• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 29.4.2025Meniny má Lea
18°Bratislava

Bezplatné parkovanie pred nemocnicami nebude, opozícia neuspela

  • 11:35 06.06.2014
  • BRATISLAVA
Bezplatné parkovanie pred nemocnicami nebude, opozícia neuspela

Štvorica poslancov poukazovala na ústavné princípy, ktoré proklamujú všeobecnú dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Parkovanie pri nemocniciach, resp. iných poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktoré sú verejné, teda vlastnené obcou, samosprávnym krajom alebo štátom, povinne bezplatné nebude. Poslanci Národnej rady SR József Nagy (Most-Híd), Martin Chren (nezaradený), Viliam Novotný (SDKÚ-DS) a Branislav Škripek (OĽaNO) dnes nepresadili novelu zákona o zdravotnej starostlivosti.

"Najmä v poslednom čase sa objavili situácie, kedy si takéto parkoviská, vybudované pôvodne za účelom slúžiacim zdravotníckemu zariadeniu, vzali do prenájmu rôzne podnikateľské subjekty alebo samotní poskytovatelia verejnej zdravotnej starostlivosti a začali za parkovanie na nich vyberať úhrady," uviedli opoziční poslanci v dôvodovej správe. Myslia si, že takouto činnosťou môže dôjsť k obmedzeniu prístupu k zdravotnej starostlivosti.

Štvorica poslancov zároveň poukazovala na ústavné princípy, ktoré proklamujú všeobecnú dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Spoplatnenými parkoviskami je však podľa nich takáto dostupnosť priamo spochybňovaná. "Súčasná situácia navyše enormne finančne zaťažuje hlavne ambulantných pacientov, personál zdravotníckych zariadení a väčšinu návštevníkov hospitalizovaných pacientov,"píše sa v dôvodovej správe.

Nagy, Chren, Novotný a Škripek vyjadrili presvedčenie, že ich novela odstraňuje nielen faktické obmedzenie dostupnosti zdravotníckych zariadení a neúmernú finančnú záťaž pacientov, personálu a návštevníkov, ale napravuje aj minulé postupy, o ktorých sa možno domnievať, že neboli vždy v súlade s dobrými mravmi. "V prípade protichodnosti záujmov na dosiahnutie zisku so záujmami nerušeného výkonu činnosti zdravotníckych zariadení a ochrany záujmov pacientov je nepochybne nutné preferovať záujmy pacientov. Právo na dostupnú zdravotnú starostlivosť je obsiahnuté taktiež v Charte práv pacienta, ktorú SR prijala v roku 2001," argumentovali.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

20:06 27.04.2025Zdravie

Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

19:43 26.04.2025Zdravie

Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

6:53 26.04.2025Zdravie

Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

7:29 22.04.2025Zdravie

Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

20:55 20.04.2025Zdravie

Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.