Príhovor prezidenta Ma o pozícii Taiwanu
- 17:11 14.04.2014
- BRATISLAVA

V piatok popoludní dňa 11. apríla 2014 sa v priestoroch Slovenského inštitútu pre zahraničnú politiku konala panelová diskusia o bezpečnosti a hospodárskej politike Taiwanu spoluorganizovaná Taipejskou reprezentačnou kanceláriou, Bratislava a Inštitútom pre verejné otázky.
Seminár, ktorý viedli spoločne Grigorij Mesežnikov a vedúci Taipejskej kancelárie N. Y. Lee, bol rozdelený do troch častí – vzťahy Taiwanu a Spojených štátov, vzťahy Taiwanu a EÚ a otázky a odpovede. Podujatia sa zúčastnili aj niekoľkí poslanci a študenti.
Prvú časť semináru predniesol prostredníctvom videokonferencie prezident Čínskej republiky (Taiwanu) Ma Jing-jeou, ktorý sa iba pred niekoľkými dňami podelil o svoje názory s Centrom pre strategické a medzinárodné štúdie (Center of Strategic and International Study).
V poznámkach, ktoré odzneli v zázname, prezident Ma spomenul americký zákon o vzťahoch s Taiwanom (Taiwan Relations Act), ktorý zakladá pevný predpoklad pre bezpečnosť a blahobyt Taiwanu. Vysvetlil tiež úlohu Taiwanu ako "tvorcu mieru" tým, že Taiwan umožňuje vytváranie priaznivých vzťahov s pevninskou Čínou. Prezident zároveň objasnil svoju predstavu o úlohe a snahách Taiwanu v regionálnej bezpečnosti a hospodárstve uistením o "mierových iniciatívach vo Východočínskom mori" a príkladom niekoľkých podpísaných dohôd o ekonomickej spolupráci s Novým Zélandom a Singapurom. Jeho predstava o "mierových iniciatívach vo Východočínskom mori", výsledkom ktorých je aj dohoda o rybolove s Japonskom, podporuje názor, že spolupráca je možná a dokáže byť aj prospešná, zatiaľ čo otázka zvrchovanosti môže byť ponechaná bokom. Prezident tiež prejavil svoju vôľu, aby sa Taiwan uchádzal o transpacifické partnerstvo (Trans-Pacific Partnership) a jednotné regionálne hospodárske partnerstvo (Regional Comprehensive Economic Partnership).
"Taiwan vytvára dobré vzťahy s EÚ vďaka hospodárskej spolupráci, podobnému hodnotovému rebríčku a vzájomným návštevám obyvateľov," povedal v rámci druhej časti diskusie N. Y. Lee, vedúci kancelárie Taiwanu na Slovensku. Lee označil EÚ za jednu z nevyhnutných podporujúcich síl v medzinárodnom spoločenstve, keďže EÚ podporila dobré a mierové vzťahy medzi Taiwanom a pevninskou Čínou, a tiež v nadväznosti na ohlásenie EÚ o zrušení vízovej povinnosti pre občanov Taiwanu a uznanie významu účasti Taiwanu v medzinárodných organizáciách. Lee apeloval na podporenie podpísania dohody o hospodárskej spolupráci (Economic Cooperation Agreement) a dvojstrannej investičnej dohody (Bilateral Investment Agreement) medzi Taiwanom a EÚ, ktoré sú prioritami ďalšej výmeny a spolupráce v rôznych oblastiach.
Publikum ocenilo vysvetlenie postoja Taiwanu k bezpečnostným a hospodárskym otázkam. Účastníci zhodnotili prístup prezidenta Ma ako konštruktívny a vyjadrili podporu myšlienke ďalšej spolupráce Taiwanu s EÚ.

Aké dámske topánky budú v móde na jar 2025?
Členkové čižmy sú ideálnou obuvou do jarného počasia. Sú ideálne pre elegantný aj menej formálny štýl.

Ako BLIK uľahčuje online nakupovanie na Slovensku? Rýchlosť a komfort online platieb
Online nakupovanie je čoraz populárnejšie na celom svete a ani Slovensko nie je výnimkou.

Ktoré práce pri renovácii bytu alebo domu prenechať profesionálom?
Hoci si mnohí myslia, že väčšinu prác týkajúcich sa renovácie bytu alebo domu zvládnu sami, čím si ušetria peniaze, nie je to tak.

Interní a externí účtovníci: Čo je pre vašu spoločnosť najlepšie?
Každá spoločnosť, malá aj veľká, rieši rovnakú otázku - kto bude zodpovedný za vedenie účtovníctva a miezd? Mali by ste zamestnať vlastného účtovníka alebo sa spoľahnúť na externú spoločnosť?

4 seriály inšpirované skutočnými udalosťami, ktoré vás chytia
Chcete sa ponoriť do fascinujúceho sveta skutočných príbehov prenesených na televíznu obrazovku?