Vláda so zákonom o SIS mešká, opozícia čaká niečo reálne
Vláda Roberta Fica by po poldruharočnom meškaní mala konečne predložiť reálny návrh zákona o Slovenskej informačnej službe, keďže všetky diskusie doteraz sa vedú len o akýchsi zámeroch, ktoré občas uniknú do médií. Zhodli sa na tom opoziční poslanci, predseda osobitného výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavol Abrhan (KDH) i člen výboru Martin Fedor (SDKÚ-DS).
Opozícia čaká relevantný zákon
Predseda výboru zároveň nevidí dôvod na to, aby tajné služby získali právo kontrolovať šifrovanú komunikáciu medzi klientom a bankou, elektronické bankovníctvo, emaily či sociálne siete. "Viem si predstaviť, že komunikáciu medzi klientom a bankou by mohla tajná služba sledovať v prípade podozrivých osôb po súhlase sudcu, podobne, ako to je pri odposluchoch. Ale aby to mohla robiť svojvoľne, na to nevidím dôvod," povedal Abrhan.
Fedor upozornil, že návrh zákona, ktorý by zvyšoval právomoci tajnej služby pri sledovaní šifrovanej mailovej komunikácie ani nevidel, výboru predstavili začiatkom roka iný návrh. Aj preto by vláda podľa neho mala konečne predstaviť relevantný konkrétny zákon.
Nedá sa šiť horúcou ihlou
Rovnako by zákon mal nájsť rovnováhu medzi záujmami štátu pri zaisťovaní bezpečnosti prostredníctvom získavania informácií a právom občanov na ochranu svojho súkromia.
Návrh, o ktorom informoval denník Sme, podľa ktorého by tajná služba rada videla do zašifrovanej komunikácie s bankami, cez e-mail či na sociálnych sieťach, považuje Fedor za príliš extenzívny, rozširujúci právomoci SIS na úkor straty súkromia občanov. Zároveň by bol ťažko vykonateľný v praxi.
Poslanec Smeru-SD a podpredseda výboru na kontrolu SIS Anton Martvoň víta, že vláda chce po dlhých rokoch skvalitniť fungovanie tajných služieb. Podľa jeho slov sa príprava zákona nedá šiť horúcou ihlou, ak má byť nová legislatíva kvalitná, vyžaduje si čas. "Je dobré, že diskusia sa začala ešte pred medzirezortným pripomienkovým konaním. Na druhej strane je úsmevné, že sa diskutuje práve o ustanoveniach prevzatých z nariadenia vlády z roku 2001, kedy kabinet viedol premiér Mikuláš Dzurinda," konštatoval Martvoň.
Nechcú slovenského Snowdena
Zdôraznil, že ide o pracovnú verziu návrhu. Verí, že v konečnej podobe zákona o SIS nebude ustanovenie, ktoré by umožňovalo tajnej službe svojvoľne monitorovať šifrovanú mailovú komunikáciu. "Ak nechceme, aby Slovensko malo svojho Snowdena, tajné služby by nemali mať otvorené zadné dvierka pre prístup k šifrám," vysvetlil Martvoň. Edward Snowden je americký whistle-blower, ktorý dal novinárom denníka The Guardian k dispozícii dokumenty o sledovacích aktivitách americkej NSA či britskej Government Communications Headquarters. Snowden pracoval pre americké tajné služby.
Podpredseda výboru rovnako upozorňuje, že tajné služby by pri takomto rozšírení kompetencií mohli zneužívať získané informácie voči politikom alebo iným verejným osobám, rovnako by sa pod identitou niekoho iného mohli nové právomoci zneužiť voči "nepohodlným" osobám, keď by v ich mene niekto na internete skryto konal s cieľom poškodiť ich, hoci by o tom dotyční nevedeli. "Nepodliehal by som panike. Verím, že vláda pripraví kvalitný zákon, ktorého výsledkom bude hlavne dôsledná kontrola tajných služieb a odposluchov," uzavrel Martvoň.
Zlodej ukradol poľovníkovi zbraň, zadržali ho do pár hodín
Breznianski policajti riešili v Čiernom Balogu krádež zbrane, ktorá zmizla poľovníkovi.
Tragická nehoda: Auto zišlo z cesty a niekoľkokrát sa prevrátilo
Pri nehode prišiel o život mladý muž.
Na Slovensku sú veľké rozdiely v teplote vzduchu. SHMÚ vysvetľuje dôvody
V sobotu sú na Slovensku veľké rozdiely v teplote vzduchu.
My sme les: Výkon vedenia envirorezortu je najhorší v ére samostatnej SR
V mnohých oblastiach nesie známky nekompetentnosti aj snahy o zničenie ochrany prírody na Slovensku.
SaS: Premiér sa stáva nástrojom ruskej propagandy
Slovensko je a musí ostať súčasťou Európskej únie a NATO, nie byť predĺženou rukou Moskvy.