Záchranná pôžička pre piatu krajinu, Cyprus dostane miliardy
- 12:01 16.03.2013
- BRUSEL
Ministri financií eurozóny a predstavitelia Medzinárodného menového fondu (MMF) sa v sobotu dohodli na udelení záchrannej pôžičky pre Cyprus vo výške 10 miliárd eur. Ostrovná krajina je už piatym členom eurozóny, ktorého musí únia zachraňovať pred krachom.
Cyprus musí výmenou za úver zmenšiť svoj bankový sektor, zvýšiť dane a zaviesť rozsiahle reformy, predovšetkým v prípade jeho netransparentného finančného sektora.
Cyperská vláda požiadala MMF a EÚ o pomoc minulý rok v júni po tom, čo musela zachraňovať dve najväčšie banky v krajine. Tie stiahla do problémov ich výrazná angažovanosť v Grécku. Nikózia s medzinárodnými veriteľmi rokovala o úverovom programe v objeme 17,5 miliardy eur, čo je hodnota takmer celého ročného výkonu cyperskej ekonomiky.
Sobotňajšie rokovania boli podľa ich účastníkov ťažké a dlhé aj preto, že viaceré členské štáty Európskej únie mali "morálny" problém s poskytnutím pomoci Cypru. V tamojších bankách majú totiž založené účty prevažne zahraniční klienti, z veľkej časti napríklad aj oligarchovia z Ruska. Krajiny EÚ sa preto zdráhali použiť peniaze svojich daňových poplatníkov na záchranu neprehľadného a často podozrivého cyperského bankového kapitálu. Hlavnou podmienkou poskytnutia pomoci je preto sprehľadnenie fungovania bánk na Cypre.
Fico v Moskve rokuje s Putinom
Predseda vlády SR Robert Fico pricestoval v nedeľu na pracovnú návštevu Moskvy, kde aktuálne rokuje s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Oznámil to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Prezident plánuje zvolať stretnutie k reforme financovania samospráv
V budúcom roku by sa malo v Prezidentskom paláci uskutočniť stretnutie predstaviteľov všetkých samosprávnych organizácií s príslušnými ministrami k reforme financovania samospráv.
Táto elektronika by vôbec nemala byť pripojená k internetu
Niektoré druhy techniky sú náchylnejšie na útok hekerov. Vyhadzovať by ste ich však nemali.
Katar hrozí EÚ zastavením dodávok LNG
Katar prestane dodávať plyn do Európskej únie, ak členské štáty budú prísne presadzovať novú legislatívu proti nútenej práci a poškodzovaniu životného prostredia.
Analytik: Slovenské vlády dlhodobo vnímajú podnikateľský sektor ako zdroj daní
Slovenské podnikateľské prostredie čelí viacerým výzvam, jednou z nich je fakt, že slovenské vlády sa dlhodobo pozerajú na tento sektor ako na zdroj daní, nie ako na zdroj bohatstva krajiny.