Irackí fundamentalisti hromadne popravujú zajatých vojakov
Militantná skupina Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) ponúkla kurdskej armáde prímerie. Informovala o tom v pondelok kurdská spravodajská stránka Rudaw. Podľa jej údajov džihádisti poslali kuriéra na kurdské kontrolné stanovište pri Tuz Churmátú v severnom Iraku, ktorý im tlmočil, že ak ich Kurdi nenapadnú, nezaútočí ani ISIL. Stalo sa tak po tom, čo iracká armáda požiadala jednotky autonómneho regiónu Kurdistan o podporu v boji proti islamistom. Tie následne zaistili severoiracké mesto Kirkúk a jeho okolie ako aj časti severných provincií Ninive und Dijálá.
Vážna bezpečnostná výzva
Pan varuje iracké náboženské skupiny pred rétorikou podnecujúcou ku konfliktu, keďže by to mohlo mať vážne dôsledky pre celý región, a víta "rozumné" slová šiitského ajatolláha Alího as-Sistáního o potrebe zachovania jednoty Iraku. Zástupca duchovného pritom v piatok vyzval Iračanov, aby sa chopili zbraní a bránili krajinu pred povstalcami postupujúcimi smerom k hlavnému mestu.
Šéf svetovej organizácie naopak vyzýva irackých politických, vojenských i náboženských lídrov, aby zabránili svojim nasledovníkom v aktoch pomsty. Medzinárodné spoločenstvo by sa malo zasa zjednotiť a preukázať solidaritu s Irakom v období, keď čelí "vážnej bezpečnostnej výzve", vyhlásil Pan.
Súvisiace:
Odstránenie Saddáma krízu v Iraku nespôsobilo, tvrdí Blair
Američania presúvajú svoje lode, vojaci sú v pohotovosti
Ceny ropy si držia svoju pozíciu, zlato silnie i naďalej
Hromadné popravy a znásilnenia
Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Navi Pillayová v piatok vyjadrila "krajné znepokojenie" nad správami o vojnových zločinoch v Iraku, kde sa v uplynulých dňoch rozmáha povstanie sunnitských fundamentalistov. Pillayovej úrad v súvislosti s postupom fundamentalistov hlási hromadné popravy, znásilnenia, zabíjanie z pomsty či ostreľovanie civilistov.
Prvý súhrnný odhad hovorí o niekoľkých stovkách mŕtvych a tisícke zranených. Za hlboko znepokojujúce Pillayová považuje informácie, podľa ktorých bojovníci ako aj oslobodení a následne vyzbrojení väzni aktívne hľadajú a zabíjajú nielen vojakov a policajtov, ale taktiež civilistov považovaných za ľudí blízkych vláde pod vedením šiitov.
Američania zvažujú spoluprácu s Iránom
Situácia v Iraku sa výrazne zhoršila začiatkom minulého týždňa, keď povstalecká skupina Islamský štát v Iraku a Levante prevzala kontrolu nad rozsiahlymi časťami krajiny a začala sa približovať k Bagdadu. Podľa najnovších informácií z pondelka je v rukách fundamentalistov už aj mesto Tal Afar blízko severnej hranice so Sýriou, kde žije okolo 200-tisíc ľudí. Po minulotýždňovom obsadení druhého najväčšieho mesta Mósul údajne utieklo zo svojich domovov až pol milióna ľudí.
V stredu obsadili sunnitskí povstalci už aj mesto Tikrít, ktoré je rodiskom zosadeného diktátora Saddáma Husajna. Ozbrojencom sa už dávnejšie podarilo obsadiť niekoľko oblastí v severnej provincii Kirkúk, v susednej provincii Sálahaddín ako aj v provincii Anbár vrátane častí miest Fallúdža a Ramádí. Cez víkend sa prebojovali pozdĺž Tigrisu ďalej smerom k Bagdadu. Aj v pondelok prebiehajú v okolí hlavného mesta tvrdé boje. Sunnitskí extrémisti bojujú za vznik islamského štátu, ktorý sa má rozprestierať v oblasti zahŕňajúcej časti Iraku aj Sýrie.
Vláda USA zvažuje nadviazanie rokovaní so znepriateleným Iránom, ktorých predmetom by bola stupňujúca sa bezpečnostná kríza v Iraku. V nedeľu o tom informoval nemenovaný americký predstaviteľ, samotný Biely dom však vyhlasuje, že s Teheránom v tejto súvislosti zatiaľ nemá žiadne kontakty. Američania rovnako ako Iránci podporujú irackú vládu pod vedením šiitov, ktorú ohrozujú sunnitskí povstalci postupujúci smerom k Bagdadu. Americký denník The Wall Street Journal v nedeľu uviedol, že Washington sa chystá otvoriť priamy dialóg s Teheránom o tom, ako by mohli proti nim zakročiť, čo by predstavovalo významný krok smerom k zblíženiu medzi krajinami, ktoré prerušili diplomatické vzťahy pred vyše 30 rokmi. Americkí a iránski diplomati by sa však mali napriek tomu stretnúť ešte v pondelok vo Viedni na rokovaniach venovaných spornému jadrovému programu islamskej republiky.
Polícia zatkla v Španielsku mužov, ktorí verbovali bojovníkov pre ISIL
Polícia v Španielsku zatkla 8 mužov podozrivých z verbovania bojovníkov pre povstaleckú skupinu Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL), ktorá už prevzala kontrolu nad rozsiahlymi časťami Iraku a začala sa približovať k Bagdadu. Medzi zatknutými sú bývalí bojovníci z Afganistanu a zajatci z Gauatánama, uviedlo v pondelok španielske ministerstvo vnútra.
Hlavný organizátor žil v Španielsku potom, ako ho prepustili z amerického zadržiavacieho centra Guantánamo, kam ho po zatknutí v Afganistane previezli v roku 2001, uviedlo ministerstvo. V posledných dvoch rokoch Španielsko zatklo niekoľko desiatok ľudí obvinených z verbovania a cvičenia islamských bojovníkov na boj do Sýrie a ďalších krízových oblastí.
Nemecká polícia zatkla v sobotu 30-ročného Francúza podozrivého z "podporovania teroristickej organizácie". Muž bojoval v Sýrii a bol zranený. Objavil sa tiež na propagandistickom videu skupiny ISIL. Súd má rozhodnúť o jeho vydaní do Francúzska v nasledujúcich týždňoch.
Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky
Polícia ukončila pátranie po 19-ročnom Bogdanovi, zúčastnili sa ho aj dobrovoľníci.
Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje
Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými zložkami.
Smútok môže byť cez Vianoce intenzívnejší. Toto radia odborníci
Ľudia môžu smútok či samotu pociťovať cez vianočné sviatky intenzívnejšie. V niektorých môžu vyvolávať zraňujúce spomienky. Upozornil na to Slovenský Červený kríž.
Prezident prijal portugalskú hlavu štátu, diskutovali aj o rozvoji vzťahov
Prezident SR Peter Pellegrini prijal v sobotu v Prezidentskom paláci portugalskú hlavu štátu Marcela Rebela de Sousu. Diskutovali aj o bilaterálnych vzťahoch a možnostiach ich ďalšieho rozvoja.