Vysokým školám odľahlo, po mesiacoch čakania dostanú peniaze
Verejné vysoké školy by mali v stredu s niekoľkomesačným omeškaním dostať peniaze na rok 2014 na účet. Minister školstva Dušan Čaplovič podpísal definitívny rozpis dotácií pre školy na tento rok. V súčasnosti školy zmluvy podpisujú.
Suma nižšia ako vlani
Tri mesiace vysoké školy fungovali tak, že od ministerstva školstva dostávali na mesiac stanovenú sumu, ktorá bola nižšia ako vlani. Navyše, oproti minulému roku vysoké školy museli od januára svojim zamestnancom zvyšovať platy o 16 eur, čo im prikazuje nariadenie vlády. Ako hovorí predseda Rady vysokých škôl Viktor Smieško, školy prežívali zo dňa na deň.
"Tri mesiace sme museli tápať a nemohli sme robiť nič. To, čo sme na plate pridali, to sme potom zamestnancom aj zobrali na osobnom ohodnotení," hovorí Smieško o tom, ako sa školy vyrovnávali s nedostatkom peňazí. Predseda Slovenskej rektorskej konferencie Libor Vozár upozorňuje, že aj keď rezort školstva pošle peniaze teraz, do normálneho režimu sa školy dostanú až začiatkom mája. "Vysoké školy musia ešte pripraviť rozpis dotácie a musia si nechať schváliť rozpočet na každej vysokej škole v akademickom senáte," vysvetľuje Vozár.
Rektori vysokých škôl sa na zasadnutí Slovenskej rektorskej konferencie začiatkom marca zhodli na tom, že výška dotácie pre vysoké školy je na tento rok nedostatočná. Podľa nich peniaze určené pre vysoké školy nevytvárajú možnosti na skvalitnenie vzdelávania a vedecko-výskumnej činnosti. Rada vysokých škôl zas konštatovala, že určená suma necháva vysoké školy len v rovine prežívania.
Dve zásadné zmeny
Ministerstvo školstva najskôr vypracovalo návrh rozpisu dotácií, potom ho dalo vysokým školám na pripomienkovanie a minister školstva teraz podpísal jeho definitívne znenie. Rezort školstva hovorí, že v rozpise dotácií čiastočne zohľadnil pripomienky organizácií zastupujúcich vysoké školy.
"V rámci dotácie na výskumnú činnosť sa navrhuje uvoľniť do rozpisu podľa jednotlivých ukazovateľov 1,79 milióna eur, ktoré boli pôvodne určené na financovanie doktorandských štipendií," reaguje tlačový odbor rezortu školstva. Okrem toho medzi študijné odbory, v ktorých sa navrhuje poskytovať motivačné štipendiá, zaradili aj matematiku, aplikovanú matematiku a štatistiku.
Podľa predsedu Slovenskej rektorskej konferencie je zásadnou zmenou to, že sa znížil vplyv podnikateľskej činnosti vysokých škôl v oblasti výskumu a vývoja na to, koľko peňazí škola dostane. "Druhou zásadnou zmenou je, že pri získavaní peňazí viac zavážia karentované publikácie, teda také, ktoré majú význam aj v zahraničí, a to mierne na úkor slovenských monografií," hovorí Vozár. O takúto zmenu žiadala Rada vysokých škôl. "Považujeme to za kľúčovú požiadavku," dodal predseda rady Smieško.
Muža na ulici bodli do krku, na mieste zasahovali záchranári
K mužovi vyslali záchranárov.
Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline
Slovenský horolezec v piatok popoludní neprežil pád vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách.
Pre viaceré okresy po celý víkend platí výstraha
Výstraha prvého stupňa platí predbežne do pondelka.
Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja
Štvorica poslancov z klubu Hlas-SD nevystupuje ako Hlas rozumu, tvrdí Samueľ Migaľ.
Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok navrhol prevod zodpovednosti za kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry zo súkromných spoločností alebo iných štátnych inštitúcií na Ministerstvo vnútra SR.