Nepríjemnú zrážku metra v Južnej Kórei spôsobil zlý signál
- 19:03 03.05.2014
- SOUL

Prevádzkovateľ metra v juhokórejskej metropole Soul oznámil, že príčinou piatkovej zrážky dvoch súprav bol chybný signál.
Čchang Čung-wu zo spoločnosti Soul Metro pre novinárov v sobotu povedal, že prípad je stále predmetom vyšetrovania, avšak za pravdepodobnú príčinu sa považuje zlyhanie automatického kontrolného systému.
Súvisiace:
Video: V Južnej Kórei sa pri zrážke metra zranili ľudia
"Normálne po signáli 'stoj' nasleduje 'pozor'. Avšak v čase nehody sa po 'stoj' zobrazil signál 'voľno'," uviedol Čchang. Podľa jeho slov rušňovodič po zaregistrovaní vpredu stojacej súpravy použil núdzové brzdy, vlak však už nestihol včas zabrzdiť.
V dôsledku zrážky sa jeden z vlakov vykoľajil a zranenia utrpelo 249 ľudí, nik však vážne. Mnohé zranenia si pasažieri spôsobili sami, keď povyskakovali z vozňov na trať.
Video: Pri zrážke metra v Južnej Kórei hlásili zranených
Oznámenie ich pritom vyzývalo, aby ostali na svojich miestach, čo však ignorovali. Havária sa stala len dva týždne po tom, čo sa v krajine potopil trajekt, pričom zahynulo okolo 300 ľudí. Prevažne školákom posádka kázala, aby ostali vo vnútri trajektu, namiesto toho, aby ich rýchlo evakuovali.

Zelenskyj označil Putinovo prímerie za ďalší pokus o manipuláciu
Putinov návrh z pondelka Zelenskyj označil za ďalší pokus o manipuláciu.

Západní spojenci sa podľa Macrona chystajú zvýšiť tlak na Rusko
Západní spojenci sa chystajú do desiatich dní zvýšiť tlak na Rusko, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre týždenník Paris Match.

Španielsko vyhlásilo núdzový stav
Núdzový stav sa bude vzťahovať na regióny, ktoré o to požiadajú.

Trump sa chystá zverejniť zoznam miest, ktoré maria jeho imigračné zákony
Americký prezident Donald Trump sa v rámci „ochrany amerických komunít pred zločinnými cudzincami“ chystá zverejniť zoznam miest, ktoré „maria“ jeho boj proti nelegálnemu prisťahovalectvu.

Výpadok internetových služieb hlási ďalšia európska krajina
Veľký výpadok v dodávkach elektrického prúdu v Španielsku a Portugalsku v pondelok narušil aj internetové služby spoločnosti Orange v Maroku.