Za nového šéfa eurokomisie podporuje Junckera aj Schulz
- 15:12 04.06.2014
- BRUSEL
Členské štáty EÚ sa nevedia jasne zhodnúť na mene nového šéfa výkonného orgánu únie. Najväčšie šance má luxemburský expremiér Jean-Claude Juncker, ktorý síce má podporu pravicových strán, viacerí premiéri vrátane Brita Davida Camerona ho však odmietajú podporiť.
O celej veci by chceli na summite G7, ktorý sa práve koná v Bruseli, hovoriť s vedením EÚ Merkelová, Cameron a taliansky premiér Matteo Renzi.
Junckera podporuje aj hlavný rival Schulz
Kandidatúru luxemburského expremiéra Jeana-Clauda Junckera za nového šéfa Európskej komisie (EK) najnovšie podporil aj jeho hlavný rival Martin Schulz. Ten sa mal predsedom EK stať v prípade, ak by socialisti zvíťazili v uplynulých voľbách do Európskeho parlamentu. Ich víťazom sa však stali konkurenční ľudovci na čele práve s Junckerom.
Schulz podporu zdôvodňuje potrebou urýchleného obsadenia tohto vysokého postu najmä v záujme riešenia krízy na Ukrajine, ale aj ďalších problémov vnútri únie. "Teraz nie je čas na politikárčenie. Vojna sa skončila," cituje Schulza spravodajský portál nemeckého týždenníka Der Spiegel. "Potrebujeme širokú koalíciu na zvládnutie výziev a opätovné získanie si dôvery," dodal súčasný predseda Európskeho parlamentu.
Odporúčame aj:
Merkelová podporila Junckerovu kandidatúru za šéfa EK
Schulz chce vraj získať post podpredsedu EK
Nemecké médiá však špekulujú, že za Schulzovou podporou môžu byť jeho osobné ambície. Výmenou za Junckerovu podporu chce totiž údajne získať post podpredsedu Európskej komisie. To by ale znamenalo, že nemecká kancelárka Angela Merkelová by už nemohla nominovať ďalšieho člena EK.
Podľa platných pravidiel musia kandidáta za predsedu EK odsúhlasiť kvalifikovanou väčšinou lídri 28 členských štátov EÚ. Voči Junckerovi vyjadril vážne výhrady najmä britský premiér David Cameron.
Podobne sa vyjadrili aj lídri Švédska, Fínska a niektorých východoeurópskych a pobaltských krajín. Nie je preto isté, či bývalý luxemburský premiér dostane väčšinovú podporu.
Merkelová má o šéfovi komisie iné predstavy
Nemecká kancelárka Angela Merkelová zisťovala, aká je šanca, aby sa novým šéfom Európskej komisie stala súčasná generálna riaditeľka MMF francúzska exministerka financií Christine Lagardová.
Podľa dvoch zdrojov z prostredia francúzskej diplomacie, na ktorých sa v utorok odvoláva agentúra Reuters, sa Merkelová na túto možnosť v súkromnom rozhovore pýtala francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda.
Stať sa tak malo po nedávnych voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré priniesli nárast podpory pre euroskeptické strany. Hollande Merkelovej údajne odpovedal, že by nebolo dobré stratiť dohodnutý post šéfa MMF určený pre Európu.
Hollandovi sa údajne nepozdáva ani prípadná podpora predstaviteľky pravicovej opozície, kam sa Lagardová zaraďuje. Reuters pripomína, že Lagardová a Merkelová sa údajne v máji súkromne stretli dvakrát.
Nemecko dodá Ukrajine ďalšie rakety
Nemecko v dohľadnom čase poskytne Ukrajine ďalšie riadené strely pre systémy protivzdušnej obrany IRIS-T.
Meloniová obhajuje Muska, zo zasahovania do vnútorných záležitostí viní Sorosa
Talianska premiéra Georgia Meloniová vo štvrtok vyjadrila presvedčenie, že americký miliardár Elon Musk svojimi výrokmi o politickom dianí v iných krajinách nepredstavuje hrozbu pre tamojšiu demokraciu.
Scholz je proti požiadavke Trumpa zvýšiť výdavky na obranu na 5 % HDP
Nemecký kancelár Olaf Scholz nesúhlasí so zvýšením výdavkov na obranu na päť percent HDP, ako to od členských štátov NATO požaduje budúci americký prezident Donald Trump.
Kremeľ reaguje na reči Trumpa o Grónsku: Pozorne ho sledujeme
Kremeľ pozorne sleduje situáciu v súvislosti s tvrdeniami zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že by sa Grónsko malo stať súčasťou Spojených štátov. Uviedol to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Kyjev nabáda Ukrajincov v zahraničí, aby sa vrátili
Ukrajina ponúka svojim občanom žijúcim v zahraničí pracovné miesta v priemyselných podnikoch, najmä zbrojovkách, výmenou za oslobodenie od vojenskej služby.