Litva ukončí monopol Gazpromu, chce dovážať plyn z Nórska
- 15:00 26.05.2014
- OSLO

Litva si vybrala nórsku spoločnosť Statoil na rokovania o svojej prvej zmluve o nákupoch skvapalneného zemného plynu (LNG), čím by sa mohol ukončiť monopol ruskej spoločnosti Gazprom na dodávky plynu na litovský trh. Oznámil to v pondelok predseda litovskej vlády Algirdas Butkevicius.
Súvisiace:
Historická dohoda Gazpromu s Čínou ovplyvní ceny v Európe
Ruský plyn pre Čínu môže byť oslobodený od daní
Hrozí, že Putin stopne plyn, Európa by si to mala otestovať
"Spoločnosť Litgas dostala pokyn, aby rokovala iba s jednou firmou, a to so Statoilom," povedal premiér na tlačovej konferencii. Informovala o tom pobaltská tlačová agentúra BNS.
Očakáva sa, že dohoda medzi Litgasom, ktorý je obchodnou divíziou štátnej energetickej skupiny Lietuvos Energija, a spoločnosťou Statoil sa uzavrie do konca júna. Litgas predtým informoval, že rokuje o päťročnej dohode o dovoze 0,54 mld. kubických metrov plynu ročne prostredníctvom nového LNG terminálu v prístave Klaipeda.

Väčšina kytíc v kvetinárstvach a supermarketoch v EÚ je plná pesticídov
Holanďania sú na celom svete známi pestovaním tulipánov. Patria medzi lídrov v medzinárodnom kvetinárskom sektore, ktorý je čoraz viac pod dohľadom ochranárov pre nadmerné používanie pesticídov na poliach.

Blíži sa veľká zmena, ktorá ohrozí polovicu počítačov na Slovensku
50 % počítačov sa môže stať bezpečnostným rizikom.

Pozor na takéto SMS od ZSE Energia, je to podvod
Spoločnosť ZSE Energia opätovne varuje pred podvodnými SMS správami.

Majetok v 2. pilieri zaznamenal pokles, po prepade príde rast
Dôchodkové fondy v druhom pilieri zaznamenali v posledných mesiacoch pokles majetku zo 17,6 miliardy eur na 15,2 miliardy eur.

Bývalý šéf Google verí, že AI čoskoro nahradí väčšinu programátorov
Umelá inteligencia by mohla nahradiť väčšinu programátorov už v priebehu budúceho roka, myslí si bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Google Eric Schmidt.