Privatizáciu Telekomu riadia rôzne vplyvy, tvrdí NOVA
- 16:17 10.06.2014
- BRATISLAVA
Podľa hnutia NOVA je pri výbere privatizačného poradcu silné podozrenie na konflikt záujmov. Juraj Miškov na rokovaní hospodárskeho výboru predložil návrh uznesenia, v ktorom odporučil vláde zastaviť a zrušiť výber privatizačného poradcu. Výbor však tento návrh neschválil.
Proces privatizácie 49-percentného podielu spoločnosti Slovak Telekom (ST) podľa mimoparlamentného hnutia NOVA neriadi Ministerstvo hospodárstva SR (MH).
"Už teraz sme svedkami toho, že začína ten proces konfliktom záujmov pri výbere poradcu, ktorým sú dve investičné banky J. P. Morgan a Citi a je tam silné podozrenie z konfliktu záujmov, pretože v oboch týchto bankách pracoval štátny tajomník ministerstva financií, pán Vazil Hudák," povedal po rokovaní parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti Juraj Miškov z hnutia NOVA. "Navyše, celý tento proces sa nám javí, že vôbec neriadi ministerstvo hospodárstva, ktoré je kompetentným orgánom pre privatizáciu štátneho majetku, ale riadi ho zrejme Fond národného majetku SR spoločne s ministerstvom financií," doplnil.
Žiadajú transparentný proces
Miškov na rokovaní hospodárskeho výboru predložil návrh uznesenia, v ktorom odporučil vláde zastaviť a zrušiť výber privatizačného poradcu. V uznesení zároveň žiadal, aby sa vypísalo nové výberové konanie na privatizačného poradcu, ktorého vyberie komisia, pričom jej súčasťou bude aj zástupca opozície. Výbor však tento návrh neschválil.
"My nekritizujeme to, že táto vláda privatizuje, veď nech privatizujú, koniec koncov to si budú musieť oni vysvetliť so svojimi voličmi, ale čo sa týka samotného procesu, my len žiadame, aby bol celý ten proces transparentný," konštatoval Miškov.
Pre doprivatizáciu schválili novelu
Pre plánovanú doprivatizáciu Slovak Telekomu vláda schválila novelu zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby. Novela má vytvoriť zákonné predpoklady pre možnosť predaja akcií Slovak Telekomu novým postupom privatizácie, a to formou verejnej ponuky na kapitálovom trhu (IPO). Najpreferovanejšou alternatívou predaja majetkových účastí štátu a Fondu národného majetku (FNM) SR v spoločnosti Slovak Telekom je totiž predaj prostredníctvom IPO, v druhom rade priamy predaj, prípadne ich kombinácia.
Ministri minulý rok 13. marca prijali uznesenie, ktorým vzali na vedomie informáciu o možnostiach a podmienkach naloženia s majetkovými účasťami SR zastúpenej rezortom hospodárstva a FNM na podnikaní spoločnosti Slovak Telekom. Taktiež splnomocnili ministra hospodárstva v spolupráci s predsedom výkonného výboru FNM, aby za účasti odborných poradcov viedli rokovania s majoritným akcionárom spoločnosti Slovak Telekom, firmou Deutsche Telekom AG a manažmentom ST o možnostiach a podmienkach naloženia s majetkovou účasťou SR v Slovak Telekome.
Tento rok 12. februára bolo podpísané memorandum o porozumení medzi spoločnosťou Deutsche Telekom AG, SR zastúpenou rezortom hospodárstva, FNM a firmou ST v súvislosti s predajom 49 % akcií ST slovenskými akcionármi. Následne fond začal s výberom investičnej banky, ktorej úlohou bude najmä celková koordinácia a riadenie procesu IPO.
PS varuje pred presunom údržby ciest na súkromné firmy: Hrozí zdraženie
Progresívne Slovensko vyzvalo ministra dopravy, aby zachoval údržbu ciest v pôvodnom režime.
Záujem druhý pilier stúpa, sporia si v ňom takmer 2 milióny Slovákov
Záujem o sporenie v druhom dôchodkovom pilieri vzrástol, vlani pribudlo 126.266 sporiteľov.
Na Slovensku sa vyrába menej vozidiel, ostávame však lídrom
V minulom roku sa na Slovensku vyrobilo podľa predbežných výsledkov 993.000 vozidiel, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom pokles o takmer 87.000 vozidiel.
ZOZNAM: Otvárajú sa ďalšie katastrálne odbory
Katastrálne odbory budú poskytovať služby len za okresy vo svojej pôsobnosti.
Prezident sa stretol s Lorenzom Fontanom, diskutovali aj o dodávke plynu na Slovensko
Slovenský prezident Peter Pellegrini sa v stredu v rámci svojej oficiálnej návštevy Talianska stretol aj s predsedom Poslaneckej snemovne Lorenzom Fontanom.