Cyperskí politici previedli do zahraničia 4,5 miliardy eur
- 15:11 20.03.2013
- BRATISLAVA
V týždni pred rozhodnutím EÚ o vynútenom zdanení bankových vkladov na Cypre previedli tamojší politici do zahraničia takmer 4,5 mld. eur. Peniaze unikali najmä z účtov ministrov a osôb blízkych vláde.
Celkovo od začiatku roka odišlo z účtov v cyperských bankách do zahraničia 20 mld. eur. Portál DWN ďalej informoval, že grécka centrálna banka údajne previedla na Cyprus štyri až päť mld. eur, aby svojim bankám pôsobiacim v krajine pomohla zvládnuť očakávané masové výbery z účtov.
V prípade schválenia dane podľa cyperskej centrálnej banky hrozí, že finančný systém krajiny v prvých dňoch účinnosti mimoriadneho opatrenia opustí zhruba 10 percent celkového objemu bankových vkladov.
Cyperský parlament v utorok večer odmietol návrh zdaniť vklady v bankách, k čomu sa pôvodne zaviazala cyperská vláda konajúca pod tlakom zlej ekonomickej situácie a snahy získať zahraničnú finančnú pomoc. Cyperskí poslanci však dohodu nepodporili, keď proti bolo 36 z nich a 19 sa zdržali.
Urobili tak v reakcii na pobúrenie verejnosti, ktorá cez víkend začala vyberať svoj vklady z bánk. Svoju nespokojnosť prišli v utorok vyjadriť aj pred budovu parlamentu, kde sa zišli tisíce ľudí. Tí na výsledok hlasovania reagovali s veľkou radosťou. Podľa tamojších médií sa vláda teraz bude pokúšať zmeniť podmienky dohody s medzinárodnými veriteľmi alebo hľadať iné riešenie nepriaznivej situácie.
K zdaneniu bankových vkladov sa počas víkendu zaviazala cyperská vláda v rámci medzinárodnej dohody o úverovom programe pre ostrovnú krajinu. Oznámenie, že Nikózia v rámci plnenia podmienok finančnej pomoci uvalí špeciálnu daň na vklady, porušilo nepísané pravidlo, podľa ktorého sú úspory fyzických osôb nedotknuteľné.
Cyperčania nato vyprázdnili bankomaty v krajine, finančné a akciové trhy zareagovali poklesom a investori vyjadrili obavy, že takýto precedens by mohol opäť rozpútať upokojujúcu sa finančnú krízu v eurozóne.
Podľa sobotňajšej dohody s Bruselom by sporitelia, ktorí majú v bankách našetrených menej ako 100 tis. eur, prišli o 6,75 percenta svojich vkladov, čím by sa prakticky zrušilo ručenie štátu za úspory do tejto sumy. Vklady nad 100 tis. eur sa majú zdaniť sadzbou 9,9 percenta.
Elektronická fakturácia: Povinnosť pre všetkých platiteľov DPH od roku 2027
Platitelia dane z pridanej hodnoty (DPH) by mali od roku 2027 povinne fakturovať elektronicky a v reálnom čase oznamovať údaje z tuzemských transakcií finančnej správe.
SaS: Slovensko potrebuje rozšíriť energetické zdroje, nie prehlbovať závislosť od Ruska
Opozičná strana Sloboda a Solidarita zdôrazňuje potrebu diverzifikovať energetické zdroje a znížiť v tejto oblasti závislosť od Ruska.
Získať prácu rušňovodiča môžu už aj mladí ľudia od 19 rokov, takéto sú podmienky
S úpravou zákona o dráhach prichádza pre mladých ľudí od 19 rokov príležitosť získať prácu rušňovodiča. Príprava je však mimoriadne dôkladná.
IVRA: Slovensko bude jednou z najpostihnutejších krajín po zastavení plynu cez Ukrajinu
Inštitút sociálno-ekonomických rizík očakáva dodatočné náklady Únie na energie vo výške 120 miliárd eur v najbližších rokoch.
Remišová: Súčasné tempo čerpania eurofondov ohrozuje kľúčové míľniky
Súčasné tempo čerpania peňazí EÚ ohrozuje kľúčové míľniky, tvrdí opozičná poslankyňa Veronika Remišová.