LGBTI aktivisti napísali Paškovi, nezdajú sa im zmeny ústavy

Prijatie navrhovanej ústavnej zmeny by podľa aktivistov bolo ďalšou stigmatizáciou ľudí s menšinovou sexuálnou orientáciou.
Zámer ústavne zakotviť manželstvo ako jedinečný zväzok jedného muža a jednej ženy kritizujú aktivisti za práva LGBTI osôb v otvorenom liste, ktorý v utorok zaslali predsedovi NR SR Pavlovi Paškovi (Smer-SD). Agentúru SITA o tom informovala Romana Schlesinger z Queer Leaders Forum. Dôvodom je, že Paška je jedným z predkladateľov návrhu na zmenu ústavy.
"V demokracii je väčšina obmedzená právami menšín a jednotlivcov a z hľadiska rozhodovania vedie stály dialóg so skupinami, ktoré reprezentujú legitímne menšinové názory a záujmy odlišné od názorov a záujmov väčšiny," píše sa v liste.
Súvisiace:
Máj bude patriť LGBTI ľuďom, projekt priblíži ich život
V Bratislave budú viať dúhové vlajky, chystá sa ďalší pochod
Aktivisti vyzývajú politikov
Demokratické politické elity majú podľa aktivistov zo svojej podstaty a z hľadiska svojej legitimity pracovať v prospech rozširovania a prehlbovania slobody, rovnosti, spravodlivosti a ľudskej dôstojnosti, nie naopak. Navrhovaná právna úprava podľa nich tiež nijakým spôsobom nezvyšuje už existujúcu ústavnú ochranu manželstva, rodiny, rodičovstva a detí, tie sú navyše chránené medzinárodnými dohovormi a zmluvami o ľudských právach, ktoré majú prednosť pred našimi zákonmi.
"Jediným faktickým cieľom tejto úpravy je zamedziť párom rovnakého pohlavia prístup k inštitúcii manželstva a pravdepodobne aj k akejkoľvek inej právnej úprave ich vzťahov," píše sa v liste.
Prijatie navrhovanej ústavnej zmeny by podľa aktivistov bolo ďalšou stigmatizáciou ľudí s menšinovou sexuálnou orientáciou a pokusom zabrániť diskusii zameranej na právne uznanie párov rovnakého pohlavia a LGBTI rodín. Zároveň v liste vyzývajú politikov, aby odmietli porušovanie ľudských práv a uznávali rozmanitosť rodinných foriem. Zmenou ústavy by sa podľa nich zakotvila nerovnosť a ochrana len vybraných rodín v základnom zákone štátu.
List podpísalo takmer tridsať mimovládok
Pod otvoreným listom je podpísaných 29 mimovládnych organizácií vrátane Amnesty international, Helsinského výboru pre ľudské práva na Slovensku alebo Ligy proti rasizmu. Aktivisti Pašku žiadajú o stretnutie, na ktorom s ním chcú prediskutovať právne aspekty plánovanej novely ústavy. Doteraz sa stretnutie neuskutočnilo, podľa aktivistov pre údajnú zaneprázdnenosť predsedu parlamentu.
Predseda NR SR Pavol Paška spolu s poslancom KDH Pavlom Hrušovským navrhli 28. februára doplniť článok 41 odsek 1 Ústavy SR o vety: "Manželstvo je jedinečný zväzok jedného muža a jednej ženy. Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru." Návrh poslanci v marci posunuli do druhého čítania.
Agentúra SITA požiadala o vyjadrenie aj Pavla Pašku.

Šutaj Eštok: ÚS odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu NS SR
Ústavný súd SR v pondelok odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

Žilinka sa v prípade Bombica zastal postupu Najvyššieho súdu
Z pohľadu prokurátora oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. nepodľahol tlaku a postupoval nestranne.

V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu
Rok 2024 priniesol rekordný počet dní s možným výskytom saharského prachu nad územím Slovenska, minimálne od roku 2015.

Polícia a NBÚ varujú pred falošnými QR kódmi
Mestská polícia v Bratislave upozorňuje na falošné QR kódy nalepené na parkomatoch PAAS. Vodičov preto vyzýva na opatrnosť.

Obvineného Bombica vzali do väzby
Najvyšší súd SR vzal Daniela B., ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby.