V súťaži o europarlament dobiehajú socialisti ľudovcov
- 14:29 14.05.2014
- BRUSEL
Necelých desať dní pred začatím volebného kolotoča prieskumy naznačujú, že konzervatívci by v budúcom zložení europarlamentu stratili a socialisti by si mierne polepšili.
Európski ľudovci z Európskej ľudovej strany (EĽS) vedú pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP), podľa aktualizovaných a dnes zverejnených odhadov PollWatch2014 už iba o tri kreslá pred socialistami z Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D).
Necelých desať dní pred začatím volebného kolotoča vo všetkých 28 členských štátoch EÚ prieskumy naznačujú, že konzervatívci by v budúcom zložení europarlamentu stratili - obsadili by 212 kresiel (28,2 percenta) oproti terajším 274 kreslám (35,8 percenta) - a socialisti by si mierne polepšili na 209 mandátov (27,8 percenta) oproti súčasným 196 mandátom (25,6 percenta).
Organizácia VoteWatch Europe však upozorňuje, že ide o špekulatívne odhady, pretože nie všetky politické strany zapojené do eurovolieb vyjadrili svoje zámery.
Tretia najsilnejšia skupina v EP, liberáli z ALDE, by mohli prísť až o 20 kresiel (63 namiesto 83) a Zelení, štvrtá veľká skupina, sa v odhadoch prepadáva až na šieste miesto s počtom 38 mandátov namiesto súčasných 57.
Do povolebnej "matematiky" v EP by mohli najviac zasiahnuť euroskeptické strany. VoteWatch Europe očakáva relatívne vysoký počet poslaneckých kresiel najmä v prípade novovytváranej politickej skupiny Európska aliancia za slobodu (EAF). Do tejto skupiny sa hlási Národný front (FN) z Francúzska a Strana slobody (PVV) z Holandska, ďalej Slobodná strana Rakúska (FPÖ), Flámsky záujem z Belgicka, Liga Severu z Talianska, ale aj Švédski demokrati či Slovenská národná strana (SNS), ktorá v terajšom zložení má jedného poslanca v skupine Európa slobody a demokracie (EFD).
Politickí analytici predpokladajú, že novoohlasovaná aliancia euroskeptikov v EP získa potrebný počet 25 poslancov zo siedmich krajín EÚ, aby vytvorila vlastnú frakciu. Mnohí z poslancov týchto politických strán a hnutí sú teraz v EP začlenení v skupine Nezaradených.
Dnes zverejnené odhady naznačili, že Nezaradení, teda jadro, z ktorého sa má zrodiť skupina EAF, by mohli získať až 95 kresiel (12,6 percenta) v zákonodarnom zbore EÚ. Teraz má táto skupina 33 členov (4,3 percenta).
Kto koho podporí
Otvorenou otázkou z hľadiska európskej politiky zostáva prihlásenie sa niektorých nových politických subjektov k tradičným politickým rodinám. Poslanci za vládnu stranu ANO z Českej republiky pravdepodobne podporia ALDE. To je predpoklad aj pre stranu SaS zo Slovenska, ak uspeje v eurovoľbách, no hlásiť sa môžu aj ku kritikom EÚ zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR). Sociálni liberáli zo španielskej Únie pre pokrok a demokraciu (UPyD) by tiež mohli prejsť k ALDE alebo si zvoliť skupinu Nezaradených.
Určitá neistota je pri stranách ako Nová flámska aliancia (N-VA) z Belgicka, Dánska ľudová strana (DFP) či ultrapravicová strana Praví Fíni. Podľa ich zamerania by ich poslanci mohli posilniť rady skupiny EFD, ktorá má šancu rozrásť sa z 31 na 39 členov.
Najmenej čitateľné sú však nové subjekty ako napríklad Hnutie piatich hviezd (M5S) z Talianska. Poslanci M5S môžu potešiť skupinu Zelených alebo aj britského europoslanca Nigela Faragea, lídra EFD.
V prípade Slovenska je najmenej čitateľná strana OĽaNO, keďže však dáva priestor nezávislým, v prípade úspechu je pravdepodobné začlenenie jej poslancov so skupiny Nezaradených.
PollWatch2014 rozdeľuje 13 slovenských eurposlancov nasledovne: siedmi v skupine S&D, traja v EĽS a po jednom u liberálov (ALDE), konzervatívcov (ECR) a euroskeptikov (EFD).
Na hranicu s Mexikom pošlú stovky ďalších amerických vojakov
Posily majú zabezpečiť hranicu pred nelegálnymi migrantmi.
Nemecko vyšetruje únik listu, v ktorom veľvyslanec varoval pred rozvratom v USA
Veľvyslanec v liste uviedol, že nová administratíva Donalda Trumpa sa bude snažiť nanovo definovať ústavný poriadok v USA.
Ako bude vyzerať zahraničná politika USA? Prehovoril minister
Nový americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v stredu oznámil, že jeho rezort sa odkloní od záležitostí klímy a kultúrnych otázok.
Americká vláda zastavila príchod aj utečencom, ktorým už schválili presídlenie
Administratíva nového amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila vstup do USA aj utečencom, ktorí už dostali povolenie na presídlenie.
Zelenskyj: Ukrajina sa nevzdá právnych nárokov na územia okupované Ruskom
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že Ukrajina sa nevzdá právnych nárokov na svoje územia, ktoré sú momentálne okupované Ruskom, aj keby ju o to požiadali "všetci spojenci sveta".