Rusi skúmali miesta v bývalej Juhoslávii, ktoré zbombardovalo NATO
- 6:11 15.05.2014
- MOSKVA
Okrem zmieneného druhu arzenálu boli použité aj kazetové a vysoko výbušné bomby, z ktorých však mnohé neexplodovali a dodnes zostávajú pod povrchom zeme.
Stíhačka F-117 Nighthawk spúšťa bombu blízko Blehradu v marci 1999.
Odborníci z ruského ministerstva pre výnimočné situácie (EMERCOM) uskutočnili prieskum regiónov bývalej Juhoslávie, vrátane Kosova, ktoré boli v 90. rokoch bombardované vzdušnými silami NATO za použitia munície obsahujúcej ochudobnený urán. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.
"Členovia pracovnej skupiny EMERCOM riskovali svoje životy pri výkone náročnej a zodpovednej misie zameranej na prešetrenie radiácie a chemického znečistenia oblastí Juhoslávie postihnutých vzdušnou kampaňou NATO, pri ktorej boli použité i bomby s ochudobneným uránom," povedal v stredu Vladislav Bolov z príslušného rezortu.
Pracovná skupina pôsobiaca pod medzinárodným programom Focus preskúmala terén a rozličné zariadenia v 14 mestách a lokalitách Srbska, Vojvodiny a Kosova. Výsledky zatiaľ neboli zverejnené.
Bombardovanie zväzovej republiky sa začalo 24. marca 1999
Vojenské letectvo Severoatlantickej aliancie začalo v rámci operácie Spojená sila 24. marca 1999 bombardovať vtedajšiu Zväzovú republiku Juhoslávie. Operácia sa uskutočnila bez schválenia Bezpečnostnej rady OSN iba na základe stanoviska západných krajín o tom, že Belehrad vykonáva na území Kosova etnické čistky.
Okrem zmieneného druhu arzenálu boli použité aj kazetové a vysoko výbušné bomby, z ktorých však mnohé neexplodovali a dodnes zostávajú pod povrchom zeme, súc smrteľným nebezpečenstvom.
Najväčšími obeťami agresie sa stali radoví civilisti. Počas 78-dňových náletov, ktoré sa skončili 10. júna, zahynulo podľa rôznych zdrojov 2500-3500 osôb vrátane 89 detí. Ďalších 12.500 ľudí utrpelo zranenia. Z radov armády a polície bolo zabitých 1031 príslušníkov, 5000 ďalších utrpelo zranenia, uzatvára RIA Novosti.
Na hranicu s Mexikom pošlú stovky ďalších amerických vojakov
Posily majú zabezpečiť hranicu pred nelegálnymi migrantmi.
Nemecko vyšetruje únik listu, v ktorom veľvyslanec varoval pred rozvratom v USA
Veľvyslanec v liste uviedol, že nová administratíva Donalda Trumpa sa bude snažiť nanovo definovať ústavný poriadok v USA.
Ako bude vyzerať zahraničná politika USA? Prehovoril minister
Nový americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v stredu oznámil, že jeho rezort sa odkloní od záležitostí klímy a kultúrnych otázok.
Americká vláda zastavila príchod aj utečencom, ktorým už schválili presídlenie
Administratíva nového amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila vstup do USA aj utečencom, ktorí už dostali povolenie na presídlenie.
Zelenskyj: Ukrajina sa nevzdá právnych nárokov na územia okupované Ruskom
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že Ukrajina sa nevzdá právnych nárokov na svoje územia, ktoré sú momentálne okupované Ruskom, aj keby ju o to požiadali "všetci spojenci sveta".