Harmonizovaná inflácia na Slovensku vo februári spomalila
- 12:01 15.03.2013
- BRATISLAVA
Medziročné tempo rastu cien vo februári spomalilo. Inflácia meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien Európskej únie (HICP) totiž v druhom mesiaci tohto roka dosiahla 2,2 %, kým v januári predstavovala 2,5 %.
Najvýraznejšie v medziročnom porovnaní vzrástli podľa štatistikov v druhom mesiaci ceny vzdelávania, a to o 6,6 %.
Nárast o 5,6 % vykázali ceny potravín a nealkoholických nápojov, pričom o 4,8 % stúpli aj ceny v sektore zdravotníctva. Naopak o 0,4 % poklesli podľa informácií štatistického úradu ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív.
Vo februári 2013 v porovnaní s januárom tohto roka vykázali spotrebiteľské ceny v úhrne podľa európskej metodiky stagnáciu. V januári v medzimesačnom porovnaní vzrástli o 0,7 %. Najvýraznejšie pritom vo februári v porovnaní s januárom vzrástli ceny vzdelávania, a to o 0,3 %.
Nárast o 0,2 % zaznamenali ceny rozličných tovarov a služieb a ceny v zdravotníctve. Na druhej strane pokles štatistici zaznamenali pri cenách odevov a obuvi o 0,8 % a ceny potravín a nealkoholických nápojov, rovnako ako aj ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu poklesli zhodne o 0,1 %.
Medziročný inflácia SR vyššia ako priemer EÚ
Medziročná inflácia v eurozóne bola vo februári na úrovni 1,8 % a medzimesačne sa celková hladina cien meraná harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) zvýšila o 0,4 %. Medziročná februárová inflácia v rámci celej EÚ bola 2,0 % a v porovnaní s januárom stúpla o 0,4 %.
Medziročná inflácia na Slovensku bola vyššia v porovnaní s priemerom za eurozónu aj celú EÚ, a to na úrovni 2,2 %. Medzimesačne sa celková cenová hladina na Slovensku podľa metodiky EÚ nezmenila. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil v piatok štatistický úrad EÚ Eurostat.
Najnižšia medziročná inflácia bola v Grécku (0,1 %), v Portugalsku (0,2 %) a v Lotyšsku (0,3 %). Najväčší rast cien v porovnaní s februárom minulého roka evidovali v Rumunsku (4,8 %), Estónsku (4,0 %) a v Holandsku (3,2 %).
V rámci eurozóny najviac pridalo rastu cien zdraženie elektrickej energie (0,17 percentuálneho bodu - p.b.), ovocia a tabaku (zhodne 0,07 p. b.). Naopak, nadol ceny ťahali telekomunikačné služby (-0,22 p. b.), lekárske a zdravotnícke služby (-0,08 p. b.) a odevy (-0,07 p. b.).
Analytik: Slovenské vlády dlhodobo vnímajú podnikateľský sektor ako zdroj daní
Slovenské podnikateľské prostredie čelí viacerým výzvam, jednou z nich je fakt, že slovenské vlády sa dlhodobo pozerajú na tento sektor ako na zdroj daní, nie ako na zdroj bohatstva krajiny.
APAS: Slovensko uspelo tento rok v automobilovej výrobe, zaostávala však vo vzdelávaní
Slovensko bolo tento rok lídrom v automobilovej výrobe a rovnako vyniklo aj pri získavaní zahraničných investícií. Na druhej strane však zaostávalo v oblasti vzdelávania, inovácií a investícií do startupov.
Zo slovenského a českého trhu sťahujú sušené figy
Zákazníci by potravinu nemali konzumovať.
Maďarsko rokuje s Moskvou a Kyjevom o zachovaní dodávok plynu cez Ukrajinu
Maďarsko rokuje s Ruskom a Ukrajinou o zachovaní dodávok plynu cez Ukrajinu, aj keď dovoz ruského plynu teraz prebieha cez plynovod Turkstream, povedal premiér Viktor Orbán.
Doprava na D1 pri Ružomberku je presmerovaná
Žilinská krajská polícia upozorňuje motoristov na zmeny v doprave pri vyústení liptovskej časti diaľnice D1 na cestu I/18 pri Ivachnovej.