Problémy bánk v Slovinsku sa nedajú porovnávať s Cyprom
- 9:05 19.03.2013
- ĽUBĽANA
Vklady v slovinských bankách sú v bezpečí, vyhlásila v pondelok slovinská centrálna banka. Odmietla tiež akékoľvek porovnávanie zadlženia finančných domov v krajine s problémami Cypru.
"Jedným z dôvodov navrhnutej dane na vklady na Cypre je vysoký podiel vkladov zahraničných sporiteľov. V Slovinsku je tento podiel skôr symbolický," píše sa v stanovisku banky.
Bankové súvahy v krajine podľa nej dosahujú mieru 135 % DPH, pričom na Cypre je to 800 %. Slovinské banky v pondelok informovali, že nezaznamenali žiadne nezvyčajné výbery alebo prevody finančných prostriedkov a ministerstvo financií pre agentúru Reuters vyhlásilo, že "porovnávanie s Cyprom v tomto kontexte je úplne nevhodné".
Druhá najväčšia banka v krajine Nova KBM však už informovala, že kvôli zadlženiu bude potrebovať do konca júna navýšenie kapitálu a analytici tvrdia, že trhy budú sledovať údaje o vkladoch v slovinských finančných domoch. Banky v Slovinsku sú v súčasnosti zaťažené toxickými úvermi vo výške okolo 7 mld. eur, čo je približne 20 % HDP krajiny, vďaka čomu sa opakovane objavujú názory, že Ľubľana bude skôr či neskôr musieť nasledovať príklad iných štátov eurozóny a požiadať o medzinárodnú finančnú pomoc.
Prezident plánuje zvolať stretnutie k reforme financovania samospráv
V budúcom roku by sa malo v Prezidentskom paláci uskutočniť stretnutie predstaviteľov všetkých samosprávnych organizácií s príslušnými ministrami k reforme financovania samospráv.
Táto elektronika by vôbec nemala byť pripojená k internetu
Niektoré druhy techniky sú náchylnejšie na útok hekerov. Vyhadzovať by ste ich však nemali.
Katar hrozí EÚ zastavením dodávok LNG
Katar prestane dodávať plyn do Európskej únie, ak členské štáty budú prísne presadzovať novú legislatívu proti nútenej práci a poškodzovaniu životného prostredia.
Analytik: Slovenské vlády dlhodobo vnímajú podnikateľský sektor ako zdroj daní
Slovenské podnikateľské prostredie čelí viacerým výzvam, jednou z nich je fakt, že slovenské vlády sa dlhodobo pozerajú na tento sektor ako na zdroj daní, nie ako na zdroj bohatstva krajiny.
APAS: Slovensko uspelo tento rok v automobilovej výrobe, zaostávala však vo vzdelávaní
Slovensko bolo tento rok lídrom v automobilovej výrobe a rovnako vyniklo aj pri získavaní zahraničných investícií. Na druhej strane však zaostávalo v oblasti vzdelávania, inovácií a investícií do startupov.