Demokracia sa na Slovensku sa zhoršila, tvrdí projekt organizácie IVO
Hlavnou témou Občianskej spoločnosti boli prezidentské voľby.
Grigorij Mesežnikov
Kvalita demokracie na Slovensku sa v prvom štvrťroku 2014 zhoršila na známku 3,2. Z pohľadu celoročného porovnania ide o regres indexu kvality demokracie až o 0,3 bodu. V porovnaní s posledným štvrťrokom 2013 je to pokles o 0,1 bodu. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave o tom informovali predstavitelia Inštitútu pre verejné otázky (IVO), ktorí prezentovali výsledky projektu IVO Barometer.
Najväčší regres bol zaznamenaný v oblasti Legislatíva (známka 2,8), kde sa vystupňovali nepriaznivé tendencie v legislatívnej tvorbe zo záveru minulého roka. Pokles nastal aj a v oblasti Ochrana a dodržiavanie ľudských a menšinových práv (3,5). V oboch sférach sa medziročné hodnotenie zhoršilo až o 0,4 bodu. "Vo zvyšných dvoch hodnotených oblastiach – Demokratické inštitúcie a právny štát a Nezávislé médiá a médiá verejnej služby sa pozitívne a negatívne tendencie navzájom vyvažovali, takže celkové bodové hodnotenie ostalo oproti predchádzajúcemu roku nezmenené," informoval vedúci projektu Miroslav Kollár.
Stav demokratických inštitúcií a dodržiavanie režimu právneho štátu (3,5) v prvom štvrťroku roka 2014 bol súhrnným výsledkom pôsobenia dlhodobejších trendov súvisiacich s prístupom k moci uplatňovaným dominantnou politickou silou a s celkovou konfiguráciou sformovanou na politickej scéne po parlamentných voľbách 2012. "Zástupcovia vládnej strany Smer-SD kládli dôraz na efektivitu vládnutia, teda na vlastnú schopnosť presadzovať politické riešenia v súlade so stanovenými politickými a programovými prioritami, menej alebo takmer vôbec sa nezaoberali významom takých stránok vládnutia ako otvorenosť, inklúzia, deľba moci, vyvažovanie a kontrola," tvrdí IVO.
Tento stav podľa IVO spôsobila príprava na prezidentské voľby
Vývoj v oblasti fungovania demokratických inštitúcií a právneho štátu, ako aj celkovú spoločensko-politickú atmosféru v krajine, podľa IVO výrazne poznačila príprava na voľby prezidenta SR, volebná kampaň a samotný priebeh volieb. "A hoci prezidentské voľby 2014 zodpovedali kritériám slobodných a pluralitných volieb, priebeh volebnej kampane vyvolával pochybnosti o tom, či voľby boli zároveň aj spravodlivé a čestné," povedal Grigorij Mesežnikov.
Na margo oblasti Legislatíva IVO uvádza, že jednou z najvýznamnejších iniciatív v rámci celého súčasného volebného obdobia je pokus o novelizáciu ústavy cez spoločný poslanecký návrh Smeru-SD a KDH. "Prípad tejto novely bol názorným príkladom využitia legislatívneho návrhu s cieľom získania konkrétnych politických benefitov," tvrdí Mesežnikov s tým, že poklesol aj počet schvaľovaných zákonov a opäť sa objavovali rôzne "prílepky" k zákonom.
Vo sfére Ochrana a dodržiavanie ľudských a menšinových práv (3,5) považuje IVO za symbolické zavŕšenie prvého štvrťroku 2014 udelenie ceny Ochranca ľudských práv za významný vklad k ochrane a podpore základných práv a slobôd pre ombudsmanku Janu Dubovcovú a ceny Odvážna žena Oľge Pietruchovej, riaditeľke Odboru rodovej rovnosti na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR Veľvyslanectvom USA v SR.
Rozhodujúcim faktorom pri posudzovaní vývoja v oblasti Nezávislé médiá (3,0) v sledovanom období bolo ich správanie počas prezidentských volieb. "V kontexte doterajších skúseností s pôsobením médií v predvolebnom období môžeme skonštatovať, že v tomto prípade sa médiá nepodieľali na zásadnom ovplyvnení volebného výsledku," konštatoval Kollár. Kritický bol napr. k verdiktu súdu, ktorý prikázal týždenníku Plus 7 dní ospravedlniť sa expolitikovi na 52 stranách.
Hlavnou témou Občianskej spoločnosti boli prezidentské voľby. Témy občianskej spoločnosti a tretieho sektora sa dostali do popredia najmä vtedy, keď súviseli s predvolebnou kampaňou. Takouto témou sa podľa IVO stalo úsilie zakotviť do slovenskej ústavy manželstvo výlučne ako zväzok muža a ženy, čo podporovali a k čomu prezidentských kandidátov nabádali aj početné kresťanské občianske iniciatívy.
Cieľom projektu IVO Barometer, ktorý funguje šesť rokov, je pravidelne hodnotiť stav kvality demokracie na Slovensku v piatich kľúčových oblastiach. Hodnota známky IVO Barometra sa pohybuje od 1,00 do 5,00, pričom známka 1,00 vyjadruje optimálny stav kvality demokracie.
Opozičné KDH reaguje na novoročný príhovor prezidenta Pellegriniho
Opozičnému hnutiu KDH chýbalo v novoročnom príhovore prezidenta SR Petra Pellegriniho poukázanie na potreby rodín.
Šimečka oceňuje apel prezidenta a kritizuje premiérov novoročný príhovor
Líder opozičného hnutia PS Michal Šimečka ocenil apel prezidenta SR Petra Pellegriniho na riešenie problémov ľudí na Slovensku.
Delostrelci vypálili salvy na počesť výročia Slovenskej republiky
Vojaci Ozbrojených síl (OS) SR vypálili v deň štátneho sviatku z nábrežia Dunaja v Bratislave 21 delostreleckých sálv.
Prezident Pellegrini: Vláda musí využiť rok 2025 na zásadné rozhodnutia
Prezidentský palác nebude v roku 2025 ani pobočkou úradu vlády, ani politickým centrom odporu voči nemu.
Šutaj Eštok: Slovensko musí byť silné, Hlas-SD je garanciou sociálneho štátu
Slovensko musí byť silné, najmä ak Európa slabne a začína čoraz viac zaostávať za svetom.