• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.12.2024Meniny má Adela
Bratislava

Eurovoľby pripomína Slovákom aj Google

  • 13:20 24.05.2014
  • BRATISLAVA
Eurovoľby pripomína Slovákom aj Google

Konečné, oficiálne výsledky hlasovania uverejní volebná komisia až po ukončení volieb v tom členskom štáte Európskej únie, ktorého voliči odovzdávajú hlasy ako poslední.

Na eurovoľby upozorňuje aj internetový vyhľadávač Google.

V sobotu o 7:00 sa začali na Slovensku voľby do Európskeho parlamentu. Volebné miestnosti budú otvorené do 22:00.

Voličskú povinnosť v sobotu Slovákom pripomína aj internetový gigant Google, ktorý voľbám do Európskeho parlamentu prispôsobil na svojej domovskej stránke aj grafiku.

Ide o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. Počet poslancov z každého členského štátu EÚ stanovuje Zmluva o pristúpení k EÚ a z nej vyplýva, že Slovensko v EP zastúpi 13 zo 751 budúcich členov europarlamentu. 

O 13 slovenských kresiel v EP sa uchádza rekordných 29 politických strán a koalícií. Poslancom EP za Slovensko chcelo byť 333 kandidátov, z toho 81 žien. Počet kandidátov sa už znížil na 332. Dôvodom je, že Ľudová strana Naše Slovensko stiahla zo svojej kandidačnej listiny kandidáta s číslom 6. Vladimíra Hagaru, pre agentúru SITA to v piatok povedala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) pre voľby do EP Eva Chmelová.

O tom, kto sa napokon dostane do europarlamentu, môže rozhodnúť približne 4,4 milióna oprávnených voličov.

Voliť môžu aj cudzinci

Právo voliť do Európskeho parlamentu na území Slovenskej republiky majú občania SR, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov a majú na Slovensku trvalý pobyt. Voliť tiež môžu občania SR, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku a ani v ďalšom členskom štáte EÚ, ak sa v deň volieb zdržiavajú na území Slovenska. Napokon voliť zástupcov Slovenska v europarlamente môžu aj občania iných členských štátov EÚ s trvalým pobytom v SR, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov. 

Museli však najneskôr 14. apríla požiadať obec, kde bývajú, aby ich zapísali do zoznamu voličov. V tomto roku podľa Chmelovej požiadalo 33 občanov EÚ o dopísanie do zoznamu voličov na našom území. Najviac - desať z nich je Poliakov, nasleduje osem Talianov, sedem Nemcov, ale aj traja Česi, štyria občania Veľkej Británie a jeden občan Maďarska. 

Tí, ktorí boli dopísaní do voličských zoznamov v minulosti, v nich ostali a nebolo ich viac ako 100. Spolu teda môže o našich poslancoch v EP hlasovať v sobotu 24. mája približne 130 cudzincov. 

Naši občania trvalo žijúci v inom členskom štáte EÚ zas môžu využiť možnosť hlasovať o budúcich poslancoch EP z krajiny, kde žijú. Do piatka ministerstvu vnútra zo zahraničia nahlásili 2283 občanov SR, ktorí sa pre voľby do EP zapísali do voličských zoznamov v inom členskom štáte EÚ tento rok. Keďže tak mohli spraviť naši občania aj pri predošlých dvoch voľbách do EP, bude tento počet vyšší. 

Moratórium platí aj pre eurovoľby

Až do skončenia volebného dňa, v sobotu 24. mája do 24:00, platí volebné informačné moratórium. Počas trvania volebného moratória je zakázané vysielať alebo zverejňovať informácie o kandidujúcich politických stranách alebo koalíciách v ich prospech alebo v ich neprospech slovom, písmom, zvukom alebo obrazom v rozhlasovom vysielaní a televíznom vysielaní, v hromadných informačných prostriedkoch, v budovách, kde sídlia okrskové volebné komisie a v ich bezprostrednom okolí. 

V deň volieb je tiež zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. Podľa zapisovateľky ÚVK Evy Chmelovej sa volebné komisie - okrskové ani obvodné nemôžu vyjadrovať o priebehu voľby, teda ani o počte voličov. 

Zo zákona o voľbách do EP vyplýva, že priebežné neoficiálne výsledky hlasovania Štatistický úrad SR publikovať nebude. Konečné, oficiálne výsledky hlasovania uverejní ÚVK až po ukončení volieb v tom členskom štáte Európskej únie, ktorého voliči odovzdávajú hlasy ako poslední, čo bude v nedeľu 25. mája v noci o 23:00. 

"Skôr tieto výsledky zverejniť nemôže žiadny členský štát, aby sa nenarušil priebeh volieb v tých štátoch, kde sa ešte hlasuje," zdôraznil pre agentúru SITA riaditeľ Informačnej kancelárie EP na Slovensku Robert Hajšel. Voľby sa v jednotlivých 28 štátoch Únie začali vo štvrtok 22. mája a trvajú do nedele 25. mája. 

Eurovoľby u nás doteraz charakterizovala nízka volebná účasť, v roku 2009 prišlo k urnám 19,64 percenta oprávnených voličov, v roku 2004 ich prišlo 16,96 percenta. V oboch prípadoch to bolo najmenej zo všetkých členských krajín EÚ. 

Na otázky voličov o blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu odpovedajú na tradičnej volebnej informačnej telefonickej linke Ministerstva vnútra (MV) SR. Infolinka funguje na bratislavských telefónnych číslach: 02/4859 2312 a 02/4859 2313 a všetkým voličom je k dispozícií v sobotu od 7:00 do 22:00. Je určená výhradne pre voličov a neposkytujú na nej informácie právnickým osobám, médiám, politickým stranám či obciam.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V nedeľu treba počítať s víchricou, pozor najmä v týchto oblastiach

V nedeľu treba počítať s víchricou, pozor najmä v týchto oblastiach

VČERA - 18:55Domáce

Meteorológovia vydali pre viaceré okresy výstrahy prvého a druhého stupňa.

Zlodeji ukradli auto kuriérovi s tovarom za asi 45.000 eur

Zlodeji ukradli auto kuriérovi s tovarom za asi 45.000 eur

VČERA - 18:14Domáce

Vyšetrovateľ spracoval návrh na väzobné stíhanie obvinených.

Vlak na železničnom priecestí vrazil do auta

Vlak na železničnom priecestí vrazil do auta

VČERA - 16:50Domáce

V aute sa nachádzali dve osoby.

Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky

Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky

VČERA - 15:58Domáce

Polícia ukončila pátranie po 19-ročnom Bogdanovi, zúčastnili sa ho aj dobrovoľníci.

Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje

Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje

VČERA - 15:53Domáce

Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými zložkami.