Rezistentné baktérie sa rozšírili po svete, treba nové antibiotiká

Baktérie rezistentné na antibiotiká sa už rozšírili po celom svete, takže v budúcnosti by aj bežné infekcie a ľahšie zranenia mohli mať smrteľné následky.
Uvádza sa v správe, ktorú dnes zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Správa je výsledkom prvého celosvetového prieskumu problému rezistencie antibiotík. Jej závery podľa expertov WHO poukazujú na naliehavú potrebu vývoja nových druhov antibiotík.
Autori správy zaznamenali obzvlášť vysoký výskyt rezistentných mikroorganizmov Escherichia coli, ktoré môžu vyvolať vážne ochorenia vrátane meningitídy a kožných, krvných a obličkových infekcií. V mnohých krajinách je liečba chorôb spôsobených touto baktériou neúspešná u viac ako polovice pacientov.
Častá odolnosť voči antibiotikám bola zaznamenaná aj u baktérii, ktoré bežne vyvolávajú zápaly pľúc a kvapavku.
Pokiaľ nebudú prijaté okamžité opatrenia, "svet mieri do postantibiotickej éry, v ktorej bežné infencie a ľahké zranenia, ktoré boli počas desaťročí liečiteľné, budú môcť opäť zabíjať," uviedol jeden zo zástupcov generálneho riaditeľa WHO Keidži Fukuda.
Experti WHO v tejto súvislosti vyzývajú obyvateľov, aby užívali len antibiotiká, ktoré im predpísal lekár, nedávali ich iným osobám, vždy doužívali celú predpísanú dávku a "nedojedali" zvyšky dávnejšie predpísaných liekov.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.