miestnosťou v bratislavskej Dúbravke sa totiž objavil plagát Dobrého anjela.
*Strana SaS v sobotu rozšírila trestné oznámenie vo veci podozrenia z kupovania hlasov Rómov na východe Slovenska.
*Počas sobotňajších volieb prezidenta volia v Bratislave aj Slováci s trvalým pobytom za hranicami Slovenska. Svoju totožnosť musia preukázať pasom, na základe čoho ich dopíšu do zoznamu oprávnených voličov.
*O siedmej hodine ráno sa na Slovensku otvorili volebné miestnosti. O hodinu skôr začali voliť len v obci Lazany v okrese Prievidza.
Komisia opäť dostala podnety
ÚVK zasadá od ôsmej hodiny. Zaoberá sa 12 podnetmi, týkajú sa napríklad voličských preukazov. "Takisto sú tu podnety k porušeniu volebného moratória, upozornenia na možnosti kupovania hlasov," priblížila Chmelová. Po zasadnutí by sa mali členovia komisie rozísť do terénu na kontrolu volebných miestností. Ako dodala Chmelová, preverili aj spojenie s Registrom obyvateľov, aby sa dal overovať trvalý pobyt pre slovenských občanov bez trvalého pobytu na Slovensku. Tí môžu voliť s platným cestovným pasom.
V druhom kole voľby prezidenta SR sa o hlasy voličov uchádzajú víťaz 1. kola - Robert Fico, ktorého volilo v sobotu 15. marca 28 percent voličov, a Andrej Kiska, ktorý dostal 24 percent hlasov.
Voliť prezidenta SR pritom môže každý občan SR, ktorý v deň voľby dovŕšil 18 rokov a nachádza sa na území Slovenska. Zo zahraničia sa voliť nedá. Víťaza štvrtých priamych volieb prezidenta Slovenskej republiky spoznáme v nedeľu.
Oficiálne výsledky v nedeľu
Prvé čiastkové výsledky hlasovania o budúcom prezidentovi bude tradične zverejňovať Štatistický úrad (ŠÚ) SR na webstránkach - Volbysr.sk aStatistics.sk.
Postupne sa tu objavia údaje zo všetkých 5958 volebných okrskov a 49 volebných obvodov. Definitívne výsledky publikuje ŠÚ SR na spomínaných webstránkach po ich schválení Ústrednou volebnou komisiou, v nedeľu 30. marca. Výsledky volieb sa podľa predsedníčky ŠÚ SR Ľudmily Benkovičovej dajú očakávať, "keď budú zosumarizované a zachytené výsledky zo všetkých zápisníc". Z doterajších skúseností vyplýva, že prvé výsledky by sa mohli objaviť okolo 23:00.
Na pokojný priebeh volieb, ochranu volebných miestností a sídiel volebných komisií dohliadne polícia. Osobitnú pozornosť venuje prípadom kupovania hlasov či iného ovplyvňovania voličov a marenia priebehu volieb. Ide o trestné činy, za ktoré hrozí väzenie. Polícia vyzvala občanov, aby svoje poznatky o činnostiach, ktoré môžu narušiť priebeh volieb, bezodkladne oznámili na najbližší útvar polície, alebo na bezplatné telefónne číslo 158.
Moratórium až do konca volieb
Až do zatvorenia volebných miestností v sobotu o 22:00 platí informačné moratórium. Moratórium znamená zákaz zverejňovať alebo vysielať v rozhlase, televízii a v hromadných informačných prostriedkoch informácie o kandidátoch v ich prospech, alebo v neprospech slovom, písmom, zvukom alebo obrazom. Moratórium sa nevzťahuje na bilbordy vyvesené počas kampane, nové pribudnúť nemôžu.
Posledné výsledky prieskumov verejnej mienky sa mohli zverejniť v stredu. Zákon zároveň zakazuje uverejňovať výsledky prieskumov hlasovania počas samotného hlasovania. Priebežné informácie o hlasovaní môže poskytnúť len ÚVK. Počas voľby zákon zakazuje v budovách, kde sú volebné miestnosti, a v ich bezprostrednom okolí presviedčanie za voľbu, alebo proti voľbe niektorého z kandidátov.
Pomôže aj infolinka
Rady a odpovede na otázky súvisiace s druhým kolom volieb prezidenta ponúka voličom volebná infolinka ministerstva vnútra na bratislavských telefónnych číslach: 02/ 4859 2312 a 02/ 4859 2313. Na otázky o právach a povinnostiach voličov, ako aj na organizáciu volieb na infolinke odpovedia zamestnanci ministerstva vnútra dnes do 15:30 a v deň volieb od 7:00 do 22:00. Linky sú určené výlučne pre voličov, neslúžia na informovanie právnických osôb, médií, politických strán či obcí.
Prvá priama voľba prezidenta sa konala v máji 1999 a občania si v nej zvolili Rudolfa Schustera. V druhej v apríli 2004 a tretej v apríli 2009 vyhral Ivan Gašparovič. Jeho päťročné funkčné obdobie sa končí 15. júna 2014, keď inaugurujú nového prezidenta.
Muža na ulici bodli do krku, na mieste zasahovali záchranári
K mužovi vyslali záchranárov.
Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline
Slovenský horolezec v piatok popoludní neprežil pád vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách.
Pre viaceré okresy po celý víkend platí výstraha
Výstraha prvého stupňa platí predbežne do pondelka.
Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja
Štvorica poslancov z klubu Hlas-SD nevystupuje ako Hlas rozumu, tvrdí Samueľ Migaľ.
Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok navrhol prevod zodpovednosti za kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry zo súkromných spoločností alebo iných štátnych inštitúcií na Ministerstvo vnútra SR.