Slovensku chýba účinná kontrola eurofondov, varuje Brusel
Výčitka audítorov Európskej komisie ku kontrole eurofondov na Slovensku zapadá do správania slovenských ministrov, ktorí sa tvária, ako keby sa ich temná stránka eurofondov vôbec netýkala.
Audítori Európskej komisie dospeli k záveru, že na Slovensku chýba účinná kontrola eurofondov a niekto, kto by bojoval proti podvodom.
Každá vláda je tichým spoločníkom zločinu
Ministerstvo financií označujú za vysoko rizikový orgán auditu, na ktorý sa nevedia spoľahnúť. Ako v najnovšom čísle píše ekonomický týždenník Trend, táto výčitka úplne zapadá do správania slovenských ministrov, ktorí sa tvária, ako keby sa ich temná stránka eurofondov vôbec netýkala.
"Mlčaním súhlasia s tým, čo sa tu roky deje - vyberači úplatkov obchádzajú prijímateľov, a to v mene vládnucich strán. A obstarávacie agentúry pod záštitou zhora manipulujú verejné súťaže. Kredit ministrov a ich predsedu by zvýšilo, keby aspoň raz dali jasný a hlasný odkaz, že európske peniaze sa dajú získať aj bez úplatku, že výpalníci na získanie grantu nemajú dosah a že ich neposielajú oni," tvrdí v editoriále Trend s tým, že to sa nikdy nestalo. Tak sa každá vládnuca garnitúra podľa týždenníka stáva tichým spoločníkom organizovaného eurofondového zločinu.
Komisia preverila niekoľko grantov
Pri oslavách desaťročnice členstva v EÚ je výčitka smerujúca k slepote slovenských riadiacich a kontrolných orgánov zahanbujúca. "Vypovedá o tom, že proti drancovaniu krajiny sa nestavajú jej vlastní ľudia, ale cudzinci. Vždy to bol Brusel, kto hrozil pozastavením eurofondov, preveroval podozrenia z podvodov a trestal. Slovenské ministerstvá kontrolujú papiere a do Bruselu posielajú správy, že všetko je v poriadku," uviedol Trend.
Európska komisia (EK) vlani na jeseň preverila 18 grantov, ktoré predtým skontrolovalo ministerstvo financií a nenašlo v nich žiadny problém. Audítori našli predražené nákupy, diskrimináciu alebo zvýhodňovanie uchádzačov vo výberových konaniach. Audítori sa v správe sťažujú na kontrolórov ministerstva financií, na ktorých sa nevedia spoľahnúť. Žiadajú, aby si slovenské úrady robili svoju riadiacu a kontrolnú prácu poriadne a odporúčajú prijať akčný plán. Inak môže komisia pozastaviť eurofondy.
EK zamerala kontrolu okrem Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast aj na programy Informatizácia spoločnosti a Výskum a vývoj. Komisia žiada, aby sa vo všetkých operačných programoch v SR zaviedli zmeny v systéme manažmentu a kontroly.
Prezident: Slovensku želám pred sviatkami pokoj, ale aj úsmev
Vianočné sviatky sú príležitosťou trochu sa stíšiť a stráviť čas so svojimi blízkymi, rozprávať sa s nimi.
Fico hovoril s Putinom o Ukrajine i vzťahoch s Ruskom, ktoré chce štandardizovať
Predseda vlády SR Robert Fico sa v nedeľu v Moskve pracovne stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Tomáš Taraba: Rokovania premiéra s V. Putinom nie sú žiadnou zradou spojencov
Tomáš Taraba odmieta tvrdenia, že návšteva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v Moskve a jeho rokovania s ruským prezidentom Vladimírom Putinom sú zradou spojencov.
Hnutie Slovensko ostro odsudzuje rokovanie premiéra s Vladimírom Putinom
Opozičné hnutie Slovensko ostro odsudzuje rokovanie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) s ruským prezidentom Vladimírom Putinom.
Pozor na poľadovicu, situáciu skomplikuje vo viacerých okresoch
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého stupňa pred poľadovicou.