Vedci skúmajú zabudnuté plodiny, sú plné vitamínov

Vedecký tím univerzity skúma ekologicky pestované menej známe plodiny, ktoré chemicky nezaťažujú organizmus človeka.
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre skúmala vďaka peniazom z eurofondov už takmer zabudnuté plodiny, ktoré by mohli zlepšiť zdravotný stav slovenského obyvateľstva.
Vedecký tím univerzity skúmal technologické postupy pestovania, spracovania a využívania produktov z menej známych plodín – moruše čiernej, mišpule nemeckej, špaldy či rôznych druhov tekvíc. Rektor univerzity Peter Bielik hovorí, že je potrebné zaoberať sa naďalej výskumom biopotravín, ktoré dokážeme vyrábať ekologicky a chemicky nezaťažujú organizmus človeka.
Navyše, ak si vieme na Slovensku sami vypestovať mnohé ovocné druhy a zabudnuté obilniny, ktoré vytlačili spotrebiteľské návyky a zmena životného štýlu. "Ak chceme zlepšiť zdravotný stav populácie, musíme sa zamerať na to, aby sme mali dostatok bezpečných, kvalitných a zdravotne vyhovujúcich potravín. Musíme hľadať alternatívy aj vzhľadom na globálne otepľovanie, klimatické zmeny, ktoré či chceme, či nechceme, nastúpia bez našej vôle," povedal rektor.
Vedci analyzovali plody, listy, kvety, peľ či semená plodín nielen ako potenciálnych surovín, ale aj zdroje biologicky aktívnych komponentov pre praktické využitie v agropotravinárstve, vo farmaceutike a v kozmetike.
,,Ekologické poľnohospodárstvo by malo byť takým druhom poľnohospodárstva, ktoré tieto netradičné produkty bude pre spracovateľský priemysel produkovať," uviedol rektor. Na projekt Podpora inovácie technológií špeciálnych výrobkov biopotravín pre zdravú výživu ľudí získala univerzita nenávratný finančný príspevok 841-tisíc eur.
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre získala peniaze z operačného programu Výskum a vývoj. Agentúra Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ schválila univerzite v rokoch 2007-2013 spolu deväť projektov vo výške 21,8 milióna eur, informuje hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.