Atómové elektrárne na Slovensku sú jedny z najbezpečnejších

Slovensko má jedny z najbezpečnejších atómových elektrární na svete. Vyplýva to zo záverov tzv. posudzovacieho zasadania k Dohovoru o jadrovej bezpečnosti, na ktorom sa posudzujú národné správy členských krajín.
Slovensko sa na medzinárodnom posudzovaciom zasadnutí mohlo ostatným krajinám pochváliť novými bezpečnostnými prvkami vo svojich jadrových elektrárňach.
Slovensku patrí v jadrovej bezpečnosti popredné miesto
"Zatiaľ čo iné krajiny sú len v počiatočnom štádiu implementácie opatrení na zvládnutie ťažkých havárií, Slovenská republika tieto implementuje už od roku 2009. Výsledky a inovatívny prístup v danej oblasti zaraďuje Slovensko na popredné miesto," zdôraznil úrad.
Dohovor o jadrovej bezpečnosti (Convention on Nuclear Safety) je prvým medzinárodnoprávne záväzným dokumentom v oblasti jadrovej bezpečnosti. Bol vypracovaný s cieľom vytvoriť zásady organizačných, technických a legislatívnych požiadaviek na zabezpečenie vysokej úrovne jadrovej bezpečnosti na celom svete.
Na tzv. posudzovacích zasadaniach sa posudzujú národné správy zmluvných strán. V národnej správe každá krajina informuje o opatreniach, ktoré prijala, respektíve prijíma. Dohovor nadobudol platnosť 24. októbra 1996, zmluvnými stranami dohovoru je v súčasnosti 76 krajín.
V prevádzke máme dve jadrové elektrárne
Na Slovensku v súčasnosti prevádzkujú jadrové zariadenia Slovenské elektrárne, a.s. a Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. Slovenské elektrárne prevádzkujú dva jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach. V súčasnosti dostavujú ešte ďalšie dva jadrové bloky v Mochovciach.
Jadrová a vyraďovacia spoločnosť zabezpečuje odstavenie dvoch blokov jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Slovensko má ešte na svojom území medzisklad vyhoreného paliva a technológie pre nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi.

Primátor Bratislavy ocenil sedem osobností, medzi nimi i Z. Kronerovú
V Divadle P. O. Hviezdoslava udelil primátor Bratislavy Matúš Vallo vo štvrtok večer Cenu primátora Bratislavy 2025.

Prezident: Štát by mal preniesť niektoré právomoci zo štátnej i na obecnú políciu
Štát by mal podľa prezidenta SR Petra Pellegriniho preniesť niektoré právomoci zo štátnej aj na mestskú a obecnú políciu.

Vo viacerých mestách na Slovensku sa vo štvrtok večer konajú protesty
Vo viacerých mestách na Slovensku i v zahraničí sa vo štvrtok večer konajú protestné zhromaždenia Slovensko je Európa.

Rada prokurátorov SR vyzýva kompetentných na riešenie útokov na prokurátorov
Rada prokurátorov Slovenskej republiky dlhodobo vníma ako vážny problém útoky na integritu prokurátorov pri výkone prokurátorských činností.

Požiar bytu zrejme vznikol pri nabíjaní elektrokolobežky
V prípade štvrtkového požiaru bytu na Kalinovskej ulici v Košiciach začala polícia trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti.