Komunisti rozbili Štefánikovu sochu, zázrakom prežila tvár
Pôvodnú bronzovú sochu Štefánika odstránili v ére komunizmu spred bratislavskej Reduty. Zachovalo sa iba torzo jej tváre. Tá sa po 60 šesťdesiatich rokoch vracia do Bratislavy.
Do Bratislavy sa po šesťdesiatich rokoch vracia torzo tváre z pôvodnej sochy generála Milana Rastislava Štefánika, ktorú v roku 1938 vytvoril český sochár Bohumil Kafka.
Pôvodnú sochu odstránili v čase komunizmu
Pôvodnú bronzovú sochu v ére komunizmu odstránili spred bratislavskej Reduty a zachovalo sa iba torzo jej tváre, ktoré bolo roky ukryté v depozitári Slovenskej národnej galérie vo Zvolene.
Súvisiace:
Na webe sú fotky trosiek lietadla, v ktorom zahynul Štefánik
Historik: Štefánik je vnímaný ako symbol, nie ako osobnosť
Na Bradle spomínali na tragédiu generála Štefánika
Na internete sú fotografie aj mapy z ciest M. R. Štefánika
Podľa variantov pôvodnej sochy vytvorili jej kópiu, ktorá je v súčasnosti dominantou námestia pred novou budovou SND v Bratislave. "Existencia tvárovej časti sochy M. R. Štefánika bola pre mňa prekvapením. Hneď, ako sme sa dozvedeli, že je možné vystaviť ju pre verejnosť, urobili sme pre to maximum. Velikán slovenskej histórie, akým bol generál Štefánik, si našu pozornosť rozhodne zaslúži," uviedol minister obrany Martin Glváč.
Verejnosť si bude môcť pôvodnú časť sochy generála Štefánika pozrieť v priestoroch Primaciálneho paláca v Bratislave od utorka 6. mája do piatka 16. mája 2014. Bude súčasťou výstavy, ktorú rezort obrany pripravil pri príležitosti 95. výročia tragického úmrtia Milana Rastislava Štefánika a 100. výročia začiatku 1. svetovej vojny.
Expozíciu s názvom 60 rokov skrývaná tvár Štefánika opäť v Bratislave venovali jeho životu, kariére vojaka, ale aj tragickému koncu.
Sochu odstraňovali na dvakrát
Štefánikova socha stála na dnešnom Námestí Ľudovíta Štúra v Bratislave v rokoch 1938 až 1954. Reprezentanti totalitnej moci sa ju rozhodli zlikvidovať. Pri prvom pokuse o jej odstránenie z piedestálu strhli len hlavu.
Až na druhý raz strhli zvyšok sochy, nekultúrnym spôsobom ju rozbili a materiál použili na odliate inej sochy. Doteraz nie je zrejmé, ako sa tvárová časť sochy dostala do Čiech, ale v roku 1969 ju priviezli pracovníci ČSAD späť do Bratislavy ako prevod z Národnej galérie v Prahe.
V normalizačných rokoch fragment v SNG nezaevidovali, až pri štúdiu menších sôch generála Štefánika v roku 2012 sa v archíve SNG našli dokumenty o pôvode fragmentu. Ministerstvo obrany SR ho v spolupráci s Hlavným mestom SR Bratislava, Nadáciou M. R. Štefánika a Slovenskou národnou galériou prvýkrát po 60. rokoch predstavia verejnosti. Bronzový odliatok je 92 centimetrov vysoký a váži 80 kilogramov.
Peter Pellegrini: Ďakujem tým, ktorí prinášajú Vianoce tým najzraniteľnejším
So želaním šťastných a pokojných vianočných sviatkov zavítal na Štedrý deň do banskobystrického Centra pre deti a rodiny prezident SR Peter Pellegrini.
SHMÚ varuje pred víchricou: Slovensko zasiahne silný vietor, sneh a vietor komplikujú premávku
Na Štedrý deň hlásia meteorológovia na území Slovenska silno veterno. Na hrebeňoch našich najvyšších hôr dochádza k silnej víchrici až orkánu.
Sviatočné prejedanie sa končí v nemocnici: Záchranári radia obozretnosť
Najčastejšími problémami, ktoré riešia záchranári na Vianoce, je sťažené dýchanie a bolesti brucha.
Slovensko v zajatí silného vetra: Výstrahy platia až do noci
Na Štedrý deň si treba dávať pozor na silnejší vietor. Meteorológovia vydali výstrahu druhého stupňa pred vetrom pre horské oblasti, ale aj okresy zväčša na juhovýchode Slovenska.
Kresťania začínajú v utorok sláviť Vianoce
Viac ako dve miliardy kresťanov v rôznych častiach sveta začínajú v utorok sláviť Vianoce.