Pri šťastí nepodceňujte finančnú stabilitu
- 13:27 07.05.2014
- BRATISLAVA

Tvrdenie, že človek túži v živote dosiahnuť najmä pocit šťastia potvrdil aj prieskum ING Životnej poisťovne. Najsilnejším životným krédom Slovákov je podľa prieskumu založenie harmonickej rodiny a radosť zo života. Väčšina opýtaných (55 %) sa pritom nebojí zobrať šťastie do vlastných rúk a, naopak, iba necelá tretina má obavy z budúcnosti. Čo však robí ľudí šťastnými? Britskí vedci sformulovali "vzorec šťastia" a odporúčania, ako si ku šťastiu pomôcť.
P + (5 x E) + (3 x H) = šťastie. Najväčšiu rolu zohráva kvalita bytia (E), čiže zdravotný stav, finančná stabilita, priateľstvo a rodinná pohoda. Menší význam má tzv. index vyšších štandardov (H), t.j. sebaúcta, ambícia, zmysel pre humor. Najmenšiu úloha zohráva v šťastí osobná charakteristika (P). Z toho vyplýva, že o šťastí v živote človeka rozhoduje v prvom rade životná úroveň a sociálny kontakt a až potom nasleduje napríklad naplnenie osobných ambícií či spôsob, akým sa vyrovnávame s neúspechom.
Fakt, že šťastie priamo nesúvisí s osobným bohatstvom, ale skôr s finančnou stabilitou potvrdzuje aj výskum amerického Gallupovho ústavu. Ten zistil, že výrazné zvýšenie platu (o tretinu) urobí síce šťastným 84 % ľudí, ale tento pocit do troch mesiacov vyprchá. "Naša skúsenosť potvrdzuje, že väčšina ľudí siaha po poistení práve v snahe ochrániť sa pred rizikami a udržať si životný štandard. Životné poistenie by určite nemalo chýbať v portfóliu žiadneho človeka, keďže dokáže zaistiť finančnú stabilitu v prípade nečakaných udalostí," hovorí Dušan Quis, generálny riaditeľ ING Životná poisťovňa.
V šťastí sme ďaleko za susedným Rakúskom
Britský výskum potvrdzuje aj posledný celosvetový prieskum OSN o šťastí (World Hapiness Report), ktorý hodnotí krajiny podľa šiestich kritérií (HDP na obyvateľa, vek dožitia, vzájomná pomoc, veľkorysosť, možnosť rozhodovať sa v živote podľa vlastného uváženia a miera korupcie) na stupnici od 0 do 10 bodov. V rebríčku najšťastnejších krajín sveta zvíťazilo Dánsko (7,693 b.) pred Nórskom (7,655 b.) a Švajčiarskom (7,650 b.). Do desiatky najšťastnejších krajín sa zmestilo i Rakúsko (8. miesto). Slovensko (46. miesto) zaostalo o sedem pozícii za susedným Českom, ale predbehlo Poľsko (51. miesto) a Maďarsko (110. miesto).
Čo nás urobí šťastnými?
Server mnn.com zostavil podľa výsledkov svetových výskumov zoznam siedmich jednoduchých aktivít, ktoré robia ľudí šťastnejšími. Patria sem napríklad prechádzky v parkoch, pestovanie psychickej pohody (pozitívny postoj k životu, tzv. severský koncept hygge), práca v záhrade, ale aj vnútorné stotožnenie sa s prácou (a rýchla výpoveď, ak človek nie je v práci šťastný).
ING je silná poisťovňa
ING je globálna finančná inštitúcia holandského pôvodu, ktorá ponúka služby v oblasti bankovníctva, investícií, životného poistenia a správy dôchodkov pre viac ako 85 miliónov klientov v takmer 40 krajinách sveta.

Aké dámske topánky budú v móde na jar 2025?
Členkové čižmy sú ideálnou obuvou do jarného počasia. Sú ideálne pre elegantný aj menej formálny štýl.

Ako BLIK uľahčuje online nakupovanie na Slovensku? Rýchlosť a komfort online platieb
Online nakupovanie je čoraz populárnejšie na celom svete a ani Slovensko nie je výnimkou.

Ktoré práce pri renovácii bytu alebo domu prenechať profesionálom?
Hoci si mnohí myslia, že väčšinu prác týkajúcich sa renovácie bytu alebo domu zvládnu sami, čím si ušetria peniaze, nie je to tak.

Interní a externí účtovníci: Čo je pre vašu spoločnosť najlepšie?
Každá spoločnosť, malá aj veľká, rieši rovnakú otázku - kto bude zodpovedný za vedenie účtovníctva a miezd? Mali by ste zamestnať vlastného účtovníka alebo sa spoľahnúť na externú spoločnosť?

4 seriály inšpirované skutočnými udalosťami, ktoré vás chytia
Chcete sa ponoriť do fascinujúceho sveta skutočných príbehov prenesených na televíznu obrazovku?