Na škody po kalamite pôjde viac ako jeden milión eur
Na odstraňovanie následkov kalamity po víchrici Žofia pôjde 1,12 milióna eur z Environmentálneho fondu, ktorému sa vnútorne mení rozpočet. Kabinet v stredu schválil takéto navýšenie pôvodnej sumy, určenej na dotácie v spomínanom fonde. Ten pôvodne mal mať na dotácie vyčlenených 21 miliónov eur.
Víchrica poškodila takmer 100-tisíc metrov kubických dreva
Na Slovensku 14. a 15. mája 2014 intenzívne pršalo a aj v predchádzajúcich dňoch prevládalo chladné a daždivé počasie. Na severnej strane Tatier miestami zaznamenali rekordné úhrny zrážok - až 141,3 milimetra za 24 hodín. Vysoký rozdiel tlaku vzduchu v Európe spôsobil mimoriadnu situáciu, pri ktorej rýchlosť vetra dosahovala v nárazoch až 100 kilometrov za hodinu.
Lesná pôda a koruny stromov, nasýtené zrážkovou vodou, spolu s mimoriadnou silou vetra spôsobili poškodenie stromov a rozvrátenie porastov na rozsiahlom území Slovenska. Z doposiaľ uverejnených odborných odhadov vyplýva, že išlo o druhú najväčšiu vetrovú kalamitu za posledných 20 rokov. Podľa predbežných hlásení lesohospodárskych subjektov rezortu pôdohospodárstva vetrová kalamita poškodila viac ako 3,7 mil. metrov kubických drevnej hmoty.
Podľa aktuálnych údajov Štátnej ochrany prírody SR mala veterná smršť deštrukčné dôsledky na území 11 správ národných parkov a chránených krajinných oblastí. Z hlásení o rozsahu škôd vyplynulo, že v 2. až 5. stupni ochrany bolo poškodených viac ako 972-tisíc metrov kubických drevnej hmoty. Najpostihnutejšie boli chránené územia v územnej pôsobnosti Správy Tatranského národného parku s viac ako 522-tisícmi kubíkov a Správy národného parku Nízke Tatry s viac ako 200-tisíc metrami kubickými drevnej hmoty.
Utrpeli aj dreviny národného významu
V chránených územiach s 5. stupňom ochrany vo vlastníctve neštátnych lesohospodárskych subjektov postihla veterná smršť viac ako 97-tisíc kubíkov drevnej hmoty. Ide o chránené územia, v ktorých je dlhodobým zámerom ponechať územie na samovývoj. Rozhodnutím orgánov ochrany prírody aj po vetrovej kalamite z roku 2004 ponechali drevnú hmotu v týchto porastoch.
"Ponechaním ďalšej drevnej hmoty v týchto územiach, aj napriek pripravovaným ochranným opatreniam, nie je možné vylúčiť pokračovanie gradácie podkôrneho hmyzu a jeho šírenie v porastoch ochranného pásma a následne aj v širšom okolí," uvádzajú autori vládneho materiálu.
Vetrová kalamita poškodila, resp. rozvrátila lesné porasty, ktoré sú zároveň lesnými biotopmi európskeho i národného významu. Ide najmä o bukové a jedľovo-bukové kvetnaté lesy, kyslomilné bukové lesy, vápnomilné bukové lesy, smrekové lesy čučoriedkové, smrekové lesy vysokobylinné. Vo veľkej miere ide o lesné biotopy poškodené vetrovou kalamitou z roku 2004 s následným poškodením porastov podkôrnym hmyzom.
Poškodené ostali aj biotopy vzácnych druhov
Naviac boli zničené aj biotopy chránených druhov a hniezdnych stromov s aktuálne obsadenými hniezdami vtákov. Rozsah poškodenia druhov a biotopov nie je možné v súčasnosti odhadnúť. Z chránených stromov bolo šesť zasiahnutých kalamitou, v jednom prípade zanikol predmet ochrany, ostatné poškodené chránené stromy si vyžadujú odborné ošetrenie.
Aj infraštruktúra chránených území je poškodená, a to najmä turisticky značené chodníky a bežecké trasy. Vytrhnuté korene stromov a pády objemných kmeňov poškodili povrch prístupových chodníkov, poškodené a zničené sú aj zábradlia a oplotenia pri chodníkoch, konštrukcie informačných panelov, vrátane panelov samotných.
Prezident prijal portugalskú hlavu štátu, diskutovali aj o rozvoji vzťahov
Prezident SR Peter Pellegrini prijal v sobotu v Prezidentskom paláci portugalskú hlavu štátu Marcela Rebela de Sousu. Diskutovali aj o bilaterálnych vzťahoch a možnostiach ich ďalšieho rozvoja.
Reakcia Slovenska na útok v Nemecku: Takto zakročila Bratislava
Mesto Bratislava posilnilo pre útok autom na vianočných trhoch v nemeckom meste Magdeburg hliadky mestskej polície na trhoch a v ich okolí.
Majiteľ domu začal strieľať po zlodejovi, prípad rieši polícia
Lupič vnikol na dvor rodinného domu, majiteľ po ňom následne začal strieľať.
Kde všade dať pozor na cestách? V týchto úsekoch sa nachádza sneh
Všetky sledované úseky diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku sú v sobotu ráno zjazdné. Povrch vozoviek je suchý až mokrý.
Ako nakupovať pred štedrou večerou: Takto sa vyhnete plytvaniu
Ako prežiť Vianoce bez plytvania? Toto radí odborníčka z Greenpeace.