Pápež František ocenil svojho predchodcu Benedikta XVI.
- 15:57 15.03.2013
- VATIKÁN
Nový pápež František sa dva dni po svojom zvolení poďakoval predchodcovi Benediktovi XVI. za jeho zásluhy pri takmer osemročnom vedení katolíckej cirkvi.
"Nepoddávajme sa pesimizmu, trpkosti, ktorú nám diabol ponúka každý deň," vyhlásil v taliančine bývalý argentínsky kardinál Jorge Bergoglio. Hovoril aj o úlohe starších ľudí v cirkvi, ktorí sú pre ňu prínosom a prinášajú jej "optimizmus".
"Sme vo vysokom veku. Vysoký vek je zdrojom múdrosti," vyhlásil pápež. "Ako dobré víno, ktoré starne a stáva sa lepším. Nechajte nás odovzdať mladým ľuďom múdrosť života," dodal.
František sa po svojom vystúpení stretol s každým z približne 150 prítomných kardinálov. Médiá síce nezachytili, o čom sa bavili, všimli si však, že pápežove slová u nich viackrát vyvolali búrlivý smiech.
Argentínčan je pritom už teraz známy svojím zmyslom pre humor. Po svojom stredajšom zvolení za pápeža napríklad kardinálom povedal "Boh vám odpustí".
Vraj mal styky s juntou
Nový pápež František čelí kritike, podľa ktorej v čase vládnucej argentínskej junty v 70. rokoch nepriamo kolaboroval so vtedajším režimom.
Niektorí mu vyčítajú, že sa v tomto období verejne nevyjadroval k rozsiahlemu porušovaniu ľudských práv. Britský denník The Guardian vo svojej piatkovej rozsiahlej analýze píše aj o tom, že vtedajší provinciál argentínskeho Jezuitského rádu nepomohol svojim dvom kolegom, ktorých neskôr junta mučila.
V Argentíne prebiehala takzvaná "špinavá vojna" rozpútaná vojenským režimom v roku 1976 až 1983. Katolícka cirkev v krajine vtedy zväčša mlčala a hrozivé udalosti oficiálne nekomentovala. V roku 2000 sa za svoju mlčanlivosť aj formálne ospravedlnila.
Vtedy ešte argentínsky kňaz Jorge Bergoglio (dnes už pápež František) pôsobil v rokoch 1973 až 1979 ako líder miestnych Jezuitov. Hlavná kritika proti nemu súvisí s prípadom dvoch jezuitských kňazov - Orlanda Yoria a Francisca Jalicsa - ktorých argentínske námorné sily v máji 1976 uniesli a následne mučili.
Dôvodom bolo, že duchovní pôsobili ako misionári v miestnych slumoch, čo bola v tom čase politicky citlivá aktivita.
Bergoglio však obvinenia odmietol ako nepodložené a podľa vlastných slov sa ich životy aktívne pokúšal zachrániť. Údajne jednému z disentov, ktorý sa na neho podobal, poskytol aj vlastné doklady a umožnil mu tak opustiť krajinu, píše The Guardian. Obaja Jezuiti napokon prežili.
Ku kauze sa v piatok prostredníctvom svojho hovorcu Federica Lombardiho vyjadril aj Vatikán. "Nikdy voči nemu neexistovali opodstatnené, konkrétne obvinenia," vyhlásil. Zo šírenia obvinení pritom Lombardi obvinil "antiklerikálne ľavicové elementy", ktorých cieľom je "útočiť na cirkev".
Pred útokom v Magdeburgu varovali migračný úrad v Nemecku
Nemecký úrad pre migráciu a utečencov v nedeľu oznámil, že v minulom roku obdržal upozornenie na muža, ktorého nemecké úrady v nedeľu obvinili z útoku na vianočné trhy v meste Magdeburg.
Zelenskyj pohrozil ďalšími útokmi na ruské vojenské ciele
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na nedeľu pohrozil ďalšími útokmi na vojenské zariadenia v Rusku.
Izrael na kritiku zo strany pápeža zareagoval jeho obvinením z "dvojakého metra"
Izrael v sobotu obvinil pápeža Františka z používania "dvojakého metra". Reagoval tak na vyhlásenie, v ktorom pápež odsúdil letecký útok, pri ktorom v Gaze zahynulo sedem detí z jednej rodiny, ako "krutosť".
Podozrivého z útoku v Magdeburgu obvinili z piatich vrážd
Úrady vzniesli podozrivému z útoku na vianočných trhoch v Magdeburgu obvinenia z piatich vrážd, niekoľkonásobného pokusu o vraždu a niekoľkonásobného vážneho ublíženia na zdraví.
V Magdeburgu bola omša za obete útoku i demonštrácia prívržencov krajnej pravice
V katedrále v Magdeburgu sa v sobotu večer za účasti niekoľko stoviek ľudí konala bohoslužba za obete piatkového útoku na tamojšie vianočné trhy, ktorý si vyžiadal najmenej päť mŕtvych a vyše 200 zranených.