Slovensko vo vede naplno nevyužíva, čo ponúka Európska únia
Veda a výskum na Slovensku nie naplno využívajú možnosti, ktoré jej dáva Európska únia. Konštatuje to materiál z dielne rezortu zahraničných vecí, ktorý pripravil k 10. výročiu vstupu Slovenska do EÚ.
Ambícia zaostáva za priemerom
Podľa analýzy výsledkov Slovensko v predchádzajúcom programe, ktorý umožňoval čerpať peniaze na vedu a výskum, skončilo na 21. mieste podľa pridelených finančných prostriedkov. Na poslednom mieste naša krajina skončila medzi členskými krajinami EÚ v počte žiadostí na jedného výskumníka.
Materiál ministerstva zahraničných vecí si všíma aj celkové výdavky, ktoré na vedu a výskum dávame. Tie predstavujú 0,82 percenta HDP ročne. V rámci Stratégie Európa 2020 si však Slovensko stanovilo cieľ dosiahnuť 1,2 percenta HDP na vedu a výskum. Takáto ambícia ale ďaleko zaostáva za celoeurópskym priemerom a deklarovaným zámerom EÚ dosiahnuť 3 percent podiel HDP pre vedu a výskum v členských krajinách.
Možnosti vycestovať
Vstup do Európskej únie tiež priniesol slovenským študentom viac možností vycestovať a študovať za hranicami našej krajiny. Od roku 2004 absolvovalo študijný pobyt alebo pracovnú stáž v zahraničí iba v rámci podprogramu Erasmus 17 509 slovenských študentov.
Naopak, 6726 študentov z iných krajín pricestovalo na Slovensko. Počet slovenských študentov sa od roku 2004 zvýšil trojnásobne. "Štatistiky ale ukazujú, že počet Slovákov študujúcich v zahraničí výrazne prevyšuje počty zahraničných študentov v SR. Kvalita vysokoškolského štúdia v SR stále nedosahuje úroveň ostatných krajín EÚ," upozorňuje Hodnotiaca správa o 10 rokoch členstva Slovenskej republiky v EÚ.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.