• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.4.2025Meniny má Jarmila
16°Bratislava

Borec berie na vedomie nezvolenie predsedu najvyššieho súdu

  • 13:39 20.05.2014
  • BRATISLAVA
Borec berie na vedomie nezvolenie predsedu najvyššieho súdu

Minister spravodlivosti Tomáš Borec berie na vedomie výsledky voľby Súdnej rady SR, ktorá v pondelok v Sobranciach nezvolila nového predsedu Najvyššieho súdu SR. Ani jeden z trojice kandidátov, Štefan Harabin, Jana Bajánková a Zuzana Ďurišová, nezískal dostatočný počet hlasov.


Nové voľby do troch mesiacov

Nové voľby sa budú konať do 120 dní. "Informovať o ďalších krokoch by bolo v tomto momente predčasné," uviedla v stanovisku hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová.

"Priebeh voľby nového predsedu Najvyššieho súdu SR, ako aj vyjadrenia Štefana Harabina po jeho neúspechu v tejto voľbe ukazujú dnešný žalostný stav slovenskej justície. Potreba celkovej zmeny, teda nielen personálnej, ale aj systémovej, je viac ako nevyhnutná," konštatoval predseda KDH Ján Figeľ.

Občania podľa jeho slov potrebujú účinnú spravodlivosť a reálnu vymožiteľnosť práva, nie nedôveryhodnú justíciu. "Politici by si nemali pred týmto problémom zakrývať oči, ale ponúkať riešenia, ktoré situáciu posunú k lepšiemu vývoju. KDH má odvahu prinášať takéto riešenia," dodal Figeľ.

Treba zvýšiť dôveryhodnosť súdnictva

Ostatných desať rokov podľa neho ukázalo, že koncentrácia moci a funkcií v rukách jednej osoby nebola nástrojom na pozitívne zmeny v justícii, ale skôr na jej ovládnutie úzkou skupinou ľudí. "Preto aj navrhované oddelenie funkcie predsedu Súdnej rady SR a predsedu Najvyššieho súdu SR pomôže ku konštruktívnemu a serióznemu dialógu medzi jednotlivými orgánmi slovenskej justície. Vyžadovanie odbornej a morálnej spôsobilosti vykonávať funkciu od sudcov menovaných doživotne je ďalším krokom, ktorý bude na prospech dôveryhodnosti celého justičného stavu," vysvetlil líder KDH.

Figeľ očakáva, že súdna rada v novej voľbe vyberie takého kandidáta, ktorý bude dôstojným reprezentantom sudcov a zároveň odvážnym iniciátorom potrebných zmien. "Som presvedčený, že na Slovensku máme čestných a zodpovedných sudcov pre výkon najvyššej súdnej funkcie," uzavrel Figeľ.

Odporúčame aj:

Reakcie na Harabina: Slovensko potrebuje deharabinizáciu

Štefan Harabin vo funkcii končí, súdna rada ho nezvolila

Koniec Harabina v justícii je skvelá správa, tvrdí VIA IURIS

Harabin dostal do daru petíciu, ktorá je proti jeho zvoleniu

Znovuzvolenie Harabina si neželá takmer polovica Slovákov


Kadúc sa potešil

Poslanca za OĽaNO Miroslava Kadúca teší výsledok hlasovania súdnej rady v Sobranciach. Pripomenul, že Štefan Harabin, ktorý je verejnosťou vnímaný ako osoba nepatriaca na čelo justície z etického pohľadu, už nemôže v novej voľbe opätovne kandidovať. "Ide o pozitívnu správu pre občanov aj slovenskú justíciu," konštatoval člen ústavnoprávneho výboru. "Teraz ostáva veriť, že sa medzi sudcami nájde kandidát, ktorý dokáže súdnu moc dostať na cestu zvyšovania dôveryhodnosti a nie opačne. Rozhodnutie súdnej rady považujem za nádej pre zmenu k lepšiemu. Odvrátila sa hrozba prepadu na samé dno dôveryhodnosti," dodal Kadúc.

Členovia súdnej rady podľa neho preukázali zodpovednosť a využili historickú možnosť zmeniť pohľad verejnosti na justíciu k lepšiemu a vydať sa na cestu obnovy dôvery. "Som presvedčený, že všetci, ktorí majú záujem budovať právny štát založený na spravodlivosti bez ohľadu na politický či iný prospech, by mali členom súdnej rady, ktorí sa za zmenu svojím hlasovaním vyjadrili, prejaviť úctu k ich odvahe a statočnosti. Ďakujem sudcom za zodpovednú a treba povedať, že aj odvážnu voľbu v týchto ťažkých časoch našej spravodlivosti," uzavrel poslanec za OĽaNO.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SaS odovzdá na Úrad vlády SR odkazy pre Putina, verejnosť má možnosť napísať ich

SaS odovzdá na Úrad vlády SR odkazy pre Putina, verejnosť má možnosť napísať ich

DNES - 10:33Domáce

Opozičná SaS odovzdá na Úrad vlády SR odkazy určené pre ruského prezidenta Vladimira Putina, verejnosť má možnosť napísať ich.

Na diaľnici D1 pred Bratislavou sa zrazilo šesť áut

Na diaľnici D1 pred Bratislavou sa zrazilo šesť áut

VČERA - 19:35Domáce

Na diaľnici D1 v smere do Bratislavy sa v nedeľu večer zrazilo šesť áut. V úseku je diaľnica prejazdná iba v pravom, odbočovacom jazdnom pruhu.

Vo Veľkej Fatre si poranila členok 75-ročná slovenská turistka

Vo Veľkej Fatre si poranila členok 75-ročná slovenská turistka

VČERA - 18:53Domáce

Poranenie členka utrpela v nedeľu 75-ročná slovenská turistka pod vrcholom Ploská vo Veľkej Fatre.

V noci a skoro ráno sa môže na celom Slovensku vyskytnúť prízemný mráz

V noci a skoro ráno sa môže na celom Slovensku vyskytnúť prízemný mráz

VČERA - 18:33Domáce

V noci na pondelok (28. 4.) a v skorých ranných hodinách sa môže vyskytnúť prízemný mráz.

Gazda: Konkláve je už len volebný akt, teraz je priestor na diskusie o pápežovi

Gazda: Konkláve je už len volebný akt, teraz je priestor na diskusie o pápežovi

VČERA - 16:36Domáce

Konkláve, teda voľba nového pápeža, by sa mohlo začať 5. mája a nemuselo by trvať dlho.