Voľby do EP budú zrejme drahšie ako sa predpokladalo
Voľby do Európskeho parlamentu na Slovensku budú drahšie ako sa pôvodne predpokladalo. Voľby do europarlamentu v jednotlivých 28 štátoch Únie trvajú od 22. do 25. mája. U nás sa voľby uskutočnia v sobotu 24. mája od 7:00 do 22:00.
Voľby do Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku budú zrejme drahšie ako sa pôvodne predpokladalo. Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedla zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Eva Chmelová.
Pôvodne sa rátalo s prostriedkami vo výške približne 8,24 milióna eur. "V tomto momente je veľmi ťažké odhadnúť, o koľko budú zvýšené rozpočtové prostriedky, ktoré budú použité na voľby do Európskeho parlamentu," povedala Chmelová. Podľa nej sa však dá hovoriť o navýšení výdavkov na úrovni miliónov.
Súvisiace:
Europrogram Smeru smeruje k superštátu, zhodnotili liberáli
Za SDKÚ-DS kandiduje dcéra ministra Mečiarovej vlády
Eurovoľby ovplyvnia aj budúceho predsedu Európskej komisie
V komisiách bude viac ľudí
Viac peňazí na voľby bude potrebné pre vyšší počet členov okrskových komisií. Tí za svoju prácu v nej dostávajú odmenu 42,92 eura. "Oproti ostatným voľbám, keď ich bolo 46-tisíc, teraz ich je takmer 72-tisíc," uviedla Chmelová. Drahšie voľby budú i pre vysoký počet kandidujúcich subjektov, ktorých je až 29, a teda je potrebný oveľa vyšší počet hlasovacích lístkov i informačných materiálov. Dohromady sa pre tieto voľby tlačí takmer 134 miliónov hlasovacích lístkov.
"Je to neskutočné číslo, ak si zoberieme, že v minulých voľbách kandidovalo 17 politických subjektov, tak tie milióny boli nižšie. Budú sa na to musieť nájsť prostriedky v štátnom rozpočte," doplnila Chmelová.
Voľby do europarlamentu v jednotlivých 28 štátoch Európskej únie trvajú od 22. do 25. mája. U nás sa voľby do EP uskutočnia o desať dní, v sobotu 24. mája od 7:00 do 22:00. Výsledky volieb zverejnia v nedeľu 25. mája o 23:00. Na Slovensku pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. Slovensko v EP zastúpi 13 zo 751 budúcich členov europarlamentu.
Nečakajú výraznejšiu účasť
O 13 slovenských kresiel v EP sa uchádza rekordných 29 politických strán a koalícií. Europoslancom za Slovensko chce byť 333 kandidátov, z toho 80 žien. Eurovoľby u nás doteraz charakterizovala nízka volebná účasť, v roku 2009 prišlo k urnám 19,64 percenta oprávnených voličov, a v roku 2004 ich prišlo 16,96 percenta. V oboch prípadoch to bolo najmenej zo všetkých členských krajín EÚ.
Chmelová neočakáva, že by v tomto roku bola účasť slovenských voličov v euroboľbách výrazne iná ako po iné roky. Pripomenula však, že pre voliča je to náročný volebný rok. "Občania sú možno už unavení z volieb, máme za sebou ťažký volebný rok, pred sebou majú tretie voľby," povedala. Riaditeľ Informačnej kancelárie EP Robert Hajšel zas verí, že zabezpečená informovanosť ľudí o voľbách sa pretaví aj do adekvátnej voličskej účasti.
Pozor na poľadovicu, situáciu skomplikuje vo viacerých okresoch
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého stupňa pred poľadovicou.
Streľba v obci na západe: Na mieste sú policajti
Polícia na mieste preveruje oznámenie o streľbe.
Cestári varujú pred silným snežením, pozor dajte v tejto oblasti
Dopravu na cestách komplikuje sneženie a zľadovatený sneh.
Túto hračku deťom nedávajte, môže spôsobiť zvracanie a kŕče
Inšpektori upozorňujú na nebezpečnú hračku, ktorá sa vyskytla na slovenskom trhu.
Voľby by v decembri vyhralo PS pred Smerom a Hlasom
Voľby do Národnej rady SR by v decembri vyhralo hnutie Progresívne Slovensko so ziskom 22,8 percenta hlasov.