Slovensko nie je odkázané na extrémizmus, tvrdí Gašparovič
Slovenská republika nie je podľa prezidenta Ivana Gašparoviča odkázaná na neštandardné a extrémistické riešenia. Krajské voľby v roku 2013 podľa jeho slov naznačili, že neriešenie skutočných problémov a potrieb ľudí môže mať negatívny dopad nielen na sociálne postavenie občana, ale aj na spoločenský vývoj.
Gašparovič vychválil prácu samospráv
Ako pripomenul, virtuálny svet, virtuálne problémy a odtrhnutie sa od reálneho života plodia odpor a vzdor proti štandardným demokratickým inštitútom a narúšajú aj spoločenský dialóg a všeobecný prospech spoločnosti ako celku. "Spoločnosť očakáva od vás, ktorí ste v dennodennom kontakte s občanmi, že budete stáť v prvej línii ochrany demokracie. Štát vám však v tomto procese musí nevyhnutne pomáhať," povedal delegátom na sneme.
Gašparovič vyzdvihol zásadný postoj samospráv, ktorý prejavili pri svetovej ekonomickej kríze. Tá spomalila, ba niekedy na určitý čas zastavila naše rozvojové predstavy. "Som rád, že ZMOS zaujal takýto postoj. Moje uznanie mu patrí aj za to, že sa stal významným sociálnym partnerom a účastníkom sociálneho dialógu," povedal prezident.
Združenie podľa neho ukázalo zrelosť, rozhodnosť a stranícku prezieravosť. "Nesnažilo sa zneužiť situáciu vo svoj prospech, ale malo na zreteli záujmy celého Slovenska a jeho postavenia na medzinárodnej scéne," doplnil. Miestna samospráva bola ochotná zobrať na seba diel úsporných opatrení, ktoré boli nevyhnutné, aby sa Slovensko doslova udržalo na nohách, aby sa neprepadlo do priepasti veľkej zadlženosti, pretože cesta von je zdĺhavá a ešte viac bolestivá, poznamenal na sneme. "Teraz sa európska ekonomika uzdravuje a naša už tiež rýchlejšie," povedal.
Zbavovanie sa kompetencií
Dnes podľa hlavy štátu nadišiel čas, aby sa ústredná, zákonodarná a výkonná moc začali vážne zaoberať takými závažnými krokmi a roky odkladanými otázkami, ako je prerozdelenie daní a dofinancovanie kompetencií. "Nie je zodpovedné si myslieť, že ak niektorá služba občanom stála štát určitú, a nie malú sumu, po prenesení na miestnu alebo regionálnu samosprávu ju bude možné poskytovať za zlomok pôvodnej sumy. Asi nie," povedal Gašparovič.
Ako doplnil, to potom nie je prenášanie kompetencií, ale doslova zbavenie sa zodpovednosti. Ústredná moc a samospráva si predsa podľa jeho slov nemajú konkurovať, ale nevyhnutne potrebujú úzko spolupracovať. "Veď štát a obec, štát a región majú slúžiť tým istým občanom," uzavrel na záver pred delegátmi 25. snemu Združenia miest a obcí Slovenska.
Predseda ZMOS Jozef Dvonč na záver pripomenul, že je presvedčený, že Gašparovič bude aj po skončení jeho mandátu v mestách a obciach vítaný. Prezident ocenil prácu združenia, ktorú denne odovzdáva občanom Slovenska a pripomenul, že jeho rozhodnutia majú vplyv na všetky aspekty každodenného života občanov.
Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky
Polícia ukončila pátranie po 19-ročnom Bogdanovi, zúčastnili sa ho aj dobrovoľníci.
Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje
Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými zložkami.
Smútok môže byť cez Vianoce intenzívnejší. Toto radia odborníci
Ľudia môžu smútok či samotu pociťovať cez vianočné sviatky intenzívnejšie. V niektorých môžu vyvolávať zraňujúce spomienky. Upozornil na to Slovenský Červený kríž.
Prezident prijal portugalskú hlavu štátu, diskutovali aj o rozvoji vzťahov
Prezident SR Peter Pellegrini prijal v sobotu v Prezidentskom paláci portugalskú hlavu štátu Marcela Rebela de Sousu. Diskutovali aj o bilaterálnych vzťahoch a možnostiach ich ďalšieho rozvoja.